Čtyřnásobný bestiální vrah letos oslaví padesátiny, jaký byl jeho život?

4.5.2021
Ivan Břešťák

Co se tehdy stalo? Masovou vraždu měl Jiří Popelka a jeho kamarád promyšlenou do detailu. Cílem bylo dostat se na Západ. Popelka se narodil v Kolíně dne 15. prosince 1971. Jeho matka Naděžda pracovala v nemocnici jako zdravotní sestra, otec MUDr. Petr Popelka pracoval jako lékař. Zpočátku všichni žili spořádaně, alespoň z pohledu zvenčí, podle sousedů až idylicky.  Někdy v té době se rodičům narodila holčička Naděžda. Pak ale podle závěru vyšetřovatelů vztahy dospívajícího Jiřího Popelky s otcem zhoršily, u soudu si Popelka stěžoval na to, že jej otec někdy zfackoval.

Popelka vypověděl i to, že jej otec zároveň terorizoval a často se choval despoticky. Vztahy s matkou a mladší dcerou popisoval před senátem jako chladné. Ale na základní škole měl hodně kamarádů, byl oblíbený, mezi kamarády se ocitl o rok mladší Zbyněk Škronička, o kterém bude ještě řeč. Prý měli vztahy jako dva bratři. Popelka nad ním také intelektově vynikal a v této dvojici se stal dominantním. Později začal studovat na gymnáziu v Kolíně. Díky nadprůměrnému intelektu mu studium nedělalo žádné potíže. Byl fyzicky zdatný, líbil se děvčatům a začal se učit bojovému sportu karate. A od tohoto okamžiku se vlastně začal odvíjet příběh, na jehož konci byla tragédie, o které se na Kolínsku hovoří dodnes.

Do cizinecké legie? Špinavá práce!

I během studií na gymnáziu se Popelka nadále kamarádil se Škorničkou. Popelka ho přesvědčil, aby se rovněž přihlásil do klubu karate. Zasvětil ho do světa bojových sportů (především karate, judo, kung-fu) a měl velké plány. V dobách komunismu se mezi lidmi půjčovaly videokazety s akčními filmy, společně jich shlédli několik a hned několikrát. Potom dostali nápad. Začali vyrábět různé zbraně jako vrhací hvězdice či samurajské meče a po vzoru asijských nindžů si obarvili kimona na černo, opatřili je kuklami a tajně trénovali.

Brutální vrah dcery spisovatele Ondřeje Neffa půjde letos na svobodu

Rodiče obou chlapců neměli ani potuchy o tom, co oba dělají. A co chystají. Zatímco Popelka pokračoval ve studiu na kolínském gymnáziu, Škornička se učil na strojnickém učilišti ČKD Kolín. V době spáchání zločinu byl Popelka ve třetím ročníku, Škornička ve druhém. U soudu Popelka přiznal, že oba chlapci začali již tři měsíce před zločinem plánovat útěk do Západního Německa. Odůvodnil to špatnými poměry v tehdejším Československu. A omezenou možností pro trénování bojových sportů.

Popelka před soudním senátem bez stínu výčitek uvedl, že se chtěl stát na Západě elitním zabijákem. Ať už jako člen speciálního komanda, nebo v cizinecké legii. „Za minulého režimu byla služba v cizí armádě trestným činem, situace se změnila až po vstupu ČR do NATO,“ řekl Našemu REGIONU Jakub Fajnor, tiskový mluvčí Ministerstva obrany ČR. Ale Popelka se do legie nikdy nedostal.

Plán útěku: prostřílet se na Západ!

Popelka si prý někde obstaral vojenské (velmi přesné) plány Šumavy, oblíbené trasy, kterou se na Západ prchalo po celou dobu komunistické éry. Škorničku přesvědčil, že se dvojice musí nejdřív pořádně vybavit a připravit. Popelka totiž kamarádovi řekl, že se možná budou muset přes hranici probojovat.

