Mák se hodí nejen do buchet. Připravíte z něj i pannu cottu či smoothie

22.9.2020
Jiřina Pouzarová

Kolik máků znáš…

Když se řekne mák, většina lidí si nejspíše vybaví malá modrá semínka a červený květ. Mák patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek a přitom je opředen tolika mýty…

V současné době se na celém světě pěstují dvě skupiny máku – průmyslové odrůdy s vyšším obsahem alkaloidů, především morfinu, které se využívají k výrobě léčiv, a pak ty potravinářské, které nás nejvíc zajímají, ty se využívají k pečení a vaření. V současnosti patří Česká republika mezi rekordmany nejen v celosvětové produkci, ale i v konzumaci potravinářského máku. Pěstují se hlavně modrosemenné odrůdy máku setého, někde pár odrůd bělosemenných a také jedna okrovosemenná. Český mák vyniká hlavně modrou barvou a jemnou nasládlou chutí, rozhodně tedy není šedý a nemá nahořklou chuť. To se jen někteří nepoctivci snaží vydávat technický mák za ten náš.

Každé ráno vítají slunce. Slunečnice pro zdraví

Mák na talíři

Naši předkové věděli, že mák nejen dobře chutná, ale především je to potravina hodně zdravá, která dodá tělu nejen tuk, ale také bílkoviny, vitamin E a vápník. Že je mák chudší na obsah cukru, vůbec nikomu nevadí, na upečeném rohlíku nebo housce ho stejně nečekáme a nádivku do buchet nebo koláčů si snadno přisladíme podle chutí. Naše babičky to ostatně uměly i zdravěji, stačilo do mletého máku zamíchat najemno nastrouhanou cukrovou řepu. Český mák vítězí nejen v buchtách a na koláčích, ale můžete si z něj připravit třeba pannu cottu nebo smoothie. Některé zmrzlinárny nabízí i makovou zmrzlinu.

Mýty o máku

Makový odvar se dává dětem, aby se uklidnily.

To je všeobecně rozšířená nepravda. Potravinářský mák takové účinky nemá. Vývar ze semen máku bude jen příjemně makově vonět. Pokud byste chtěli pít odvar z makovic, připravte se na hořkou a trpkou vodu, která spíše rozdráždí žaludek. Pro děti je takový nápoj zcela nevhodný.

Po makové buchtě se dobře spí.

Také mýtus. Mák má mnoho zdravotních a výživových benefitů, je to česká superpotravina, ale zklidňující účinky nemá. To platí i pro makový rostlinný nápoj, makové výrobky či jídla z něj připravená – pokud ovšem mluvíme o máku z České republiky.

Dorty ke slavnostním příležitostem. Poradíme vám pár triků, jak na to

Nejvíce železa má špenát.

Mýtus o tom, že špenát je obrovskou zásobárnou železa, je už velmi starý. Věděli jste ale, že mák obsahuje třikrát více železa na 100 g máku než špenát?

Po máku se blbne.

Nesmysl. Po českém máku se neblbne.

Semínka máku obsahují vysoké množství alkaloidů.

Česká republika je jedinou zemí, kde se pěstují výhradně potravinářské odrůdy máku. V Evropě už to jednoznačné není, pěstují se i průmyslové odrůdy s vysokým obsahem alkaloidů. Nejznámější z nich je morfin, využívá se pro výrobu léků. Nejvíce alkaloidů se nachází v makovici a části stonku pod ní, tento produkt nazýváme makovinou. Samotná maková semínka opiové alkaloidy uvnitř neobsahují. Dochází jen ke kontaminaci povrchu semen při sklizni, čištění a další manipulaci.

Švestkám se v kuchyni daří, zvláště letos

Maková panna cotta

Tento lehký dezert je sladký tak akorát. Pokud ho doplníte čerstvým ovocem, nikdo neuhodne, že vám příprava zabrala jen pár minut.

Budete potřebovat 3 lžíce mletého máku, 250 ml smetany ke šlehání, 250 ml plnotučného mléka, lžíci medu a 4 plátky želatiny.

Plátky želatiny namočte do studené vody a nechte nabobtnat. V hrnci smíchejte smetanu, mléko a med. Zahřívejte na mírném plameni – pozor, směs se nesmí vařit! Do zahřáté směsi přisypte mletý mák a želatinu, promíchejte a opatrně nalijte do pohárů nebo misek. Hotovu pannu cottu nechte ztuhnout v lednici. Před podáváním ozdobte čerstvým ovocem.

Makovo banánové smoothie

100 g máku, 1 l vody, 30 g mandlí, na špičku nože mleté skořice, 1 vanilkový cukr, 4 banány

Celý mák vložte do mixéru, zalijte litrem vody a mixujte, klidně v několika „vlnách“, dokud není tekutina bílá jako mléko. V tento moment tekutinu přelijte přes cedník vyložený tkaninou. Hotový rostlinný nápoj vložte zpět do mixéru, přidejte skořici, cukr, banány, mandle a vše rozmixujte do jemné konzistence smoothie. Hotové ihned podávejte.

FOTO: Mák se hodí nejen do buchet

Mák se hodí nejen do buchet - mak poleMák se hodí nejen do buchet - mak makoviceMák se hodí nejen do buchet - mak makoviceMák se hodí nejen do buchet - mak moucnikMák se hodí nejen do buchet - mak houska pecivo
Další fotky
Mák se hodí nejen do buchet - chleb zito celozrny


Nepřehlédněte