• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Konec muslimů ve Španělsku, aneb jak bitvu na Las Navas de Tolosa vyhrál obyčejný ovčák

    16.7.2019
    Další fotky

    Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní Africe, pokud šlo o případnou invazi do Evropy, spíš výzvou než překážkou. Arabové jej překonali už v osmém století n. l. a zatlačit je zpátky do Afriky se křesťanům podařilo až po téměř 800 letech.

    Rozhodující se v tomto procesu rekonkvisty, čili znovudobytí, Pyrenejského poloostrova, stala roku 1212 bitva na Las Navas de Tolosa. Jak se to všechno seběhlo?

    • V roce 711 přistála dvanáctitisícová armáda Arabů a marockých Berberů, vedená Tárikem ibn Zijádem v místě dnešního Gibraltaru s cílem dobýt křesťanskou vizigótskou říši na Pyrenejském poloostrově. Skála u této úžiny byla potom pojmenována po dobyvateli jako Džabal at-Tárik (Tárikova hora či skála), z čehož vznikl zkomolením Gibraltar. Nejednotní Vizigóti tehdy arabské invazi brzy podlehli.

    Před invazí do Afriky dal přednost boji o německý císařský trůn. Nepodařilo se mu ani jedno

    • Španělsko, jemuž jako Hispánii dlouhou dobu vládli Římané, bylo zemí daleko více uspořádanou a s více městy než Afrika té doby. Arabové Pyrenejský poloostrov obohatili poezií, uměním a architekturou, kterou převzali od národů, které ovládli, tj. Indů, Mezopotámců a Peršanů. Židé a křesťané pod arabskou nadvládou zde měli svobodu vyznání, ovšem tvrdě zaplacenou. Museli Arabům odvádět poplatek ve výši jedné poloviny svého výdělku, o čemž se však v historických pracích spíše mlčí.
    • Situace na Pyrenejském poloostrově byla dlouhou dobu spíše patová. Muslimům se nikdy nepodařilo dobýt celý poloostrov a křesťané se nedokázali semknout k organizovanému odporu. Křesťanští rytíři, knížata a králové drobili jim náležející území mezi své syny na stále menší a nejednotnější díly. Mezi sebou rozhádaní však byli i muslimové. Napadnout největší španělský křesťanský stát, Kastilii, se až koncem 11. století odhodlali Almohadové, dynastie, která stála v čele v marockém kalifátu.

    Habsburské prokletí, krásná a modrooká Jana I. Kastilská, řečená Johana Šílená

    • V Kastilii tehdy vládl král Alfons VIII. Proti Maurům se spojil s Aragonií a Navarrou, přesto však v bitvě u Alarcosu roku 1195 prohrál. Ani potom ale Maurové nedokázali obsadit celou Kastilii.
    • Roku 1211 marocký kalífa Muhammad al-Nazir překonal Gibraltar a s velikou armádou složenou z vojáků celého tehdejšího muslimského světa vpadl do Španělska. Vsadil na to, že jeho bojovníci na rychlých koních útočili na nepřítele z bezpečné vzdálenosti oštěpy a šípy. Křesťané na svou obranu začali verbovat vojsko a papež Inocenc III. vyhlásil proti španělským muslimům křížovou výpravu s příslibem odpuštění všech dosavadních hříchů těm, kteří se jí zúčastní. To bylo velmi silnou motivací a proti Maurům mohlo brzy vyrazit dostatečně silné křesťanské vojsko, jehož jádrem byly sevřené formace těžké jízdy oděné do těžkého brnění a ozbrojené štíty, kopími a meči. Muslimové přesto pevně věřili ve své vítězství, nejen proto, že měli armádu pořád ještě početnější, ale i proto, že tuto válku vedli ve jménu Alláha, podle nich jediného pravého boha.

