„Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí 2020 mírně pozitivní náborové plány. 8 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 7 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 83 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2020 hodnotu +1 %,“ uvádí společnost.
„Je příjemným překvapením pro zaměstnance, že firmy výrazně přehodnotily svůj silný pesimismus z minulého čtvrtletí. Situace na trhu práce je ale stále velice nepřehledná pro zaměstnance i zaměstnavatele. V důsledku vládní podpory na zachování zaměstnanosti, strachu lidí měnit zaměstnání a omezení mezinárodního náboru trh práce prakticky zamrzl. Firmy ještě nedokážou plně posoudit, jak se bude do budoucna vyvíjet jejich business,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup.
Náročnější najít nové zaměstnance
„Pro zaměstnavatele je nyní ještě náročnější nalézt nové zaměstnance než v období konjunktury, a to především ve výrobním sektoru. Celosvětový pokles odbytu automobilů sice znamená hrozbu pro českou ekonomiku a zaměstnanost, nicméně řada mezinárodních firem přesouvá část výroby do ČR a poptává nové zaměstnance, které velmi těžko na lokálním trhu hledá. Mírně se ale zlepšila dostupnost specialistů, techniků, odborných a vedoucích pracovníků,“ dodala.
Nejoptimističtější náborové plány hlásí zaměstnavatelé malých společností. Nárůst počtu pracovních sil hlásí odvětví zpracovatelského průmyslu a ostatních služeb (Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura; doprava, skladování a komunikace), dále stavebnictví. Negativní předpověď naopak avizuje odvětví ostatní výroby (výroba, rozvod elektřiny, plynu a vody; zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov; těžba nerostných surovin). Nejsilnější trh práce hlásí Čechy, stabilní zůstává Morava, mírné oslabení pak očekává Praha.
Epidemie asi urychlí změny v ekonomice
„Epidemie zřejmě urychlí změny v ekonomice, které už tak byly revoluční v důsledku možnostem digitalizace a robotizace. Nutnost rychlého tréninku a rekvalifikace velkého množství lidí bude po epidemii ještě naléhavější,“ řekla Jaroslava Rezlerová. S tím, že Aliance globálních personálních společností ManpowerGroup, Randstad a Adecco Group se zavázala v průběhu koronavirové krize sdílet své zkušenosti a příklady dobré praxe, s jediným cílem – zajistit každému zaměstnanci co nejbezpečnější pracoviště.
„Vstupujeme do nového světa práce a je zásadní být na tuto novou realitu dobře připraveni. Důraz musí být kladen na vytvoření bezpečného pracovního prostředí, kde mohou být zaměstnanci produktivní,“ uvedla Rezlerová.
Největší prioritou udržet si práci
Aby ManpowerGroup zjistil, jak krize proměňuje trh práce, zeptal se osmi tisíc zaměstnanců v osmi zemích po celém světě na to, jaké mají pocity z návratu do práce a čeho se obávají a co je pro ně nejdůležitější.
„Většina zaměstnanců (91 %) se shodují v tom, že jejich největší prioritou je udržet si práci. Jedinou výjimkou jsou zaměstnanci v IT, jejichž prioritou zůstává flexibilita. Největší obavy (94 %) mezi zaměstnanci je z návratu starého způsobu práce a ztráty flexibility, kterou během karanténních opatření získali. 8 z 10 zaměstnanců si přeje lepší rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem. 43 % zaměstnanců doufá, že skončí pevná pracovní doba. Většina zaměstnanců by ráda docházela do práce 2-3 dny v týdnu,“ zní výsledky.