Lidské ucho, orgán druhého nejdůležitějšího smyslu

Sluch je schopnost vnímat zvuky, společná všem vyšším živočichům, kteří jsou vybaveni speciálním smyslovým orgánem, tedy uchem.

Sluch je hned po zraku naším druhým nejdůležitějším smyslem. Spolu se zrakem nám zprostředkovává nedocenitelné informace o našem okolí. Díky tomu, že lidé mají uši po stranách hlavy, umožňuje nám sluch mimo jiné rovněž i orientaci v prostoru, nicméně zdaleka ne tak dokonale, jako zrak. Slyšíme stereo, tedy prostorově, takže jsme schopni určit poměrně přesně, odkud zvuk přichází. Některá zvířata, například šelmy nebo přežvýkavci, mohou natočit ušní boltce, což jejich schopnost lokalizovat původ zvuku zvyšuje.

Lidské tělo, nejdokonalejší současný přístroj

Člověk je schopen zachytit zvuk, tedy mechanické vlnění přenášené určitým prostředím, kupříkladu vzduchem nebo vodou, měřené v hertzích, v rozsahu 16 Hz až 20 kHz, v průměru však pouze jen 50 Hz až 8 000 Hz, a to v závislosti na věku. Někteří mladí lidé mohou slyšet i frekvence mírně přes 20 kHz, naopak s přibývajícím věkem se horní hranice snižuje. Běžný lidský hlas pak bývá ve frekvenci přibližně od 200 Hz do 800 Hz.

Chraňme své oči skutečně jako oko v hlavě, a to nejen díky jedinečné borovici

Zvuk, který projde zvukovodem, naráží do bubínku, jež se rozechvěje a vibrace přenáší přes kladívko, kovadlinku a třmínek do hlemýždě. Tam na vibrace reagují smyslové buňky, které informace o zachyceném zvuku vedou pomocí sluchového nervu k dalšímu zpracování do mozku.

Jak přežít na jednom z nejsušších míst světa? Pouštní chameleon se dokonale přizpůsobil

Některá zvířata, například myši nebo sloni, vnímají i tzv. infrazvuk, který má frekvenci nižší než 16 Hz. Naopak netopýři nebo delfíni se dokážou orientovat pomocí ultrazvuku, jehož frekvence je vyšší než 20 kHz. Ultrazvukové frekvence vnímají také i psi a kočky, kteří slyší zvuky až o frekvenci 50 kHz.

Jaký vliv má plavání na tělo a proč si kvůli němu pořídit vlastní bazén?

Rovněž i schopnost rozeznávat jednotlivé tóny se u každého jednotlivce liší. Jako relativní sluch označujeme schopnost rozeznávat vzájemné vztahy tónů, absolutní sluch je pak schopnost určit výšku tónu. Odhaduje se, že absolutní sluch má asi jeden člověk z deseti tisíc lidí.

Jak se na svět dívá pod hladinou. Nebývá to vždy zcela jednoduché

Součástí sluchového ústrojí je rovněž i ústrojí rovnováhy, které informuje o naší poloze, zjednodušeně o tom, kde je pro nás nahoře a kde dole.

Dnes, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Reklama