Markýza de Pompadour se sice ke králi dostala přes postel, ale jeho přízeň si udržela úplně jinak

Další fotky

Narodila se 29. prosince 1721 v obyčejné rodině obchodníka Francois Poissona, armádního dodavatele, a jeho ženy Luisy-Madelein La Motte, dcery obchodníka s obilím, a obchodní nadání, které po nich zřejmě zdědila, dokázala později zúročit až neskutečně. Ale to pořád ještě není všechno.

Není totiž jisté, zda Francois Poisson byl skutečně její otec, i když tak je zapsaný v matrice. Matka budoucí markýzy se před svatbou živila jako „společnice“ mužů z vyšších společenských kruhů a pokračovala v tom, přinejmenším s tichým souhlasem manžela, i po svatbě. Některé prameny proto uvádějí, že skutečným otcem Jeanne-Antoinette byl finančník nebo výběrčí daní Charles-Francois Paul Le Normant de Tournehem, kterého Jeanne-Antoinette oslovovala „strýčku“.

Slavná milenka francouzského krále vyrostla v klášteře, ty rozhodující dovednosti však získala v nevěstinci

Vzdělání nabyla Jeane-Antoinetta v klášteře, kam ji otec dal v jejích pěti letech na vychování. V devíti letech se však vrátila domů kvůli špatnému zdraví. Od roku 1727 byl její otec Poisson stíhán pro dluhy, za což mu tehdy hrozil trest smrti. Utekl do Německa a díky dobrým obchodním stykům si i tam žil dobře. Hůře na tom byla jeho žena, která se s dcerou a synem musela přestěhovat do levného bytu, propustit služebnictvo a majetek jí zabavili věřitelé. Ovšem „strýček“ de Tournehem se ukázal jako správný francouzský kavalír a finanční situace Luisy-Madelein Poissonové a jejích dětí se velmi zlepšila. Ta potom požádala o rozluku svého manželství a soud jí vyhověl.

Královou milenkou se stala díky své kráse a králi porodila 6 dětí. Neodolatelná Barbara Palmerová

„Strýček“ de Tournehem se postaral i o další budoucnost Jeane-Antoinetty. Opatřil ji nejlepší domácí učitele, a tak se Jeane-Antoinetta naučila kreslit, malovat, tančit a hrát divadlo. Roku 1741 ji provdal za svého synovce Charlese-Guillauma d’Etiolles, kterého zároveň učinil svým dědicem. Jeane-Antoinetta se tak díky sňatku stala příslušnicí nižší šlechty a v předních pařížských salonech byla známá jako madame d’Etiolles.

Devět měsíců po svatbě se Jeane-Antoinettě a Charlesovi narodil syn, který zemřel v kojeneckém věku. Vztah mezi manžely tato tragická událost nijak nenarušila. Charles se do své manželky vášnivě zamiloval hned po svatbě, zatímco ona tvrdila, že ho nikdy pro nikoho neopustí – s výjimkou krále.

Původ, který se musí umět nosit. Ruská princezna zvaná Bílá kočka dělala, co mohla

Ta osudová chvíle nastala rok po porodu jejich dalšího dítěte, dcery Alexandrine (1744 – 1753) na svatbě králova syna na začátku roku 1745, kdy se tehdy 24-ti letá Jeane-Antoinetta a o 11 let starší Ludvík XV. (1710 – 1774) blíže poznali a nemohli bez sebe být. Po formální stránce bylo třeba jen to, aby se Jeane-Antoinetta stala dvorní dámou. Proto se musela rozvést, což obratem zařídil „strýček“ de Tournehem a přinutil synovce k rozvodu, i když ten se mu zuřivě bránil. Potom se ještě musela Jeane-Antoinetta stát příslušnicí vyšší šlechty, a o to se už postaral sám král. Vykoupil tehdy uvolněný titul a jméno de Pompadour, zakoupil i zámek stejného jména, to vše své milence daroval a přidal k tomu ještě titul markýzy a Jeane-Antoinetta mohla začít svou novou kariéru na králově dvoře.

