13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Dekret kutnohorský před 610 lety málem zlikvidoval Karlovu univerzitu. A zasadil se o to i Jan Hus!

Další fotky

Podpis lidskou rukou je něco velmi zvláštního. Shluk několika písmen, který často osudově mění život jedince, skupiny lidí i celých národů. Tak jako podpis Václava IV. na Dekretu kutnohorském 18. ledna 1409.

Reklama

Šlo v něm o to, který univerzitní „národ“ bude mít větší, rozhodující vliv na Karlově vysokém učení. Profesoři i studenti se tehdy dělili na tzv. čtyři národy, saský, bavorský, polský a český, do něhož vedle Čechů spadali i Moravané, Uhři a obyvatelé Sedmihradska. Bez ohledu na to, jakou řečí mluvili, pochopitelně. Měli však právo jenom jednoho hlasu, což jim prakticky znemožňovalo jakkoliv ovlivňovat chod univerzity. Upřímně řečeno, až do roku 1408 se většinou dokázaly tyto národy shodnout na kompromisu, který vyhovoval všem. Občas se pochopitelně také při řešení nějakého problému pohádaly, ale nebylo to nic významného, co by dokázalo ochromit chod univerzity.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

Pak se však situace změnila. Příčinou byl jeden historický, osudový milník, na kterém univerzita nenesla žádnou vinu.  Bylo to papežské schizma. Katolická církev se ocitla v těžké krizi. Jeden papež vládl v Římě, druhý v Avignonu.  V roce 1408 iniciovala univerzita na pařížské Sorbonně záměr svolat do Pisy koncil, který by toto dvojpapežství odstranil a zvolil nového, jediného papeže. Zástupci sorbonnské univerzity přijeli do Prahy a pozvali Čechy, tedy krále, arcibiskupa a univerzitní mistry, na jednání do Pisy. Václav začal kout železo, dokud bylo žhavé. Ano, rád přijede, pokud koncil potvrdí jeho nárok na říšskou korunu. O tu přišel kvůli své naprosté pasivitě a neochotě řešit problémy v Říši už v roce 1400.

Česká knížata se nechala roku 845 pokřtít v Řezně. Rozhodla tím o našem osudu na stovky let dopředu

Němečtí mistři se tím dostali do kleští. Neposlechnout českého krále se pochopitelně báli. Jenže když by doprovodili krále Václava IV. na koncil do Pisy, podpořili by tak zároveň jeho úsilí znovu se stát římským králem. Postavili by se tak ale zároveň proti stávajícímu římskému králi Ruprechtu Falckému. Ten by se potom velmi zasadil o to, aby němečtí absolventi pražské univerzity nenašli v Říši žádné uplatnění. Což jim Ruprecht Falcký pochopitelně neopomněl s patřičnou vyhrůžkou oznámit. Se svoláním koncilu do Pisy nesouhlasil ani arcibiskup pražský zastávající i funkci kancléře univerzity.

Znáte jméno nejslavnějšího českého falzifikátora? Zemřel roku 1861 a jeho padělky matou vědce dodnes

K dovršení všeho, jeden z německých univerzitních mistrů jménem Meistermann udal svého českého kolegu, Stanislava ze Znojma, že hlásá bludné Viklefovy články, i když to bylo na univerzitě rozhodnutím jejích vlastních mistrů zakázáno. To byla ta poslední kapka do poháru Václavovy zloby. Dobře věděl, že králi s kacířskou univerzitou v sídelním městě žádný koncil římskou korunu nepotvrdí. Královým hromosvodem se pak stali „nepohodlní“ a „odbojní“ němečtí univerzitní mistři.

Velký omyl české historie. Kdyby se mise Cyrila a Metoděje zdařila, píšeme dnes něčím jako azbuka

A tak Václav IV. změnil 18. ledna 1409 jediným škrtnutím pera poměry na pražské univerzitě na několik příštích století. Jednalo se zřejmě z jeho strany o impulzivní akci, o čemž svědčí i to, že v dekretu se sice píše, že byl podepsán na „Horách Kutných“, ve skutečnosti však byl podepsán na Točníku, kde král Václav IV. tehdy pobýval. O změnu poměru hlasů na pražské univerzitě ve svůj prospěch čeští mistři, včetně Jana Husa, samozřejmě velmi stáli, a je docela dobře možné, že na krále v této věci i poměrně tvrdě naléhali. Dokonce je i možné, že to byl původně jejich nápad.

Hrad Karlštejn, sídlo římských císařů, bude zářit novotou za skoro sto milionů

Král tedy svým dekretem nakonec přidělil českému národu tři hlasy a ostatním národům pouze jeden hlas dohromady, aby tak mohl univerzitu lépe ovládat. Reakce německých mistrů a studentů na sebe nedala dlouho čekat. Až na nepatrnou hrstku odešli všichni z Čech na jiné evropské univerzity (Vídeň, Krakov, Heidelberg, Kolín nad Rýnem, Erfurt) a po vzoru pražské univerzity si s podporou města Lipska a míšeňského markraběte Fridricha IV. Bojovného již v červenci 1409 založili v Lipsku novou univerzitu. O tom, jak moc tímto dekretem pražská vzdělanost utrpěla, svědčí fakt, že ji tehdy opustilo celkem na 2000 německých profesorů a studentů, tj. asi 80 procent tehdejší akademické obce pražské univerzity.

FOTO: Dekret kutnohorský

Dekret kutnohorský - univerzitní disputaceDekret kutnohorský - socha Jana Husa před KarolinemDekret kutnohorský - Václav IVDekret kutnohorský - 800px-Auszug_aus_Prag_1409Dekret kutnohorský - 3898961_kutnohorsky-dekret-vaclav-iv-karlova-univerzita-v2
Další fotky
Dekret kutnohorský - papežský palác v AvignonuDekret kutnohorský - Univerzita v LipskuDekret kutnohorský - Zde se konal Pisánský koncilDekret kutnohorský - dekret kutnohorskýDekret kutnohorský - hrad Točník

Dekret kutnohorský je proto dodnes považován za velmi rozporuplný. Král tímto dekretem nic nezískal, protože římským králem se ani potom samozřejmě nestal. Český národ v rámci univerzity sice posílil, ale zároveň tak univerzitu zbavil světového věhlasu a její evropský význam pohasl. Stala se univerzitou pouhého provinčního charakteru a takovou zůstala po následujících několik staletí.

 

 

Před 30 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama