Helena Petrovna Blavatská: Osobnost posedlá magií a okultismem

Vesnický šaman a léčitel je skutečně nervózní. To se mu už nestalo dlouhá léta. Jeho sebejistota a pocit výjimečnosti jsou silně nahlodány. Před zkoumavým zrakem modrých očí, této sotva desetileté dívky, si připadá naprosto průhledný. Nechápe to. Horko těžko se mu v hlavě rodí odpovědi na její otázky. Než je však stačí vyslovit, ona ho předběhne. Stejnými slovy a s úsměvem na rtech. Starého muže se začíná zmocňovat panika.

Tak nějak to tehdy mohlo být. Zasněžená vesnice v tichu nekonečných plání a pusté, březové háje. Hejna vran a kavek a rysí stopy ve sněhu. Modrý dým z komínů dřevěných chalup. Ornamenty a dřevořezbami zdobené okenice. Kostelík s cibulovitou bání, a do městečka několik dní cesty. Panství kněžny Dolgorukovové. Zde se čas zastavil. Petrohrad s rušnými bulváry je jenom snem. Neznámo začíná za poslední chalupou. I kněžna o něm nepochybuje a její vnučka rovněž. Velmi ráda ji přijala do vlastní péče, když její matka zemřela. Ne, nebylo to z milosrdenství. Otec desetileté Jeleny je carským generálem a šlechticem von Hahn-Rottenstern. Voják z povolání však nemá snadný život a dítě by v jeho kariéře bylo překážkou. Babička byla velmi vzdělaná a moudrá žena. Však také pocházela z mocného a slavného rodu. Zakladatel rodu byl velkokníže kyjevský a praprababička Marie manželkou cara Ivana IV. Hrozného.

Hypnóza, vesmírná léčivá energie a doteky Matrixu

Východní mystika a pověry. Sem vědeckotechnická revoluce devatenáctého století ještě nedosáhla. Svět pohádkových bytostí, víl, lesních skřítků, ale i démonů a duchů zemřelých, o jejichž existenci a možnosti se s nimi setkat, tehdy nikdo nepochyboval. Ani služebnictvo, které se záhy přesvědčilo o parapsychologických, tehdy nadpřirozených schopnostech mladičké šlechtičny. Nevysmívalo se, nikoliv však ze strachu o dobré bydlo, ale z upřímné víry, že Helena Petrovna je skutečně nadána jasnovidectvím. Setkat se tehdy s místním vesnickým šamanem nebylo nic divného a ona takové možnosti hojně využívala. Knihovna její babičky zase nabízela vědomosti, z mystiky či alchymie. Tak to tehdy určitě bylo.

Helena Petrovna Blavatská. Zdroj: Wikimedia Commons / CC0 1.0 / Tomás Povedano / https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.cs

Vědní disciplína v době Československa. Zdeněk Rejdák a psychotronika

Osmého května uplyne 130 let od smrti Jeleny (Heleny) Petrovny Blavatské. Příjmení získala jako sedmnáctiletá, v manželství s partnerem, který byl o 22 let starší, a které trvalo pouze půl roku. Příjmení, které nezapadne a bude působit kontroverze do dnešních dnů. Proč? Jsou knihy, které už dávno nikoho neurážejí, ani neprovokují. Usedá na nich prach, a pokud se po nich vztáhne lidská ruka, je to pro ně vzácná chvíle. Antičtí filozofové a jejich moudro, které kdysi trápilo prvorepublikové studenty v hodinách latiny, už téměř nikoho nezajímají. Víme, že byli a to musí stačit. Láska k moudrosti. Ironie dějin. Kolik zla napáchaly knihy, které se snažily popsat svět a člověka v něm. I Blavatská psala knihy. Knihy, které netrvaly dogmaticky na jediné, zjevené pravdě, a proto se nelíbily mocným a jejím poskokům z řad vědy, církve a umění.

