Černá můra americké justice. Aféra Sacco-Vanzetti otřásla celým světem

Odsouzení dvou italských přistěhovalců k smrti vyvolalo obrovskou vlnu nevole a protesty mnoha světových osobností. Ale přestože oběma dělníkům nebyla nikdy prokázána vina, americký soud trval na svém. „Do pekla s nimi, už dávno měli viset,“ prohlásil jeden z porotců dlouho před uzavřením případu.

Anarchisté z Itálie

Nicola Sacco přišel do Spojených států v 17 letech, vyučil se ševcem a pracoval v továrně. Oženil se a jeho manželka porodila dvě děti. Nepatřil ke komunistům, ani socialistům, ale chodil na různé levicové schůze, a pokud měl k nějaké ideologii nejblíže, pak to byl nejspíš anarchismus. Přesto tvrdě pracoval jako dělník.

To se o o dva roky staršímu Bartolomeovi Vanzettim říci nedalo. I jeho životní osudy byly pestřejší. Ještě v Itálii studoval dokonce v katolickém semináři, ale když ve dvaceti dorazil do Ameriky, střídal jedno povolání za druhým: od kuchaře po drobného obchodníčka. A hlavně – protože uměl dobře psát a ještě lépe formulovat své názory – přispíval do radikálních novin.

Náhodný terč Hitlerovy zvůle. Marinus van der Lubbe ve zmanipulovaném procesu se žháři Říšského sněmu

Aféra Sacco-Vanzetti

V roce 1921 oba italské přistěhovalce zatkli a obžalovali z dvojího přepadení auta, jež převáželo výplaty. Ale důkazy byly dosti chatrné. U obou se sice našla pistole a různé letáky s buřičskými hesly, ale například Sacco měl na čas prvního přepadení nezpochybnitelné alibi. Už od počátku se však případ, který není dodnes uspokojivě vysvětlen, dostal do zvláštních kolejí. Vlastně vůbec nešlo o loupežné přepadení, ale o politický proces. Americký tisk stál však na straně obžalovaných a nazval případ fraškou, která může mít krvavý konec. Stejný názor měla i spousta tehdejších osobností – v Evropě proti procesu protestovala řada intelektuálů – mimo jiné Bernard Shaw, Romain Roland či Albert Einstein. Ale americká veřejnost už byla naladěna proti anarchistům.

Největší americký dobrodruh. William Walker se stal císařem i prezidentem, národním hrdinou i nenáviděným nepřítelem

Snaha spravedlivého právníka

Soud rozhodl o vině, což popudilo jednoho z nejlepších amerických právníků Billa Thompsona. Přestože „nedělal“ trestní právo, směle prohlásil: „Beru to!“ Vadil mu hlavně zaujatý soudce a zpolitizovaný proces. Obžalované neznal, chtěl bojovat pouze za spravedlnost. Přidal oběma nešťastníkům ještě šest let života, ale verdikt zfanatizované poroty nezměnil.

Středověký komunista Thomas Müntzer. Evangelický reformátor chtěl následovat Jana Husa, ale měl krev na rukou

Fraška s krvavým koncem

Těsně před popravou napsal Vanzetti dopis synovi svého druha. Několik vět z patetického listu obletělo celý svět: „Nezabili by nás, kdybychom byli zbabělci a zapřeli svou víru. Ale teď budeme po sedmi letech utrpení popraveni. A to jen proto, že jsme bojovali proti útlaku a zneužívání chudých.“ Nakonec ještě oba anarchisté prohlásili, že jsou nevinní. Následně jim oholili hlavy a posadili je do smrtícího křesla. První šel na řadu Sacco, potom jeho starší přítel Vanzetti. „Chtěl bych odpustit těm, kteří mi to způsobili,“ prohlásil s trochou hořkosti Bartolomeo Vanzetti. Poté si potřásl rukou s ředitelem věznice a následoval svého druha na poslední cestě.

Až v roce 1977, přesně 50 let od popravy, dozrála situace natolik, aby byli oba muži plně rehabilitováni.

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Dnes, 16:14
Po postoupení Sudet Německu se celé rodiny ocitly v dosti prekérní situaci. Obyvatelstvo bylo evakuováno...
Dnes, 14:00
V naší zemi snad není nikdo, kdo by neznal obrázky Josefa Lady, které se staly...
Dnes, 12:10
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 12:10
Nejdříve by bylo dobré, osvěžit si trochu školní znalosti zeměpisu. Austrálie, nejmenší a nejosamělejší světadíl...
Dnes, 11:30
Nad hladinou nekonečného oceánu pomalu svítá. Obloha na východě zlátne a hvězdy mizí z oblohy....
Dnes, 10:55
Politici i veřejnost odsuzují jednání středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) a jí vedeného krajského...
Dnes, 08:22
Za strom, který ochraňuje a přivolává dobré síly, ji považovali už Keltové i Slované. Řeč...
Včera, 16:00
Životní osudy novináře, spisovatele a politického pracovníka André Simona jsou vlastně jedním velkým paradoxem. Komunista...
Včera, 14:00
Sinavá bledost, ostře řezaná tvář a stejně řezavá, chladná zdvořilost. Mrazivý stisk ruky, nadlidská fyzická...
Včera, 13:38
V současné době se, vinou koronakrize, množí případy, kdy lidé postupně přicházejí o práci a...
Včera, 12:58
Dnes si připomínáme výročí operace Anthropoid, která měla za cíl zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda...
Reklama