Měsíc před vraždami dostal Popelka nápad. Oba chlapci se vloupali do budovy kolínského gymnázia, kde Popelka studoval. Zde byly ve skříni pro výcvik civilní obrany zamčeny dva samopaly vzor 58. Podle Popelky byly zbraně plně funkční, protože jejich hlavně nebyly zatavené a měly úderník. Do budovy se v noci dostali po hromosvodu a okapu. Skříň otevřeli kovovou tyčí, a kromě obou zbraní odcizili téměř pět tisíc malorážkových nábojů.

Popelka se rozhodl obstarat si další zbraně od otce, který měl doma rozsáhlou sbírku. V plánu bylo také odcizit osobní automobil, kterým chtěli dojet na Šumavu a tam se ho zbavit. Popelka se pak Škorničkovi svěřil, že u nich doma stále někdo je. Takže bude nutné rodinu „odstranit“. Pro svůj čin si vybrali pátek 29. dubna, jelikož po něm následovaly 3 volné dny, které jim měly poskytnout dostatek času na útěk.

Zabiják policistů, který nakonec skončil ve Vltavě

Mladší sestra zoufale bojovala až do konce

Potom přišel den D. Krátce před půlnocí dne 28. dubna 1989 vpustil Popelka Škorničku do domu. Rodiče byli tou dobou na návštěvě u známých. Sestra a babička byly ve svých pokojích. Popelka sebral z otcovy pracovny funkční pistole Luger P.08 a Walther P38 ráže 9mm. V dětském pokoji potom obě zbraně nabil uschovaným střelivem.

Škorničkovi dal Walther a rychle mu vysvětlil, jak se se zbraní zachází. Škornička se poté schoval na schodišti u půdy. Popelka si lehl do své postele a předstíral spánek. Podle rozsudku se manželé Popelkovi vrátili domů asi hodinu po půlnoci. Naděžda zkontrolovala pokoje syna i dcery a přesvědčená o tom, že oba už spí, šla si lehnout vedle svého manžela do ložnice v přízemí.

Jakmile nastalo v domě ticho, vpustil Popelka Škorničku zpět do svého pokoje. Natáhli si kukly a poté pomalu po schodech sestoupili do přízemí. Podle rozsudku matka však zaslechla z chodby hluk a zeptala se, zda je to dcera, nebo syn. Když nedostala odpověď, šla se podívat, co se děje. Jakmile narazila na maskovaného Popelku, ten chladnokrevně na vlastní matku vystřelil. Rána nebyla smrtelná, matka se rozhodla postavit se mu do cesty a začali se v chodbě přetahovat.

Hluk vzbudil jejího manžela, který jí přispěchal na pomoc. Syna společně natlačili do kuchyně. Ten však opět stihl vystřelit. Navíc zezadu po nich dvakrát vypálil také Škornička. Oba manželé se zhroutili na zem. Popelka poté každého střelil do hlavy jako ránu jistoty.

Hluk probudil jeho babičku Annu Machů, která v patře přišla ke schodišti a zeptala se, co se dole děje a proč je na zemi krev. Popelka k ní vyběhl, skopl ji ze schodů a usmrtil výstřelem do čela. Podle vyšetřování oba poté vešli do pokoje sestry Naděždy.

Drsná Jarka, Blonďatá bestie nebo Hospodská harpyje. Tak přezdívali nejslavnější české uspávačce Fabiánové

„Popelka se ji rozhodl uškrtit silonovou strunou o délce 2,4 metru. Při škrcení se poranil na ruce, navíc se Naděždě podařilo vložit pod strunu přikrývku. Popelka si odběhl pro kožené rukavice a potom společně se Škorničkou ve škrcení Naděždy neúspěšně pokračovali, když každý táhl za jeden konec struny. Po chvíli svoje snažení vzdali a Popelka poslal Škorničku pro injekční jehlu, kterou jí chtěli vrazit do míchy a tím ji usmrtit. Naděždu otočili na břicho a Popelka jí zabodl jehlu do krku. K poškození míchy nedošlo, proto ji raději střelil do zátylku,“ stálo v rozsudku. Mladé dívce bylo teprve 14 let.

