Především zejména právě svaté Ludmile, jejíž jméno znamená „lidu milá“, pravděpodobně dceři pšovského knížete Slavibora, který zřejmě sídlil v dnešním Mělníku, velice křesťansky zbožné ženě, manželce prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I., první pokřtěné kněžně již z dob slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje a rovněž také i chronologicky první české svaté, může historie děkovat za příkladnou výchovu svého vnuka, budoucího významného českého vládce.
Možná není všeobecně známo, že svatý Václav, kníže a český i moravský patron, je mimo jiné rovněž i ochráncem českého piva a všech pivovarníků, a to již od dob českého krále a římského císaře, přezdívaného „Otec vlasti“, Karla IV. Například pivovar Svijany, a.s. k letošnímu výročí tohoto svého patrona uvařil speciální várku piva z ručně vyrobených sladů a z tradičních odrůd českého chmele vypěstovaných na našich chmelnicích v Polepských blatech s názvem „Dux“ (latinsky „vévoda“, „kníže“).
Skutečnost, že byl vždy kníže Václav v historii českých zemí velmi ctěn, dokládá mimo jiné i fakt, že již výše zmiňovaný následník českého trůnu Karel IV. (14. května 1316 – 29. listopadu 1378, narozen jako Václav) nechal na jeho počest v roce 1346, ještě za života svého otce Jana Lucemburského, zhotovit novou královskou korunu, kterou také použil při své korunovaci. Bylo stanoveno, že tato koruna má neustále spočívat na lebce svatého Václava a snímána z ní může být pouze jen při korunovaci českých králů a ještě týž den opět vrácena. Koruna je totiž majetkem svatého Václava jako nebeského patrona, který ji ke korunovaci pouze zapůjčuje, a jeho prostřednictvím má patřit celé zemi. Český král pak za zapůjčení koruny musí zaplatit svatovítské kapitule symbolicky 200 kop grošů, tedy 12 000 grošů, což ve 14. století představovalo výdělek nádeníka za 40 let a řemeslníka za 20 let… Tato částka by v dnešním měřítku byla vyčíslena přibližně na 10 milionů korun.
Svatováclavská koruna je nejstarší a také rovněž i nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů a zvláštní úctě se těší dodnes. Podle pověsti každý člověk, který není oprávněn korunu nosit, avšak nasadí si ji na hlavu, do roka zemře. Tato legenda se mohla stát osudnou nechvalně známému Reinhardu Heydrichovi, který si ji (možná) údajně nasadil na hlavu. Některé prameny však tvrdí, že to nebyla hlava Reinharda Heydricha, nýbrž hlava jeho syna, který se zanedlouho poté stal obětí nešťastné nehody…