Legendární koruna českých králů. Majetek sv. Václava, který ji ke korunovaci pouze zapůjčuje

Na konci září jsme si připomněli významný svátek naší české státnosti. V souvislosti se svatováclavskou tradicí nelze opomenout zcela zásadní a nesporný vliv Václavovy babičky, svaté Ludmily, na formování osobnosti výjimečně zbožného a zároveň chrabrého českého knížete.

Především zejména právě svaté Ludmile, jejíž jméno znamená „lidu milá“, pravděpodobně dceři pšovského knížete Slavibora, který zřejmě sídlil v dnešním Mělníku, velice křesťansky zbožné ženě, manželce prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I., první pokřtěné kněžně již z dob slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje a rovněž také i chronologicky první české svaté, může historie děkovat za příkladnou výchovu svého vnuka, budoucího významného českého vládce.

Její cena se penězi vůbec vyjádřit nedá. Svatováclavská koruna a jedno proroctví

Možná není všeobecně známo, že svatý Václav, kníže a český i moravský patron, je mimo jiné rovněž i ochráncem českého piva a všech pivovarníků, a to již od dob českého krále a římského císaře, přezdívaného „Otec vlasti“, Karla IV. Například pivovar Svijany, a.s. k letošnímu výročí tohoto svého patrona uvařil speciální várku piva z ručně vyrobených sladů a z tradičních odrůd českého chmele vypěstovaných na našich chmelnicích v Polepských blatech s názvem „Dux“ (latinsky „vévoda“, „kníže“).

V soutěži postoupila až z druhého místa. Jak vznikal památník našeho legendárního knížete

Skutečnost, že byl vždy kníže Václav v historii českých zemí velmi ctěn, dokládá mimo jiné i fakt, že již výše zmiňovaný následník českého trůnu Karel IV. (14. května 1316 – 29. listopadu 1378, narozen jako Václav) nechal na jeho počest v roce 1346, ještě za života svého otce Jana Lucemburského, zhotovit novou královskou korunu, kterou také použil při své korunovaci. Bylo stanoveno, že tato koruna má neustále spočívat na lebce svatého Václava a snímána z ní může být pouze jen při korunovaci českých králů a ještě týž den opět vrácena. Koruna je totiž majetkem svatého Václava jako nebeského patrona, který ji ke korunovaci pouze zapůjčuje, a jeho prostřednictvím má patřit celé zemi. Český král pak za zapůjčení koruny musí zaplatit svatovítské kapitule symbolicky 200 kop grošů, tedy 12 000 grošů, což ve 14. století představovalo výdělek nádeníka za 40 let a řemeslníka za 20 let… Tato částka by v dnešním měřítku byla vyčíslena přibližně na 10 milionů korun.

Svatováclavská koruna je nejstarší a také rovněž i nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů a zvláštní úctě se těší dodnes. Podle pověsti každý člověk, který není oprávněn korunu nosit, avšak nasadí si ji na hlavu, do roka zemře. Tato legenda se mohla stát osudnou nechvalně známému Reinhardu Heydrichovi, který si ji (možná) údajně nasadil na hlavu. Některé prameny však tvrdí, že to nebyla hlava Reinharda Heydricha, nýbrž hlava jeho syna, který se zanedlouho poté stal obětí nešťastné nehody…

FOTO: Svatováclavská koruna

Svatováclavská koruna - Svatováclavská korunaSvatováclavská koruna - Reinhard HeydrichSvatováclavská koruna - Karel IV.Svatováclavská koruna - sv. VáclavSvatováclavská koruna - Dux
Další fotky
Svatováclavská koruna - sv. Ludmila
Včera, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Včera, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Včera, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Včera, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Včera, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Včera, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Včera, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
20.10.2020
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
20.10.2020
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Reklama