Dar, nebo prokletí? Chlapec necítí žádnou bolest

13.5.2022
Simona Knotková

Zach Skitmore z Norwich trpí vzácnou nemocí, kvůli které necítí bolest. I když se to může jevit jako výhoda, chlapec i jeho rodiče kvůli tomu trpí.

Devítiletému chlapci byla před třemi lety diagnostikována takzvaná kongenitální analgezie, vrozená necitlivost způsobená genetickou mutací. Že je něco v nepořádku, začali rodiče Donna a Steve tušit už dřív.

Nemoc je vzkaz, že něco není v pořádku. I bolest zubů má svoje vysvětlení

„Pořád jsme s ním jezdili na pohotovost. V jednom roce si rozkousal jazyk. Ve čtyřech si vykloubil kyčel a mohl klidně sedět, aniž by byl v agónii. V šesti letech si zlomil nohu a chodil s ní další tři dny. V nemocnici se na nás dívali podezřele,“ vzpomíná Steve.

Na světě je pouze šedesát zdokumentovaných případů vzácné mutace. I když se absence bolesti může jevit jako výhoda, Zachovi a jeho rodičům dělá ze života peklo. Chlapec nezná míru, do které jsou některé věci jeho tělu bezpečné, a nedokáže poznat, zda se mu něco nestalo.

„Navenek ho možná berete jako superhrdinu, ale je s tím spojena řada rizik. Pravidelně třeba musíme kontrolovat jeho jídlo a koupele, aby se nepopálil. Nemůže hrát fotbal, rugby ani žádné jiné kontaktní sporty. Nikdy ho nepouštíme na skákací hrad nebo trampolínu. Bojíme se, že na druhém stupni budou děti testovat jeho limity a ubližovat mu,“ strachují se rodiče.

Poté, co Zach přecházel zlomeninu nohy, se u něj navíc rozvinulo těžké poškození kosti známé jako Charcotova noha, která může vyústit až v amputaci končetiny. Rodina se prostřednictvím crowdfundingu nyní snaží vybrat peníze na nákladnou operaci v USA.

Zdroj: MirrorNepřehlédněte