    Obchodoval s otroky a dal omylem jméno celému kontinentu. A možná předčil i Kolumba

    • K rozhodující bitvě, později známé jako bitva na Las Navas de Tolosa, došlo v pondělí 16. července 1212. Střetla se v ní armáda kastilského krále Alfonse VIII. spolu se svými křesťanskými spojenci včetně templářů, johanitů a rytířů sv. Jakuba, a vojsko marockého kalify Muhammada al-Nazira,  v té době vládce velké části Afriky a zhruba poloviny Pyrenejského poloostrova.
    • Al-Nazir usoudil, že nejlepší bude, když se opevní v horských průsmycích a počítal s tím, že křesťané jeho opevnění, které tvořily i palisády zpevněné řetězy, nemají šanci prolomit.

    Richard I. Lví Srdce bojoval na křížové výpravě tak, že na Blízkém východě si ho pamatují dodnes

    • Což by se také stalo, kdyby křesťanskému vojsku nepomohl místní ovčák. Znal dobře tamní kraj a ukázal vojákům, kudy lze muslimské postavení obejít. Když křesťanští rytíři potom vpadli muslimům do zad, došlo k nekompromisnímu boji muže proti muži. Terén přitom zcela vyhovoval křesťanské těžké jízdě, vlastně „tankům“ té doby, zatímco muslimští jezdci spoléhající na rychlé přesuny měli málo prostoru k manévrování. Muhammad al-Nazir se za této situace „schovával“ za palisádou obklopen svou tělesnou stráží, což bojového ducha jeho mužů zrovna nepodněcovalo.

    Den, kdy Kolumbus získal svolení objevit Ameriku. Jenže ta už byla dávno objevena

    • Křesťané povzbuzení šťastným, začátkem bitvy nastoupili do mohutného útoku, překonali palisády, pobili osobní stráž muslimského vládce a „hrdinný“ Muhammad al-Nazir uprchl z bojiště. Když to zpozorovali jeho vojáci, pokusili se o totéž. Daleko se však nedostali a nastalo hrůzné krveprolití. Křesťané potom za touto bojovou linií obsadili několik hradů a měst v arabském držení. I když tehdy už dál v územním postupu nepokračovali, almohádský kalifát jak ve Španělsku, tak v severní Africe během následujících padesáti let po této bitvě zanikl. Vítězství křesťanů v bitvě na Las Navas de Tolosa se tak stalo zlomovým okamžikem středověkých dějin Španělska. I proto, že sice není přesně znám počet padlých na muslimské straně, její ztráty jsou ale hodnoceny jako „vysoké“.
    • Dobývání Pyrenejského poloostrova křesťany, tzv. rekonkvista, dále pokračovalo, až jako poslední zůstala na řadě maurská pevnost Granada. Tu nakonec dobyla jejich katolická veličenstva, manželé Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský roku 1492, čímž byli muslimové z Pyrenejského poloostrova po téměř 800 letech více či méně intenzivnějších bojů definitivně vytlačeni.

    FOTO: Bitva na Las Navas de Tolosa 1212

    Bitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Bitva na Las Navas – TumblrBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - The Apricity ForumBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Bitva na Las Navas (1212) – Once Upon a Time…Bitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Bitva na Las Navas -TwitterBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Bitva na Las Navas – youtube
    Další fotky
    Bitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Christians fighting the Almohads at the Battle of Las Navas de Tolosa, Spain, 1212Bitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Bitva na Las Navas -A History of Europe, Key BattlesBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Bitva na Las Navas -EmpiresjpgBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Bitva na Las Navas 1212 – útěk muslimů před křesťany – Blogs – 20MinutosBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Pyrenejský poloostrov před bitvou na Las Navas – sideshareBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Výjev z bitvy na Las Navas – wikipedieBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Znak Kastilského království – wikipedieBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - Památník v Navas De Tolosa – wikipedieBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 1 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 2 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 3 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 4 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 5 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 6 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 7 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 8 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 9 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 10 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 11 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 12 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 13 – Bitva na Las Navas – youtubeBitva na Las Navas de Tolosa 1212 - 14 – Bitva na Las Navas – youtube
    • Téhož roku se také vypravil na cestu Kryštof Kolumbus a objevil nový světadíl – Ameriku. Tato událost se obvykle považuje za předěl mezi středověkem a novověkem, do něhož Pyrenejský poloostrov vstoupil už jako čistě křesťanský.

     



    Nepřehlédněte