V Cesarovi dosáhl obávaný rod Borgiů svého mocenského vrcholu. Jeho nešťastnou smrtí téměř všechno skončilo

Pět let, které jí tam byly dány, využila i ve prospěch své rodiny, postarala se o svou tehdy již nemocnou matku a zařídila, že král zaplatil dluhy jejího otce a povýšil ho udělením predikátu de Vandières et de Marigny do šlechtického stavu. Výnosný úřad získal i „strýček“ de Tournehem, který se stal správcem královských budov, a později po něm tuto funkci podědil bratr Jeane-Antoinetty, nyní markýz de Marigny.

Milenecký poměr krále s markýzou de Pompadour fakticky skončil zřejmě někdy kolem roku 1750, kdy ji král veřejně označil za „chladnou“. Markýza tehdy podle všeho trpěla gynekologickými problémy a král začal vyhledávat milostná dobrodružství s jinými dámami u dvora. I potom však markýza de Pompadour zůstávala nadále královou nejbližší důvěrnicí a je jen otázkou, jak by jejich vztah pokračoval, kdyby se markýze, a resp. zřejmě i králi, mohlo dostat dnešní lékařské péče.

Osudné lože mladé královny. Za přízeň Matyldy Hannoverské musel Friedrich Struensee zaplatit tu nekrutější daň

Ta však tehdy dostupná nebyla a s postupujícím věkem se markýzin zdravotní stav stále zhoršoval. 29. února 1764 dostala vysokou horečku a propukl u ní zápal plic, zřejmě jako důsledek tuberkulózy. V březnu se její zdravotní stav ještě zlepšil natolik, že se mohla v dubnu vrátit do Versailles. Možná to bylo i její poslední přání, protože tam se její zdravotní stav zhoršil natolik, že 15. dubna 1764 ve věku 42 let své nemoci, či spíše nemocem, podlehla. Protože však ve Versailles bylo dovoleno zemřít jen osobám z královského rodu, bylo tělo mrtvé markýzy převezeno do jejího paláce v Paříži a ohlášeno, že zemřela tam. O tom, že králi byla víc než jen milenkou, svědčí fakt, že ho markýzina smrt hluboce zasáhla.

Aféra s náhrdelníkem aneb jak urozená falešnice přispěla k rozpoutání Velké francouzské revoluce

Markýza de Pompadour byla pohřbena do hrobky v klášteře kapucínek na náměstí Vendôme, ke své matce a dceři. Za Velké francouzské revoluce byla tato hrobka zdevastována a roku 1806 byl při přestavbě Paříže na moderní velkoměsto stržen. Ostatky jedné z nejmocnějších žen své doby dnes spočívají na blíže neurčeném místě pod rue de la Paix, která vede přes pozemky někdejšího kláštera.

Vzhledem k odkazu, který po sobě markýza de Pompadour zanechala, by bylo velmi zkreslující vnímat ji jen jako milenku Ludvíka XV., čelící případně různým dvorským intrikám. Především byla schopnou „hospodářkou“. Během život nejenže značné jmění získala, ale navíc ho ani nepromarnila, ale dále rozmnožovala. Své zámky a další nemovitosti upravovala a přestavovala, sbírala obrazy, sochy a různé kuriozity, vlastnila rozsáhlou knihovnu, v mladších letech sama hrála v královských divadelních představeních, kromě toho i malovala a vyráběla šperky, a dokonce se věnovala i dřevořezu a kovorytectví a v návaznosti na to také tiskařství. Přitom nezapomínala ani na charitu a podporu církve.

