• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Číňané ho nazývají ovocem lásky. Exotické liči, které zabilo stovky indických dětí

  6.2.2019
  Věra
  Další fotky

  Přezdívají mu čínská jahoda nebo švestka, ale voní po růžích a chutná podobně jako hroznové víno. Řeč je o liči, ovoci, které na pultech obchodů najdete nejčastěji právě v zimě. Nenechte se odradit skořápkou, sladká dužina liči vás za námahu spojenou s loupáním stonásobně odmění.

  Čerstvé, sušené i kompotované

  Majestátní desetimetrový strom, který je starý i tři sta let, nese na svých větvích spoustu malých růžových kuliček. Původně vyrostl v Číně, dnes se ale pěstuje v celé Asii, Austrálii, Japonsku a rozsáhlé sady jsou i na Floridě. Jmenuje se liči čínské nebo dvouslivák lahodný, ale díky srdcovitému tvaru a světle růžové barvě plodů mu Číňané říkají ovoce lásky.

  Kyselé ovoce zázrak na nachlazení. Těchto 5 věcí dokáže jenom citron

  Liči se k nám dříve dováželo jen v kompotech, nyní jsou ale čerstvé plody pravidelně dostupné v supermarketech. Číňané však milují liči i sušené. Před koupí čerstvého liči se přesvědčte, že je zralé – na bobulkách nesmí být žádná zelená místa. Staré plody mohou naopak praskat a bude z nich vytékat šťáva.

  Pecku zasaďte

  Růžová skořápka, která jde velmi snadno odloupnout, pod sebou skrývá šťavnatou osvěžující bílou dužinu. Trochu zklamáním může být v dužině ukrytá pecka připomínající hnědou fazoli, která se nejí. Zato si ji můžete zasadit a při troše štěstí z ní vyroste krásná pokojová rostlina. Moc dlouho ale nečekejte, semeno ztrácí svoji klíčivost po třech dnech.

  Věděli jste, že:

  Liči prý dovedlo k pádu posledního čínského císaře dynastie Tang Hsuang Tsunga. Své konkubíně, Lady Yang Kuei Fei, nechal v 8. století dovážet milované liči až z jižních oblastí Číny státní kurýrní službou. Plody se jí na stůl sice dostaly opravdu čerstvé, avšak neuvěřitelně nákladné expresní dodávky na vzdálenost 600 km napomohly k císařově konci.

  Do palačinek i salátu

  Nejlepší je využít čerstvé liči do ovocných salátů, koktejlů nebo sorbetů, tím jim dodá exotickou chuť. Obvyklou úpravou je pokapání citronovou šťávou a posypání cukrem. Liči skvěle doplní zmrzlinové poháry, přidejte je do kompotů nebo marmelád. Můžete z něj ale připravit i nevšední náplň do palačinek. Dužinu liči lehce poduste na másle a oblíbeném likéru – doporučuje se pomerančový. Moc dlouho ji ale nevařte, mohla by zhoubovatět.

  FOTO: Liči alias čínské jahody

  Liči alias čínské jahody - liči, ovoceLiči alias čínské jahody - liči, ovoceLiči alias čínské jahody - ovoce, exotické ovoce, tropické ovoce, banán, pomeranč, liči, kiwi, ovoceLiči alias čínské jahody - ovoce, salát, tropické ovoce, ovocný salát, zdraví, jídloLiči alias čínské jahody - liči
  Další fotky
  Liči alias čínské jahody - liči, ovoceLiči alias čínské jahody - liči, ovoceLiči alias čínské jahody - liči, ovoceLiči alias čínské jahody - liči, ovoce

  V malém množství prospívá, ve velkém škodí

  V asijských zemích a čínské medicíně platí dužina liči za pomocníka v boji proti kašli a bolestem žaludku. Čaj ze slupek zase přispívá k léčbě neštovic a průjmu a rozemletá semena jsou používána jako přírodní analgetikum. Liči obsahuje množství vitamínů, hlavně C a B, vápník, sodík a hořčík. 100 g liči obsahuje jen 64 kalorií, je tak vhodné i při dietě. Nikdy ale liči nejezte ve velkém množství, 300 kusů za den způsobí krvácení a zimnici.

  Jahody zatočí s cholesterolem a zkrotí chutě na sladké. Co dalšího červené ovoce umí?

  Smrt indických dětí

  V Indii má liči na svědomí smrt stovek dětí. Ve státě Bihár na severu Indie řešili lékaři po dvě desetiletí každý rok případy několika stovek dětí trpících náhlými křečemi a ztrátou vědomí. Více než stovka ročně jich podle odhadů úřadů zemřela. Vědci v roce 2017 zjistili, že za selhání organismu může liči, které děti sbíraly ze země.

  Toxin hypoglycin obsažený v tomto ovoci oslabuje schopnost těla produkovat glukózu. Děti jedly liči hlavně ráno, aby zahnaly hlad, když den před tím zůstaly bez večeře. Hladina cukru v jejich krvi už byla i tak nízká. Konzumace liči vyvolala některým dětem hypoglykemické kóma, které hrozí i diabetikům. Pokud lékař nezahájil včas správnou léčbu, děti zemřely.

     Nepřehlédněte