Francouzská světice vyhrožuje husitům zničením. Jana z Arku a bitva, která nebyla

Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se už vylíhl v hlavě mnoha lidem. Je lákavý, ale velmi nebezpečný. Kauzalita je prevít a vy předem nevíte, jestli si totálně nepřekopete dobu, ve které právě žijete. No jen si to představte, dopravit na Žižkovu vozovou hradbu pár kulometů. Za deset minut by bylo po bitvě a z křižácké armády jenom hromada šrotu.

Bohužel, historie si nehraje na, co by kdyby. Jednou už se stala, skončila v učebnicích a tím to hasne. Dokud tajemství cestování v čase neodhalíme, je dobré se dějepis učit. Promluvme si nyní o Johance z Arku neboli Panně Orleánské. Francouzská národní hrdinka, světice, bojovnice za svobodu národa z doby, kdy v Čechách dostávala přes kalhoty jedna křižácká výprava za druhou, a husitský cep působil Římu bezesné noci.

První francouzský hrdina. Statečnému Galovi se podařilo porazit Caesara

Každý národ má své hrdiny. Svoje ikony, prověřené staletími. Utíká se k nim v dobách zlých, a doufá v jejich, třeba i jen symbolický návrat. Mají k nim i rozdílný přístup. Češi obdivují Žižku. Sveřepého, drsného válečníka. Jeho jezdecká socha, mimochodem, jedna z největších na světě, se majestátně tyčí nad Prahou.

Ale kupodivu, když je ouvej, setkáváme se u sv. Václava. U toho změkčilce, který platil Němcům tribut a ohýbal hřbet. Nebo je to přeci jenom všechno jinak? Nejsme sami. I Francouzi mají světici na nebesích, která občas za ně ztratí slovo.

A pak se stalo něco, co naplnilo husity vírou ve vítězství a křižáky hrůzou. Kruciátám se v Čechách nedaří

Johanka z Arku byla prostá dívka, která uslyšela božský hlas. Hlas shůry, který ji oznámil, že je předurčena osvobodit Francii od anglického jařma. Hlasy v hlavě, to je schizofrenie jako vyšitá, řekne si informovaný člověk jednadvacátého století. Naši předkové, ve století patnáctém, takové informace neměli. Středověk byl sice krutý, ale byl i krásný. Lidé byli důvěřiví, ochotni věřit na zázraky. Protože o schizofrenii nic nevěděli, uvěřili, že mluví pravdu a zvítězili. Klasická výjimka, která potvrdila pravidlo.

Nebylo divu, že se ti, kteří po marných útocích na husitské Čechy trpěli pocity zmaru a zoufalství, chytali každého stébla, každé naděje. Johanka se vypořádala s Angličany a v roce 1430 nastala chvíle odpočinku.  Teď nastala příležitost. Katolíci v Čechách neztráceli čas.

FOTO: Johanka z Arku

Johanka z Arku - Joan_of_Arc_miniature_gradedJohanka z Arku - Stilke_Hermann_Anton_-_Joan_of_Arc’s_Death_at_the_StakeJohanka z Arku - Josef_Mathauser_-_Husité_před_NaumburkemJohanka z Arku - Adolf_Liebscher_-_Čechové_na_BaltuJohanka z Arku - Jeanne_d_Arc(1412-1431)_Miniaturmalerei_15_Jahrhundert
Další fotky
Johanka z Arku - Josef_Mathauser_-_Bitva_u_Domažlic

Nevíme dodnes, kdo se tehdy ve městě Sully, nedaleko Orléansu, obrátil na Janu z Arku, aby věnovala svoji pozornost ke kacířským Čechům, a konečně uskutečnila to, o co se už deset let marně pokoušela celá Evropa. Latinský text dopisu, ve kterém Jana husitům vyhrožuje zničením, se nachází v archivu ve Vídni a je datován na březen 1430. Jedná se zřejmě o překlad z jiného jazyka, nejspíš z francouzštiny a zcela jistě není psán rukou Panny Orleánské. Byla negramotná.

Její vojenské schopnosti, láska prostých lidí, hluboká víra a hlasy andělů, které k ní promlouvaly, se velmi záhy stanou záminkou k tomu, aby pocítila vděk Francie i Říma na vlastní kůži. Skončí na hranici jako kacířka, proti kterým chtěla vytáhnout do boje. Stane se tak 30. 5. 1431.

Zbývají necelé tři měsíce do bitvy u Domažlic, která definitivně církev přesvědčí o tom, že meč na Čechy nestačí, a že je třeba s kacíři jednat. Je jenom škoda, že Jana proti husitům nevytáhla. Nemusela skončit na hranici, protože by byla i s celou francouzskou armádou pohřbena v Čechách.

Dnes, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Dnes, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Dnes, 11:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Dnes, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Dnes, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Dnes, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
Včera, 16:05
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Včera, 16:00
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
Včera, 14:00
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
Včera, 11:30
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Reklama