• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Egon Schiele, nadějný umělec, jehož život předčasně ukončila pandemie španělské chřipky

  10.10.2020
  Petr Matura

  Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější lokality u nás a turisté sem míří zejména za nádhernými historickými památkami. V Českém Krumlově však mimo jiné žilo též mnoho slavných osobností. Jednou z nich je bezesporu rakouský malíř a grafik Egon Schiele.

  Tento významný představitel rakouského expresionismu se narodil 12. června 1890 ve městečku Tulin an der Donoau nedaleko Vídně. Jeho otec Adolf Schiele byl přednostou stanice c. k. státních drah a jeho matka Marie, rozená Soukupová, pocházela právě z Českého Krumlova.

  Egon byl uzavřené a plaché dítě a nejprve nevykazoval ani nikterak zvláštní nadání. To trvalo až do studia reálného gymnázia v Kremži. Jak se dá předpokládat, jediný obor, v němž zde skutečně vynikal, bylo kreslení.

  „Ta nahá ženská je chlupatá!“ aneb skandály malíře a bohéma Modiglianiho. Zemřel před 99 lety

  1. ledna 1905 Egonovi zemřel otec, jehož ztráta ho natrvalo poznamenala a ovlivnila ho i jako umělce. V té době Schiele začal tvořit své první olejomalby, a tak se mu podařilo prosadit u svého strýce studium malířství na vídeňské akademii.

  Již během studia ho zaujal malířský styl Gustava Klimta a secesionistů. Gustav Klimt byl pro Schieleho velkým vzorem po celý život. Na akademii však trpěl neustálými konflikty, a tak, když v roce 1909 nalezl vlastní umělecký styl, znechucen odcestoval z Vídně do Českého Krumlova.

  Kladenské malířky Válovky mají vlastní pamětní desku. Proč jsou nezapomenutelné?

  Zde se ze začátku zaměřil zejména na akty. Jako modelka mu sloužila Wally Neužilová, bývalá modelka G. Klimta. S Wally strávili několik let i jako pár. Zanedlouho však byl Schiele z Krumlova vyhnán, a to pro svůj nevázaný způsob života s Wally. Trnem v oku okolí byla rovněž i skutečnost, že maloval velmi mladé dívky.

  Egon se tedy odstěhoval do Neulengbachu na západ od Vídně. Tady byl 13. dubna 1913 zatčen a jeho kresby byly zkonfiskovány. Schiele byl obžalován z únosu a znásilnění nezletilé dívky. Po třech týdnech věznění byla nakonec obvinění stažena a byl odsouzen jen na tři dny vězení za šíření nemravných kreseb. Ve vazbě zatím Schiele stihl vytvořit také několik maleb.

  V roce 1914 se seznámil se sestrami Harmsovými, u nichž se učil technice leptu. V roce 1917 se z jednou z nich, Edith Harmsovou, oženil a jejich vztah vydržel až do smrti. Čtyři dny po svatbě musel Egon nastoupit do armády, ale díky přímluvcům působil jen v administrativě a hrůzy války ho tak minuly.

  Jaro Procházka byl malířem Prahy. Pražský hrad musel umět namalovat zpaměti

  Manželka Edith byla dlouho jeho jediným modelem, ale časem se jí začalo příčit nechat se malovat až v obscénních pozicích, a tak Schiele po několika letech začal zaměstnávat opět modelky a prostitutky.

  Po smrti Gustava Klimta organizoval 49. výstavu Wienner Secesion, která mu přinesla veliký společenský i materiální úspěch. Získal tak mnoho zakázek a zdálo se, že se blýská na lepší časy.

  Egon Schiele kdysi způsobil takový skandál, že se musel odstěhovat z města. Jeho umění měli za zvrhlou pornografii

  Bohužel v té době udeřila pandemie španělské chřipky a Schiele se nakazil od své manželky, která zemřela těhotná 28. října 1918. Egon Schiele ji následoval téměř vzápětí, 31. října, tedy jen několik dní poté. Bylo mu pouhých 28 let. I přes svůj krátký život se však nesmazatelně zapsal do historie umění.

  Dnes můžete v Českém Krumlově navštívit Egon Schiele Art Centrum a dozvědět se více o životě tohoto umělce. V Art Centru se nachází také díla dalších umělců a pořádají se zde i výstavy.

  FOTO: Egon Schiele

  Egon Schiele - Egon Schiele Art CentrumEgon Schiele - Egon SchieleEgon Schiele - Egon Schiele – akt (autoportrét)Egon Schiele - Egon SchieleEgon Schiele - Egon Schiele – autoportrét


  Nepřehlédněte