Král Zikmund jistě neuvěřitelně běsnil. Křižáci před Prahou

Ta bitva se dodnes vymyká všemu, co se učí na vojenských akademiích. Je v dokonalém rozporu s tím, co je možné a co možné není. Co je reálné a co je utopií. Dnes to vypadá jako stará pohádka, které už téměř nevěříme. Bitva, kterou by nevymyslel ani Tolkien. Třicet lidí proti sedmi tisícovkám skřetů. Uplynulo již šest století, ale zapomenout nelze.

Tak by to asi v dnešní době napsal Jirásek. Kronikář krále Zikmunda by se jistě tehdy s těmito přívlastky držel zpátky, aby nepřišel o místo nebo o hlavu. Jak na bitvu na Vítkově, která se odehrála 14. 7. 1420, pohlížet? Bez ideologického zabarvení a střízlivě, jistě. Lehce se to řekne, hůře udělá. Kronikáři i historici jsou taky jen lidé a nikdo nedokáže překročit svůj stín. Emoce tam budou vždy, jinak by to byl jen statistický výčet, který by nikoho nezaujal.

Špatný odhad stál krále Zikmunda u Haber až 10 000 mužů. Žižka opět zvítězil

Král Zikmund jistě neuvěřitelně běsnil. Čeští pánové v jeho ležení nevystrkovali raději nos, aby se nestali hromosvodem jeho hněvu. Kruciáta byla nesmírně nákladným podnikem, a zde se v ní začaly ukazovat první trhliny. Nevyplacený žold, váznoucí zásobování, rozbroje a šarvátky ve vlastním vojsku a nakonec i strach před nepřítelem. Před těmi sprostými, špinavými sedláky s cepy a poblázněnými Pražany. Jeho pravé dědictví po otci i bratrovi před ním zavřelo brány.

Zikmundova ješitnost dostala první těžkou ránu. Jeho žoldácká armáda neměla dost sil na prolomení hradeb města, které na něj udělalo dlouhý nos.

Zikmund měl právo na český trůn. Byl středověk a nikdo se s nikým nemazlil. Včetně jeho žoldáků a husitů na straně druhé

Neměla ani dost sil na to, aby dobytím hory Vítkova neprodyšně uzavřeli obklíčení. Podél této hory proudilo do obleženého města jídlo a Zikmund měl na dobytí Vítkova enormní zájem. Úzké, táhlé návrší však nedovolovalo rozvinout jízdu do plné bojové síly. Pak stačil výpad asi padesátky cepníků, kteří se vyšplhali po jižním svahu a vypukl totální zmatek a panika.

Cesta vpřed uzavřena opevněnými sruby. Cesta vzad uzavřena stále přijíždějícími, novými a novými oddíly jízdy. Z jihu útočící cepníci. Tuctové selské nářadí, svírané rukama celý život. Výcvik nebyl nutný. Nyní měli před sebou železné obilí a bylo třeba je dokonale vymlátit. Což se stalo. Jediná volná cesta byla po strmém, skalnatém severním srázu, kde si při útěku a následném pádu lámali vaz koně i křižáci.

FOTO: Bitva na Vítkově

Bitva na Vítkově - Socha Jana ŽižkyBitva na Vítkově - Adolf Liebscher -Bitva na hoře Vítkově_dne_14._července_roku_1420Bitva na Vítkově - Král ZikmundBitva na Vítkově - Pipo Spano, velitel křižákůBitva na Vítkově - vítkov

Ne, všech sedm tisíc křižáků husité nepobili. Ztráty na straně nepřítele byly asi deset procent tohoto počtu. Na tom se shodnou kronikáři na obou stranách. Zbytek se přeci jenom zachránil útěkem a vrátil se do hlavního ležení. Den už končil, protože útok začal asi hodinu před západem slunce. Možná, že i to pomohlo obráncům, kteří na rozdíl od útočníků měli slunce v zádech.

Zikmund se už ke druhému útoku neodhodlal. Nechal se korunovat ve svatovítské katedrále na českého krále, což byla jen formalita. Bez fanfár a hostin. Následujících patnáct let to byl jen prázdný titul. Potom s ostudou rozpustil první křížovou výpravu, když před tím se jakž takž vyrovnal s dlužným žoldem. Nakonec odjel do katolické Kutné Hory. Dobýt Prahu se již nikdy znovu nepokusil.

 

Dnes, 11:59
My vstoupili jsme ve sboru a nikde síla odporu, s níž bychom se tu srazili,...
Dnes, 10:26
V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než bylo 30 případů majora Zemana....
Dnes, 08:11
Plíseň letos dává našim zahrádkám zabrat. Nejčastěji napadá rajčata, brambory, cukety nebo dýně. Jakmile má...
Včera, 16:29
Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem....
Včera, 15:01
Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot,...
Včera, 14:14
Byl to zřejmě ještě velmi mladý muž. Rytířský stav ho řadil mezi střední třídu, řekli...
Včera, 12:02
Díky letošní epidemiologické situace dala řada Čechů přednost dovolené doma, tedy v České republice. Nepřeje-li...
Včera, 10:28
Došlo k němu ve čtvrtek 13. srpna 1868 v 21.30 hodin a zničilo město Arica, které tehdy...
Včera, 08:11
Historie prvních zvukových filmů v Československu sahá až do první třetiny 20. století. V Ústí...
Režisérka Eva Toulová
12.8.2020
Stela Nebeská je šestatřicetiletá žena, neúspěšná herečka, které se rozpadá manželství, má před rozvodem, přičemž...
Reklama