Znáte aromatickou rostlinu, která má prokazatelné magické účinky?

Magické účinky levandule jsou známy už od pradávna. Již v antickém Římě a Řecku ji přidávali do koupele pro její zklidňující účinky. My vám ale prozradíme další její aktivní účinky. Mimo jiné vás ohromí její opojná vůně a lahodná chuť. Už dávno ji neuvidíme pouze v Provence.

Blahodárné účinky na tělo i mysl

Její nejznámější využití je proti nespavosti. Poskytne kvalitnější spánek. Zkuste si dát pod polštář sáček levandule. Rostlina se dá využít zároveň jako antidepresivum. Má schopnost zlepšit náladu, odbourat napětí a napomáhá při léčbě úzkostných stavů. Levandulový olej využijeme na drobná poranění. Má antiseptický účinek a podporuje hojení ran, zánětů a vředů. Odvar z levandule tlumí žaludeční bolesti a napomáhá při nadýmání a plynatosti. Dámy jistě ocení její schopnost zmírnění menstruačních bolestí. Inhalace rostliny v horké lázni napomáhá při astmatických potížích. Ovšem to jsou účinky, které už většina z nás zná. Ale víte, že levanduli můžeme využít i jako účinný repelent proti hmyzu? Její aromatická vůně vadí jak komárům venku, tak molům v kuchyni. Doporučujeme dát levandulový sáček do každé spižírny. Výsledek zaručen!

Nezaměnitelná chuť

Její květy jsou jedlé a velmi aromatické. V americké verzi se používá do Provensálského koření, tudíž je vhodná jak k masu a rybám, tak k houbám a salátu. Najdeme ji i v sladkých pokrmech jako je zmrzlina nebo bábovka. Ve skutečnosti ji můžeme nahradit všude, kde se vyskytuje tymián nebo máta, protože tyto bylinky si jsou velmi podobné chutí. Ovšem pozor na použité množství. Její silné aroma, dokáže přebít všechny ostatní ingredience.Za vyzkoušení rozhodně stojí známý levandulový sirup, limonáda nebo levandulový med.

Levandulový olej je požitkem pro naše smysly. Zmírňuje ekzém a vyrážku, ale je skvělý i jako aroma do lampy

Vypěstovat levanduli zvládne i začátečník

Rostlině se daří jak na zahradě, tak v truhlíkách na terase. Potřebují jen suchou a propustnou půdu na slunečném místě. Jelikož se jedná a středozemní rostlinu, rozhodně byste ji neměli přelévat. Vyhovuje ji suché prostředí. Neměla by přerůst, aby neztratila své bohaté květy, proto se vždy zjara a na podzim zastřihává. Levandule na zahradě by měla bez problému přezimovat, zatímco ta v truhlíku by se měla umístit na zimu dovnitř. V květináči se kořínky nepropustí příliš hluboko, proto by mohly zmrznout.

Jak správně usušit? Poslouží i jako dekorace

Nyní je vhodná doba pro sušení levandule. Rostlina se sklízí v plném květenství, kterého dosahuje právě v srpnu. Květy odstřihneme i se stonky. Ovšem způsob, jak levanduli usušíte je na vás. Na výběr máte hned dva. První a známější varianta je zavěšení květiny ve svazcích hlavou dolů. Využívá se hlavně pro okrasné účely. Druhá možnost je uložení květů do krabice, kde se vyskládají vedle sebe. Usušené květy využijeme v první řadě v kuchyni na přípravu zklidňujících čajů, sirupů a pokrmů. Usušenou levanduli také můžete použít do vlastního polštářku a nebo může sloužit jako překrásná dekorace.

Včera, 15:35
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na vysokém horském hřebenu Březiny vybíhajícím ze severozápadních svahů...
Včera, 15:30
Musím se vám přiznat, že jsem teď od Vánoc docela hřešil. Co se týče alkoholu....
Včera, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:25
Děláme to automaticky. Syrové brambory uvaříme ve vodě a tu pak vylijeme do odpadu. To...
Včera, 11:15
Kdo by neznal úžasnou pohádku Sůl nad zlato s legendárním Janem Werichem v roli uštěpačného...
Včera, 04:00
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Ochranné prostředky...
Včera, 04:00
Vlasta Burian je pravděpodobně jednou z největší filmovou postavou české kinematografie všech dob. Nejen pro...
26.2.2021
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března....
26.2.2021
Co se týče celosvětového nástupu „moderního člověka“ (Homo sapiens), máme jej často spojený s protikladem...
26.2.2021
Dopad covidu-19 v Česku je nyní zhruba v polovině ztrát na životech, které Československu způsobila...
26.2.2021
Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice budou moci omezovat obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné...
Reklama