• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Marcus Aurelius má schopnost vás zaručeně dostat ráno z postele. Císař a filosof, jehož životní zásady jsou užitečné i dnes

    21.10.2019

    Válečník a filosof, tak byl oslavován možná největší římský císař. Panování neměl zdaleka snadné, přesto napsal několik knih a z jeho moudrosti můžeme těžit i dnes.

    Marcus Aurelius je dnes pokládán za jednoho z nejvýznamnějších římských císařů vůbec. Tím byl mezi lety 161 až 180 a panování neměl jednoduché. Musel čelit mnoha nájezdům a chytře taktizovat proti mnohým útokům zvenčí. Markomanské války proti germánům ho provázely téměř po celé období jeho panování.

    Veliké úctě se těšil už za svého života. Byl vyzdvihován nejen jako válečník ale zároveň jako veliký myslitel a filozof. Už v té době napsal knihy, v kterých se zamýšlel nad tzv. „osobním rozvojem“. Tehdy samozřejmě takový pojem neexistoval, ale dnes by se jeho knihy například „Meditations“ (Rozjímání), nebo „Hovory k sobě,“ mohly stát okamžitě bestsellery tohoto dnes tolik oblíbeného žánru. Moudrost jeho knih je dnes více než kdy jindy použitelná i v našem dnešním životě.

    Změna je život. Chcete-li být psychicky silní, neodmítejte změnu

    „Když máš potíže vylézt ráno z postele, řekni si: Musím jít do práce – jako lidská bytost – na co bych si měl stěžovat když jdu dělat co pro co jsem byl stvořen – věci kvůli kterým jsem přišel na svět? Nebo je to ono, proč jsem byl stvořen? Choulit se pod přikrývkou a zůstat v teple?“

    Když bychom mu chtěli kriticky odpovědět, můžeme říci: „Ale být v posteli je přece příjemné a mě je tak dobře.“ I na toto ospravedlňování lenosti má ovšem císař a filosof další radu: „Takže jste se narodil pro to, abyste se cítil příjemně, místo toho abyste tvořil a prožíval? Nevidíte snad rostliny, ptáky, mravence, pavouky a včely, jak chodí po světě každý za svým osobním úkolem, jak nejlépe přispět k fungování světa? A ty nejsi ochotný plnit své úkoly jako lidská bytost? Proč neběžíš dělat to k čemu jsi určen?“

    Zobák plameňáků jako potvrzení evoluce. Jeho „obrácený“ tvar se vyvinul z jednoho prostého důvodu

    Aureliovi inspirující a trochu provokativní výroky přesně odrážejí jeho stoické přesvědčení, přičemž tato starověká řecká filosofe, kterou poprvé představil Zeno z Citia okolo roku 300 před Kristem, učí vývoj sebeovládání a překonávání vnitřních destruktivních emocí.

    Jeho knihy se dají koupit i dnes a ti kdo je četli, se shodují na tom, že slova stará 2000 let jsou sice tvrdá, ale zatraceně účinná.

    Lidé s ADHD vynikají v kreativitě. Jejich mozek pracuje jinak a umožňuje snadněji bořit zažité formy

     



    Nepřehlédněte
    12.2.2025
    Zprávy

    Dáda padá!