Čeští raci, vodní rytíři na ústupu

Rak říční u nás v současné době není příliš rozšířeným živočišným druhem a neustále vykazuje klesající tendenci co do počtu jedinců, ačkoliv v dávné minulosti tomu rozhodně tak nebylo. Rak dal dokonce pojmenování i jednomu krásnému středočeskému městu.

Podle pověsti totiž město Rakovník získalo svoje jméno v době velkého hladomoru, kdy zemřelo mnoho lidí. Jedna žena si prý údajně řekla, že bude lepší sebe a svoje děti tou divnou podvodní havětí, která byla všeobecně považována za jedovatou, otrávit, než neustále jen hladovět. Nalovila tedy onu havěť, raky – a uvařila je. Ráno se však děti probudily zdravé a veselé a toho dobrého masíčka, co měly k večeři, se znovu dožadovaly. Tato zvěst se rychle rozšířila a všichni místní obyvatelé tak hladomor překonali.

Horká Arktida. Přežije sovice sněžní z Harryho Pottera přílišné teplo?

Ještě nedávno byl tento druh zcela na hranici své existence, a to zejména kvůli znečištění a nedostatku kyslíku v našich vodách. Svojí nemalou měrou pak přispělo i vysazení nových, nepůvodních, mnohem odolnějších agresivních druhů raků, pocházejících ze Severní Ameriky, a s tím související rozšíření nemoci zvané „račí mor“ na zdejší původní druhy, pro které je tato infekce smrtelně nebezpečná. Zavlečené druhy raků na račí mor většinou neumírají, jsou však jeho přenašeči. Račí mor likviduje původní račí populaci tím způsobem, že prorůstá do celého těla, zasahuje nervový systém a postupně raka zahubí. Infekce se projevuje například apatií, poškozením očí nebo i ztrátou končetin. Evropské populace raků jsou tak v ohrožení.

Blíží se vymření sýčka. Nejohroženější sova v České republice

V naší republice v současnosti najdeme celkem pět druhů raků, z nichž jsou ovšem pouze jen dva druhy původní, a to rak říční a rak kamenáč. Jinak se u nás dále vyskytuje rak bahenní, rak pruhovaný a rak signální. Příštím invazivním druhem by mohl být například rak mramorový, který se již vyskytuje ve volné přírodě v sousedním Německu.

Raci slouží jako významné indikátory dobré kvality vod, i když v současnosti se již rak říční částečně adaptoval i na menší znečištění, úbytek kyslíku však pro něj i nadále zůstává limitujícím faktorem. Oba původní druhy raků jsou u nás chráněny zákonem a zařazeny mezi ohrožené druhy. Rak říční je dokonce považován za kriticky ohroženého a vztahuje se na něj rovněž i Úmluva o ochraně evropské fauny.

FOTO: Čeští raci, vodní rytíři na ústupu

Čeští raci, vodní rytíři na ústupu - rak bahenníČeští raci, vodní rytíři na ústupu - rak kamenáčČeští raci, vodní rytíři na ústupu - rak říčníČeští raci, vodní rytíři na ústupu - rak signálníČeští raci, vodní rytíři na ústupu - Rak mramorový (Marmorkrebs)
Dnes, 04:00
Když se řeknou názvy filmů Dívka v modrém, Hostinec U kamenného stolu, Jan Žižka, Sokolovo,...
Dnes, 04:00
3D vizualizaci výstavy To nejlepší z architektury šedesátých a sedmdesátých let v České republice připravila...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
V celé zemi bude dohlížet na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel 26 tisíc policistů. Měli...
Včera, 15:35
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na vysokém horském hřebenu Březiny vybíhajícím ze severozápadních svahů...
Včera, 15:30
Musím se vám přiznat, že jsem teď od Vánoc docela hřešil. Co se týče alkoholu....
Včera, 13:25
Děláme to automaticky. Syrové brambory uvaříme ve vodě a tu pak vylijeme do odpadu. To...
Včera, 11:15
Kdo by neznal úžasnou pohádku Sůl nad zlato s legendárním Janem Werichem v roli uštěpačného...
Včera, 04:00
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Ochranné prostředky...
Včera, 04:00
Vlasta Burian je pravděpodobně jednou z největší filmovou postavou české kinematografie všech dob. Nejen pro...
26.2.2021
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března....
Reklama