• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Chcete se cítit duševně i tělesně lépe. Meditujte!

  6.10.2019
  Lukáš Mucha

  Kdysi bývala meditace považována za něco, čemu se oddávají jen mniši nebo hippies. Dnes je však stále více obecně přijímána. Mnozí lékaři, vysocí manažeři, celebrity a politikové uznávají, jak významný vliv má meditace na jejich mentální, tělesné a duchovní zdraví. Výzkumy ukazují, že meditace mění mozkové vlny a mozek se postupně fyzicky mění. Bylo také prokázáno, že po několika měsících meditace začínají sílit oblasti mozku spojované s učením, pamětí a regulací emocí.

  Proč meditovat?

  Meditace dokáže různými způsoby pozitivně ovlivňovat emoce – pomáhá třeba těm, kteří meditaci praktikují ve snaze omezit negativní pocity a získat nový pohled na stresující situace. Některé výzkumy zjistily, že meditace snižuje úzkosti a deprese. A kromě toho má také duchovní přínosy. Někdo říká, že samotná meditace nabízí cestu k osvícení, jiní zastávají spojení meditace s modlitbami.

  Klára Laurenčíková

  Klíčem k duševnímu zdraví je včasná péče, říká spoluautorka psychiatrické reformy Klára Laurenčíková

  Další výzkumy tvrdí, že meditace pomáhá v případě různých zdravotních potíží, včetně astmatu, rakoviny, nespavosti, bolestí a srdečních chorob. Přestože některé z těchto výzkumů lékaři zpochybňují, nelze nijak popřít, že meditace může mít na vaše tělo velký vliv. Stačí se zeptat Wima Hofa.

  Inspirujte se u Wima Hofa

  Hofovi se začalo říkat Mrazík, pomocí meditace se naučil odolávat extrémnímu chladu. Tento Holanďan středního věku dosáhl mimořádných výkonů a je držitelem asi dvaceti světových rekordů, například vydržel hodně přes hodinu ponořený do ledové vody. Vystoupal na Kilimandžáro, běhal maratóny za polárním kruhem, dokonce vylezl do poloviny Mount Everestu (pokus musel kvůli zranění nohy ukončit), a to vše v krátkých kalhotách. Skeptičtí badatelé na něm provedli mnoho testů, domnívali se, že použil nějaký podvod, vědci však došli k závěru, že při meditaci dokáže udržovat stálou teplotu těla, přestože je vystaven extrémnímu chladu. Hof dokonce začal vyučovat, jak pomocí meditace ovládat svůj tělesný termostat.

  10 tipů, jak se stát spokojenějším v každodenním životě

  Vydržet hodinu v ledové vodě nejspíš není schopnost, která by se nám často hodila – a málokdo by to chtěl podstoupit – Hofův příběh přesto ukazuje na pozoruhodné propojení mysli s tělem. Existuje několik typů meditace, proto by mohlo být užitečné je prozkoumat a zjistit, která se vám může nejlépe hodit. A nemusí to být žádný dlouhodobý nebo formální proces. Stačí meditovat pár minut denně, abyste si uklidnili mysl a získali větší schopnost sebeuvědomění.

  Pracujete i o dovolené? Naučte se relaxovat, a zvýšíte svou produktivitu

  Kroky k jednoduché meditaci

  Meditaci v její nejjednodušší formě můžete vykonávat kdykoli a kdekoli pomocí několika jednoduchých kroků:

  • Posaďte se do uvolněné pozice – Najděte si pozici, která vám umožní mít páteř rovně a vzpřímeně, buď na židli nebo na podlaze.
  • Soustřeďte se na svůj dech – Pomalu a zhluboka se nadechujte a při nádechu a výdechu vnímejte svůj dech.
  • Vracejte své vědomí k dechu – Vaše mysl bude bloudit a budou vás napadat různé myšlenky. Když se to stane, soustřeďte se znovu na svůj dech.

  Zdroj: Amy Morin (13 Things Mentally Strong People Don’t Do, 2015)  Nepřehlédněte