Čeští raci, vodní rytíři na ústupu

Rak říční u nás v současné době není příliš rozšířeným živočišným druhem a neustále vykazuje klesající tendenci co do počtu jedinců, ačkoliv v dávné minulosti tomu rozhodně tak nebylo. Rak dal dokonce pojmenování i jednomu krásnému středočeskému městu.

Podle pověsti totiž město Rakovník získalo svoje jméno v době velkého hladomoru, kdy zemřelo mnoho lidí. Jedna žena si prý údajně řekla, že bude lepší sebe a svoje děti tou divnou podvodní havětí, která byla všeobecně považována za jedovatou, otrávit, než neustále jen hladovět. Nalovila tedy onu havěť, raky – a uvařila je. Ráno se však děti probudily zdravé a veselé a toho dobrého masíčka, co měly k večeři, se znovu dožadovaly. Tato zvěst se rychle rozšířila a všichni místní obyvatelé tak hladomor překonali.

Horká Arktida. Přežije sovice sněžní z Harryho Pottera přílišné teplo?

Ještě nedávno byl tento druh zcela na hranici své existence, a to zejména kvůli znečištění a nedostatku kyslíku v našich vodách. Svojí nemalou měrou pak přispělo i vysazení nových, nepůvodních, mnohem odolnějších agresivních druhů raků, pocházejících ze Severní Ameriky, a s tím související rozšíření nemoci zvané „račí mor“ na zdejší původní druhy, pro které je tato infekce smrtelně nebezpečná. Zavlečené druhy raků na račí mor většinou neumírají, jsou však jeho přenašeči. Račí mor likviduje původní račí populaci tím způsobem, že prorůstá do celého těla, zasahuje nervový systém a postupně raka zahubí. Infekce se projevuje například apatií, poškozením očí nebo i ztrátou končetin. Evropské populace raků jsou tak v ohrožení.

Blíží se vymření sýčka. Nejohroženější sova v České republice

V naší republice v současnosti najdeme celkem pět druhů raků, z nichž jsou ovšem pouze jen dva druhy původní, a to rak říční a rak kamenáč. Jinak se u nás dále vyskytuje rak bahenní, rak pruhovaný a rak signální. Příštím invazivním druhem by mohl být například rak mramorový, který se již vyskytuje ve volné přírodě v sousedním Německu.

Raci slouží jako významné indikátory dobré kvality vod, i když v současnosti se již rak říční částečně adaptoval i na menší znečištění, úbytek kyslíku však pro něj i nadále zůstává limitujícím faktorem. Oba původní druhy raků jsou u nás chráněny zákonem a zařazeny mezi ohrožené druhy. Rak říční je dokonce považován za kriticky ohroženého a vztahuje se na něj rovněž i Úmluva o ochraně evropské fauny.

FOTO: Čeští raci, vodní rytíři na ústupu

Čeští raci, vodní rytíři na ústupu - rak bahenníČeští raci, vodní rytíři na ústupu - rak kamenáčČeští raci, vodní rytíři na ústupu - rak říčníČeští raci, vodní rytíři na ústupu - rak signálníČeští raci, vodní rytíři na ústupu - Rak mramorový (Marmorkrebs)
Dnes, 13:25
Ti dva muži se smrtelně nenávidí. Není divu. Jeden z nich je zpupný Říman, pyšný...
Dnes, 11:15
Dnešní díl našeho seriálu o osobnostech Mělnicka zavítá do Kralup nad Vltavou, rodiště, pobytu i...
Dnes, 09:05
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 09:05
Dnes uplynulo přesně 325 od chvíle, kdy byl na plzeňském popravišti oběšen vůdce chodské rebelie...
Ema Karpeles
Včera, 15:40
Až zazvoní. Takový název nese nový singl třináctileté Emy Karpeles. Jedná se o školní písníčku,...
Včera, 11:40
Znělcový vrch Ortel se nachází na Českolipsku mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách v...
Včera, 10:20
Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V...
Včera, 08:11
Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy...
26.11.2020
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
26.11.2020
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
26.11.2020
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Reklama