11℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Jste se sebou nespokojení? Přestaňte se porovnávat s ostatními a přijměte sami sebe

Pokud jste už někdy vykřikli „Nenávidím se!“, nejste sami. Všichni se část svého života litujeme a vyčítáme si, co jsme mohli udělat a neudělali, co jsme mohli říct a neřekli. Jsme k sobě kritičtí, protože se porovnáváme s jinými lidmi, o kterých si myslíme, že jsou dokonalejší a šťastnější. Místo toho, abychom si uvědomili svou jedinečnost a byli vděční za to, co máme a čím jsme.

Reklama

Neporovnávejte se s jinými lidmi

Moderní doba nám to vůbec neusnadňuje. Je velmi snadné porovnávat se s jinými, kteří působí, jako by žili vysněným stylem života:

  • Kritičtěji se díváme na vlastní váhu a postavu, protože všude vidíme nakašírované reklamy a články v časopisech jsou doprovázeny fotografiemi „ideálních lidí“.
  • Problémy ve vztahu se příliš zveličují, neboť máme k dispozici všemožné rady a doporučení.
  • Z příspěvků na sociálních sítích se nám zdá, že jiní lidé si žijí mnohem lépe než my, což jen přispívá k naší úzkosti a nespokojenosti.

Máte špatnou náladu? Naučte se několik metod, jak ji bleskově proměnit v dobrou

Na rčení o sladké nevědomosti je hodně pravdy. Podnikatelský kouč Nigel Cumberland se ve své knize 100 věcí, které dělají úspěšní lidé zmiňuje o klientovi, který pomocí internetových nabídek práce a porovnávání platů zjistil, že mu firma za jeho práci platila příliš málo. Měl na sebe velkou zlost, protože na svém hůře placeném místě strávil pět let. Cumberland mu proto připomněl, že jej jeho práce přece bavila, finančně nijak nestrádal a nyní – bude-li chtít – může požadovat vyšší plat. Přestaňte se tedy porovnávat s jinými lidmi a možná dojdete k závěru, že je vše v pořádku.

Nepřenášejte negativní emoce na ostatní

To, jak se sami cítíme, bohužel ovlivňuje i lidi okolo nás. Své negativní pocity obvykle promítáme nebo přenášíme na jiné. Projevují se žárlivým, cynickým, kritickým, zlostným nebo chladným chováním, a úspěšní lidé se takovými vlastnostmi obvykle nevyznačují.

Díky těmto 5 návykům budete mít každé ráno dobrou náladu

Přijměte svou jedinečnost

Jste jedineční a nikdy byste neměli usilovat o to, abyste se stali přesnou kopií někoho jiného. Přestaňte se obávat, zda vyhovujete nějakým šablonám. Podobně jako všichni ostatní v sobě spojujete silné i slabé stránky, takže se přestaňte trápit tím, že je s vámi něco „špatně“. Místo toho buďte vděční za to, co máte a čím jste.

Ještě dnes se pokuste přestat s porovnáváním. Když se budete srovnávat s jinými lidmi, nikdy nedokážete být šťastní. Pokaždé najdete někoho, kdo vypadá bohatší, šťastnější, zdravější či krásnější, nebo kdo má dokonalejší vztah.

10 tipů, jak se stát spokojenějším v každodenním životě

Projevujte se pozitivně

Každý z nás má občas špatný den. Každému se stane, že nemůže najít telefon nebo klíče od bytu, zapomene natankovat auto či si potřísní oděv jídlem nebo pitím.

Ať už máte na sebe jakoukoliv zlost, nepřenášejte ji na jiné lidi. Samozřejmě se můžete svěřit se svými pocity a starostmi a odhalit vlastní zlost a frustraci, ale neubližujte lidem kolem sebe. Nebuďte tvrdí, odmítaví a chladní. Když projevíte pozitivní přístup, vaše vlastní negativní pocity ustoupí. Vyzařujete-li pozitivní náladu, nebudete v sobě živit negativní myšlenky. Počkejte, až ustoupí, a zjistíte, že jste se s proběhlou situací smířili. V tom spočívá doporučení, abyste se skutečně akceptovali a měli se rádi.

 

Dnes, 17:30
A to není nijak nadnesené tvrzení. Byla to právě Amitova výzvědná služba Mosad, která před...
Dnes, 16:00
Když podle romantického mýtu tančil anglický král Eduard třetí, jeden z nejúspěšnějších vladařů ve středověku,...
Dnes, 14:31
Max Urban (*1882 v Praze) studoval v letech 1901 až 1906 architekturu na ČVUT v...
Dnes, 14:00
Zkoušíte se někdy vědomě dotazovat své intuice a ptáte se sami sebe „Jaký mám dojem...
Dnes, 13:53
Z Česka do Německa nelegálně přešlo loni o 260 migrantů víc než v roce 2017....
Dnes, 12:26
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z preventivních důvodů z prodeje šarži více než 24 tisíc...
Dnes, 11:30
Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu....
Dnes, 10:00
Většina lidé jezdí na festivaly dost nalehko. Nemusejí se starat o věci a mají pocit,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:00
Červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny. Někdo ji miluje na všechny způsoby, jiný zásadně...
Reklama