Francouzská světice vyhrožuje husitům zničením. Jana z Arku a bitva, která nebyla

Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se už vylíhl v hlavě mnoha lidem. Je lákavý, ale velmi nebezpečný. Kauzalita je prevít a vy předem nevíte, jestli si totálně nepřekopete dobu, ve které právě žijete. No jen si to představte, dopravit na Žižkovu vozovou hradbu pár kulometů. Za deset minut by bylo po bitvě a z křižácké armády jenom hromada šrotu.

Bohužel, historie si nehraje na, co by kdyby. Jednou už se stala, skončila v učebnicích a tím to hasne. Dokud tajemství cestování v čase neodhalíme, je dobré se dějepis učit. Promluvme si nyní o Johance z Arku neboli Panně Orleánské. Francouzská národní hrdinka, světice, bojovnice za svobodu národa z doby, kdy v Čechách dostávala přes kalhoty jedna křižácká výprava za druhou, a husitský cep působil Římu bezesné noci.

První francouzský hrdina. Statečnému Galovi se podařilo porazit Caesara

Každý národ má své hrdiny. Svoje ikony, prověřené staletími. Utíká se k nim v dobách zlých, a doufá v jejich, třeba i jen symbolický návrat. Mají k nim i rozdílný přístup. Češi obdivují Žižku. Sveřepého, drsného válečníka. Jeho jezdecká socha, mimochodem, jedna z největších na světě, se majestátně tyčí nad Prahou.

Ale kupodivu, když je ouvej, setkáváme se u sv. Václava. U toho změkčilce, který platil Němcům tribut a ohýbal hřbet. Nebo je to přeci jenom všechno jinak? Nejsme sami. I Francouzi mají světici na nebesích, která občas za ně ztratí slovo.

A pak se stalo něco, co naplnilo husity vírou ve vítězství a křižáky hrůzou. Kruciátám se v Čechách nedaří

Johanka z Arku byla prostá dívka, která uslyšela božský hlas. Hlas shůry, který ji oznámil, že je předurčena osvobodit Francii od anglického jařma. Hlasy v hlavě, to je schizofrenie jako vyšitá, řekne si informovaný člověk jednadvacátého století. Naši předkové, ve století patnáctém, takové informace neměli. Středověk byl sice krutý, ale byl i krásný. Lidé byli důvěřiví, ochotni věřit na zázraky. Protože o schizofrenii nic nevěděli, uvěřili, že mluví pravdu a zvítězili. Klasická výjimka, která potvrdila pravidlo.

Nebylo divu, že se ti, kteří po marných útocích na husitské Čechy trpěli pocity zmaru a zoufalství, chytali každého stébla, každé naděje. Johanka se vypořádala s Angličany a v roce 1430 nastala chvíle odpočinku.  Teď nastala příležitost. Katolíci v Čechách neztráceli čas.

FOTO: Johanka z Arku

Johanka z Arku - Joan_of_Arc_miniature_gradedJohanka z Arku - Stilke_Hermann_Anton_-_Joan_of_Arc’s_Death_at_the_StakeJohanka z Arku - Josef_Mathauser_-_Husité_před_NaumburkemJohanka z Arku - Adolf_Liebscher_-_Čechové_na_BaltuJohanka z Arku - Jeanne_d_Arc(1412-1431)_Miniaturmalerei_15_Jahrhundert
Další fotky
Johanka z Arku - Josef_Mathauser_-_Bitva_u_Domažlic

Nevíme dodnes, kdo se tehdy ve městě Sully, nedaleko Orléansu, obrátil na Janu z Arku, aby věnovala svoji pozornost ke kacířským Čechům, a konečně uskutečnila to, o co se už deset let marně pokoušela celá Evropa. Latinský text dopisu, ve kterém Jana husitům vyhrožuje zničením, se nachází v archivu ve Vídni a je datován na březen 1430. Jedná se zřejmě o překlad z jiného jazyka, nejspíš z francouzštiny a zcela jistě není psán rukou Panny Orleánské. Byla negramotná.

Její vojenské schopnosti, láska prostých lidí, hluboká víra a hlasy andělů, které k ní promlouvaly, se velmi záhy stanou záminkou k tomu, aby pocítila vděk Francie i Říma na vlastní kůži. Skončí na hranici jako kacířka, proti kterým chtěla vytáhnout do boje. Stane se tak 30. 5. 1431.

Zbývají necelé tři měsíce do bitvy u Domažlic, která definitivně církev přesvědčí o tom, že meč na Čechy nestačí, a že je třeba s kacíři jednat. Je jenom škoda, že Jana proti husitům nevytáhla. Nemusela skončit na hranici, protože by byla i s celou francouzskou armádou pohřbena v Čechách.

Včera, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Včera, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Včera, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Včera, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Včera, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Včera, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Včera, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
20.10.2020
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
20.10.2020
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Reklama