Místo legie štvanice a dopadení

Jak ukázalo vyšetřování, po děsivé čtyřnásobné vraždě oba chlapci pokračovali ve svém plánu. Do automobilu naložili dva samopaly ze školy, o kterých se mylně domnívali, že jsou funkční, dále obě pistole použité při vraždách, dvě kulovnice, dvě brokovnice a bubínkový revolver. Naložili také velké množství střeliva, sečné zbraně, dalekohledy, lana a zásoby jídla. Nad ránem s autem vyjeli z domu, vjeli však přímo do cesty hlídce Veřejné bezpečnosti. Ta si okamžitě všimla vozu se zhasnutými světly, který při výjezdu zavadil bokem o kovovou bránu, a opakovaně dala posádce znamení k zastavení.

Popelka ale zrychlil a příslušníci začali automobil pronásledovat směrem na Kutnou Horu. Policisté vypálili výstražnou střelu. Na okraji Kutné Hory nezvládl Popelka řízení, na mokré vozovce v Kouřimské ulici dostal smyk a naboural do obrubníku, o který prorazil pneumatiky. Oba vyskočili z automobilu a dali se na útěk každý jiným směrem. Škornička se začal bránit pomocí úderů a kopů, proto ho policista omráčil úderem zbraní do hlavy.

Popelka doběhl do nedaleké zahrádkářské kolonie, kde se schoval v jednom z domků. Ten opustil až před polednem, protože nevěděl, co má dál dělat a byl zakrátko bez odporu zadržen.

„Vražedné útoky potomků na rodiče a širší rodinu nejsou obvyklé, ale nejsou výjimečné,“ řekl Našemu REGIONU důstojník pražské mordparty, který si nepřeje být jmenován. „Ani nejdůkladnější psychologické vyšetření nikdy neodhalí příčinu, proč se z mladých a vcelku bezkonfliktních lidí stávají takřka ze dne na den bestiální vrazi. To potvrzují i soudní znalci z oboru psychologie,“ dodal.

„Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Krédo nekrosadisty a kanibala Hojera s IQ 88

„Vyšší intelekt u jedince nevylučuje jeho sklony k agresivitě a agresívnímu jednání, stačí se podívat do historie,“ prozradil Našemu REGIONU známý psycholog Ivan Douda. „Velkou roli zde můžou sehrát dispozice, odlišená struktura osobnosti, může se jednat o asociální psychopatii, to my nikdy přesně nevíme. Pokud hovoříme o dispozicích, ukázalo se, že se přenášejí ob generaci,“ doplnil.

Podle Doudy se ukázalo, že jedinci s vražednými sklony zpravidla nevnímají bolest druhého, nedokáží pocítit lásku, násilí či smrt. Naproti tomu jsou v nitru osobnosti křehcí a lehce zranitelní. Mnohdy se v takových případech sčítá frustrace, výchova, genetické dispozice, někdy v kombinaci s drogami a alkoholem.

Kam se poděl vrah?

Soud s oběma pachateli proběhl 27. října 1989. Popelka byl odsouzen k deseti letům odnětí svobody, tedy maximálnímu možnému trestu pro mladistvého, Škornička k osmi letům. Popelkovi byl státem zabaven dům. Při Havlově amnestii byl v roce 1990 oběma snížen trest o jeden rok. Popelka byl propuštěn na svobodu po odpykání devíti let, Škornička po odpykání zhruba poloviny trestu. Po svém propuštění byl Popelka ještě do roku 2015 dvakrát potrestán za závažnou trestnou činnost.

Dodejme, že Popelka nyní čeká na vynesení rozsudku v případu hospodářské trestné činnosti u mosteckého okresního soudu. Vynesení rozsudku je naplánováno na květen, podle mého názoru bude Popelka osvobozen nebo vyvázne s podmínkou,“ řekla nám pražská advokátka Barbora Pešková.Nepřehlédněte