Jak funguje psychologie davu. Téma věčně živé, v současné době zejména…

Když dva dělají totéž, není to totéž. Médium, kterému duch zemřelého dědečka říká, kam schoval zlaté hodinky, či karetní stolek, tajemně plující ve vzduchu, podpíraný šikovně, a hlavně naprosto nenápadně, nohou jednoho z přítomných. Karty, kávová sedlina, křišťálová koule. Punc šarlatánství a dobrý terč pro skeptiky, kteří podobné procedury pohodlně rozcupují na kusy a zesměšní. Snadný terč a naprosto logické jednání lidí, kteří se bojí, že by na podobných fenoménech mohlo něco být. Telepatie, telekineze, levitace, kontakty s paralelními světy, reinkarnace. Nesmysl a blud. Jiný argument nebyl. Pokud někdo něco takového předvádí, jsou to jen triky. Nevěřte tomu, věřte nám!

Izraelský historik a filozof, který se jako první věnoval židovské kabale a mysticismu na akademické úrovni. Geršom Scholem a tajuplné židovské nauky

Madam Blavatská založila v roce 1875, v New Yorku, Teosofickou společnost. Otrocky přeloženo, společnost boží moudrosti. Buddhismus a hinduismus, to bylo tajemné a záhadné učení. Novinka. Alespoň pro střízlivé a pragmatické Američany. Programem společnosti bylo studium starověkých náboženství a filozofií a především rozvíjení psychických sil člověka. Svými knihami Odhalená Isis (1877) či Tajná nauka (1888) oslovila mnoho vzdělaných lidí i u nás. Ne všechny, pochopitelně. Masaryk ji vůbec nemusel, ale protože to byl tolerantní pán, nedopouštěl se hrubostí. Jiní si už servítek nebrali a útočili ad hominem, nikoliv na témata jejích prací. Ta tlustá ženská s rozcuchanými vlasy a hysterickým výrazem ve tváři, nám přeci nic vykládat nebude.

Magická jeskyně na Petříně je oázou až mystického klidu. Její okolí ale pohlcuje temnota

Jelena Blavatská zaujala literáty, jako byl Franz Kafka čí básníci Otokar Březina či Julius Zeyer. I Jaroslava Haška, kterému pochopitelně nebylo nic svaté. Jeho humor však není zlý, nemá v úmyslu ublížit. Znalci Švejka si jistě vzpomenou na kuchaře, okultistu Jurajdu, který z mystického hlediska rozebírá Balounovu žravost ve chvíli, kdy zkonzumuje játrovou paštiku pro nadporučíka Lukáše. Dokonce píše dopis manželce, která založila teosofický časopis. Nejedná se o zesměšňování a já jsem si jist, že i Blavatská by se této ukázce upřímně zasmála. Není v možnostech tohoto kratičkého článku popsat vše. Téma by vydalo na celou knihu. Jelena Petrovna Blavatská rozhodně nebyla šarlatánka a moudrý člověk si na ni udělá názor až poté, kdy se seznámí s jejím dílem. Je stále aktuální, a v době, která nevěří ničemu a všemu současně, tím více.

 

 

Dnes, 20:42
Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek.
Dnes, 20:35
Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů...
Dnes, 13:41
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:41
Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici...
Dnes, 11:23
Ve Františkovi se tají dech. Tolik knih v životě neviděl. Prosklená almárka s knížkami, u...
Tereza Pergnerová
Dnes, 06:39
Pokojíček pro pravnučku po požáru, nové čočky pro ženu se závažnými zdravotními potížemi, vybavení startovacího...
Dnes, 06:23
Ač se to na první pohled nezdá, vysoké teploty, které nás posledních pár dní trápí,...
Včera, 16:48
Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly zákazníky k větším...
Včera, 11:14
Skupina předních japonských zdravotnických expertů varovala, že konání letních olympijských her v Tokiu by mohlo...
Včera, 10:30
Hrátky ve skotském jezeře se proměnily v tragédii. Dvacetiletý Skot Keivan Ulhaq dostal zástavu srdce...
Včera, 09:50
V roce 2010 opustila osmnáctiletá Indka Sajitha dům svých rodičů a dalších jedenáct let byla...
Reklama