Kníže Metternich, symbol zpátečnictví. Revoluce byla jeho noční můra

Největší a tedy také nejbezprostřednější zlo, je pro nás tisk. Ne nelekejte se, není to omyl, ani výrok nějakého významného politika současnosti. Tento povzdech je starý více než dvě století. Píše se rok 1819 a kníže Metternich je už více než deset let ministrem zahraničí. Symbol konzervatismu, zpátečnictví, ale i velmi obratné diplomacie. Pragmatik, který nesnáší náhody a novináře.

Narodil se 15. 5. 1773, v Koblenzi. Prastaré město, na soutoku Mosely a Rýna, které hostilo ve svých hradbách již římské legie. Otec hrabě, v diplomatických službách trevírského dvora, a maminka rovněž s předponou von, před svým jménem. Bylo tedy jasné, že syn půjde ve šlépějích otce. Univerzita ve Štrasburku a poslední dva roky studia. Zřejmě se zde i potkal s mladým, francouzským podporučíkem dělostřelectva. Ještě netuší, že s tímto mužem bude mít mnoho let co dělat. V roce 1794, po obsazení Porýní francouzskou, republikánskou armádou odchází jejich rodina do západočeského Kynžvartu. Nemuseli kupovat nic, toto panství získali jejich předkové jako konfiskát v neblahých časech pobělohorských.

Metternichova vnučka uměla žít. Milovala módu a vyznala se v ní, ale také propagovala Bedřicha Smetanu a uměla vzít do ruky i sečnou zbraň

Rodina to neměla zpočátku lehké, ale mladý Klemens si věděl rady vždy. Bohatě se oženil s moravskou šlechtičnou Eleonorou Kounicovou, a tím si otevřel dveře ke dvoru ve Vídni. Svatba se konala roku 1795 na zámku ve Slavkově. Uplyne deset let a z jeho oken se bude spokojeně dívat ten malý podporučík, kterého potkal ve Štrasburku. Bude mít důvod k úsměvu. I diplomat Metternich se usmívá. Stává se vyslancem v Paříži. Necelý rok po výprasku u Slavkova. Má rozum a ví, že Francie je trumfové eso té doby. Tiskne si pravice všude a s každým, kdo má nějaký vliv a význam. V roce 1809, se mu jako správnému dohazovači podaří zprostředkovat sňatek rakouské arcivévodkyně Marie Louisy, s císařem Napoleonem. Nedělá to pro sebe, myslí na monarchii. Císař jistě nebude útočit na zemi, odkud je jeho žena. Stává se ministrem zahraničí a v této funkci vydrží neuvěřitelných čtyřicet let.

Unikátní léčebné prostředí Lázní Kynžvart. Místní pramen je pojmenován podle syna kancléře Metternicha

Symbol zpátečnictví, jak nám jej prezentují učebnice dějepisu, byl ve svém živlu. Politika byla jeho neoddělitelnou součástí. Bytostně nesnášel liberalismus a nacionální hnutí. Revoluce byly jeho noční můrou, však také ta francouzská je připravila o rodný dům. Dohodí císaři rakouskou manželku a o čtyři roky později přispěje k porážce Napoleona v bitvě národů u Lipska. Je dokonalým intrikánem, stejně jako ta nula Fouché, v Bonapartových službách. Však také jeho informace byly velmi cenné. Napoleon mizí ze scény a Metternich užívá života. Věnuje přízeň mnoha ženám, i známé paní kněžně v Ratibořicích, se kterou udržuje dlouholetý poměr. V roce 1826 kupuje klášter v Plasích u Plzně, který nechá nákladně upravit. Jeho politický konec přijde v roce 1848. Zemře jako symbol stability a nehybnosti, 11. 6. 1853 a je pohřben v hrobce, kterou si nechal v Plasích vybudovat.

Dnes, 07:14
Matky, které z různých důvodů nekojí své děti, by se již brzy mohly dočkat alternativy....
Dnes, 07:08
Nejvyšší správní soud (NSS) zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva zdravotnictví z letošního...
Dnes, 06:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:57
Píše se 8. únor 1600 a před papežskou komisí v Římě stojí obviněný italský filozof...
Včera, 15:40
Pátrání po šestnáctiletém chlapci, který se ztratil v Sajanech, skončilo tragicky. Mladíka sežral medvěd.
Včera, 14:37
I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na...
Včera, 13:21
Před několika dny proběhla světovými médii zpráva o senzačním narození desaterčat. Jak se ale nyní...
Včera, 10:46
Příroda umí být nemilosrdná, ale i varující. Dokáže napovídat tomu, kdo je vnímavý. Třeba takové...
Včera, 09:51
Prezident Miloš Zeman stále považuje stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu za chybu. Je třeba ji...
Včera, 09:30
Covid a s ním spojená sociální izolace způsobily, že se lidé častěji vydávali do přírody....
Včera, 09:01
Krutou a bolestivou smrtí zemřel osmdesátiletý Michael Baines z Nestonu v hrabství Cheshire. Zavraždila ho...
Reklama