FOTO: Madame do Pompadour

Madame do Pompadour - Madame Pompadour (rodné jméno – Jeanne-Antoinette Poisson) – wikipedieMadame do Pompadour - Portrait of Mimi, Madame de Pompadour’s King Charles Spaniel, in a landscape-wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Portrait of Alexandrine Le Normant d’Étiolles (daughter of Madame de Pompadour), playing with a Goldfinch-wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Madame de Pompadour’s coffee grinder. Louvre museum (Paris, France). Paris, 1756-1757. – wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Madame de Pompadour’s close stool in the Cabinet des Dépéches – wikimedia-commons
Další fotky
Madame do Pompadour - A Young Woman, Seen in Profile, Walking in a Park by Francois Boucher, 1752. The subject is traditionally identified as Madame De Pompadour-wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Camille Clifford jako markýza de Pompadour, 1907 – wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Created as a tribute to Louis XV and Madame de Pompadour, who had played the role in Versailles-wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Francouzský král Ludvík XV. (1710 až 1774) – wikipedieMadame do Pompadour - Item in Waddesdon Manor – Buckinghamshire, England. – wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Jeanne-Antoinette Poisson – wikipedieMadame do Pompadour - Jeanne-Antoinette Poisson (Markýza de Pompadour) – wikipedieMadame do Pompadour - Jeanne-Antoinette Poisson (Marquise de Pompadour) – wikipedieMadame do Pompadour - L’Amitié sous les traits de Mme de Pompadour, par Jean-Baptiste Pigalle, musée du Louvre – wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Madame de Pompadour (1721-1764) – wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Maškarní ples pořádány u příležitosti svatby syna Ludvíka XV. (Nicolas Cochin, 1745) – wikipedieMadame do Pompadour - Pohled do ulice Rue de la Paix – wikipedieMadame do Pompadour - portrait gravé – wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Print; Prints – wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Print; Prints – wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Suite d’estampes Gravées par Madame la Marquise de Pompadour d’aprés les Pierres gravées de Guay Graveur du Roy – wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Vue de la Grande Perspective du chateau de Crécy depuis la terrasse du chateau-wikimedia.commonsMadame do Pompadour - Pot-pourri_en_vaisseau_en_troisième_grandeur_-_Vessel_potpourri_vase,_third_size_-_1760_-_Sèvres_-_Louvre_-_OA_10965Madame do Pompadour - wikipedia commons

Mezi řadou jejích významných počinů je třeba jmenovat konkrétně přinejmenším podporu vydávání francouzské osvícenecké Encyklopedie a jejích autorů a proměnu do té doby tuctové porcelánky v Sèvres na manufakturu vyrábějící špičkový porcelán. Sytě světle růžové barva, která se tam používala, stále nese jméno rose Pompadour, čili pompadourská růžová. A mezi módními doplňky i dnes najdeme tzv. pompadúrku, kabelku ve tvaru měšce, kterou měla legendární markýza zvláště v oblibě.

Dnes, 11:20
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
Dnes, 09:40
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Dnes, 08:55
Sněmovna dnes učinila bydlení dostupnější i mladým rodinám s dětmi. Zrušila nesmyslnou daň z nabytí...
Včera, 16:02
O co jde? Vlastně by se to dalo nazvat evoluční strategií. Samec, a to i...
Včera, 14:19
Zámek s krásným názvem Pátek se nachází ve stejnojmenné obci na pravém břehu Ohře mezi...
Včera, 11:30
Letos více než v jiných letech bude většina lidí trávit dovolenou na chatě či na...
Včera, 10:02
Posilování středu těla je asi nikdy nekončící práce. Potřebujeme ho mít pevný, abychom v případě...
Včera, 08:08
Před 266 lety byl vydán panovnický reskript, nařizující správcům farností i vrchnostenským úředníkům provést soupis...
7.7.2020
Osmák degu je malý hlodavec původem z Jižní Ameriky, a to konkrétně z Chile, kde...
7.7.2020
Rusové, luxus, drahota a filmový festival, to až donedávna symbolizovalo naše nejznámější lázně – Karlovy...
Reklama