Změna je život. Chcete-li být psychicky silní, neodmítejte změnu

Přestože je snadné říct, že chcete něco změnit, uskutečnit změnu je těžké. Naše myšlenky a emoce nám často brání v transformaci chování, i kdyby nám to mohlo zlepšit život. Říct si, že něco chcete dělat jinak, vyžaduje abyste upravili své uvažování a své chování, z čehož se mohou velmi pravděpodobně objevit nepříjemné pocity. To ale neznamená, že byste se měli změnám bránit.

„Není to tak, že by někdo měl silnou vůli a někdo jiný ne. Jde o to, že někdo je ochoten se změnit a někdo ne.“

James Gordon

Ochota ke změně

Novoroční předsevzetí se obvykle porušují, pokoušíme se totiž učinit změny na základě data, nikoli proto, že jsme na ně opravdu připraveni. A když nejste ochotni vytvořit změnu, pravděpodobně ji ani nezvládnete udržet. Dokonce i drobná změna návyků, jako je rozhodnutí čistit si každý den zuby nití nebo nemlsat před spaním, znamená určitý závazek.

Strach ze změny

Mnoho lidí se obává, že kdyby něco dělali jinak, mohlo by to skončit ještě hůř. Možná se vám nelíbí dům, v němž bydlíte, ale bojíte se, že po přestěhování by to mohlo být ještě horší. Nebo možná nechcete ukončit vztah, protože si myslíte, že nikoho lepšího stejně nenajdete. Tak raději sami sebe odrazujete od změny, ačkoliv nejste šťastní.

Mnozí lidé si spojují změnu s nepohodlím. Přitom však často podceňují svou schopnost tolerovat nepohodlí, které změna chování přinese.

Chcete se cítit duševně i tělesně lépe. Meditujte!

Identifikujte výhody a nevýhody změny

Udělejte si seznam toho, co bude výhodné a nevýhodné, když zůstanete stejní. Pak si sepište možné klady a zápory v případě, že učiníte změnu. Nerozhodujte se však jenom podle absolutního počtu plusů a mínusů. Seznamy si pečlivě prostudujte. Přečtěte si je několikrát a přitom uvažujte, jaké to bude mít důsledky, když něco změníte, nebo nezměníte. Když i potom budete o změně stále uvažovat, toto cvičení vám pomůže pohnout se k definitivnímu rozhodnutí.

Kvůli změně ale není třeba měnit úplně všechno. Přestěhování, nový vztah nebo nová práce, nic z toho nemusí nezbytně přispět ke zvýšení vaší mentální síly. Je mnohem důležitější si uvědomovat důvody, kvůli nimž se chcete změnit, abyste dokázali určit, jestli je pro vás právě takové rozhodnutí to nejlepší.

Jestli budete stále váhat, udělejte si experiment. I když přemýšlíte o změně „všechno, nebo nic“, pusťte se na týden do něčeho nového. A po týdnu vyhodnoťte váš pokrok a motivaci. Pak se rozhodněte, jestli chcete ve změně pokračovat, nebo ne.

Nevíte jak naložit se samotou? Naučte se vědomému bytí

Naučte se vnímat své emoce

Vnímejte také emoce, které ovlivňují vaše rozhodování. Jak se cítíte při pomyšlení na to, že se změníte? Například:

  • Máte strach, že změna nevydrží?
  • Cítíte se vyčerpaní jen z pouhé představy, že děláte něco jinak?
  • Bojíte se, že se všechno jenom zhorší?
  • Cítíte smutek z toho, že se budete muset něčeho vzdát?
  • Je vám nepříjemné si jenom přiznat, že nějaký problém existuje?

Jakmile identifikujete své emoce, můžete se rozhodnout, jestli má smysl proti nim jednat. Nedovolte svým emocím, aby rozhodly za vás. Někdy je třeba najít vůli ke změně, i když se vám to nelíbí. Emoce vyvažujte racionálním uvažováním. Někdy se bojíte udělat něco nového a když to vyzkoušíte, nezpozorujete žádný velký rozdíl ve svém životě. Možná se rozhodnete, že vám změna za ten stres nestojí. Zkuste si ale racionálně uvědomit, jak vám může změna z dlouhodobého hlediska pomoci a možná se s nepohodlím dokážete vyrovnat lépe.

10 tipů, jak se stát spokojenějším v každodenním životě

Ovládejte negativní myšlenky

Dejte pozor na silně negativní myšlenky, které by vás mohly ovlivnit. Jakmile se změnami jednou začnete, váš způsob uvažování o celém procesu může výrazně ovlivnit vaši motivaci k pokračování. Mějte se na pozoru před myšlenkami, které by vás mohly pokoušet, abyste od změn ustoupili. Představa, že to bude těžké, neznamená, že byste to neměli dělat. To nejlepší v životě se často rodí z vaší schopnosti tvrdou prací překonat překážku.

Chovejte se jako člověk, jakým se chcete stát

Je-li vaším cílem být vstřícnější, chovejte se vlídněji. Chcete-li se stát úspěšným prodejcem, sledujte, jak se úspěšní prodejci chovají, a pak to dělejte jako oni. Nemusíte nezbytně čekat, až se na to budete cítit nebo až přijde vhodný čas. Začněte své chování měnit hned.

Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

Obvyklé nástrahy

Váš život se bohužel mění, ať chcete, nebo nechcete. Změna, která nastane po ztrátě zaměstnání, smrti někoho blízkého, odstěhování přátel nebo odchodu dětí z domova, to vše patří k životu. Když si na tyto menší změny přivyknete, budete lépe připraveni vyrovnat se s vážnými a nevyhnutelnými zvraty, které vás čekají.

Pečlivě vnímejte, jak zvládáte změnu. Hledejte varovné příznaky toho, že se možná vyhýbáte důležité změně, která by vám mohla významně zlepšit život. I když některá změna může být nepříjemná, svou mentální sílu nezvýšíte, dokud nebudete ochotni růst a zlepšovat se.

Zdroj: Amy Morin (13 Things Mentally Strong People Don’t Do, 2015)

Dnes, 08:32
Kdo by v Čechách neznal Rumcajse, Křemílka s Vochomůrkou nebo motýla Emanuela a Makovou panenku? Již několik...
Dnes, 04:43
Českou republiku dnes navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Jak je u předních politiků obou...
Dnes, 04:12
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:12
Když se zamyslíme nad nejstarším detektivním příběhem, patrně myslíme na Agathu Christie či Arthura Conana...
Včera, 18:56
Sněmovna bude dál projednávat novelu poslanců KSČM, podle níž by majetková přiznání museli pravidelně podávat...
Včera, 15:57
Od pondělka můžete zavítat do vybraných zámeckých parků a zahrad. S ohledem na aktuální vládní...
Včera, 15:34
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy,...
Včera, 14:43
Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372 tisíc žáků...
Včera, 13:55
Všem samoplátcům najednou vláda nemůže umožnit odjet do lázní, v první fázi se proto chce...
Včera, 13:25
Onemocníte při každé příležitosti a užíváte antibiotika, ale bez žádaného efektu? Příčinou může být oslabený...
Včera, 11:57
Nejslavnější česká rosnička a také herečka a moderátorka bere rok života bez pořádného hraní jako...
Reklama