Osudné lože mladé královny. Za přízeň Matyldy Hannoverské musel Friedrich Struensee zaplatit tu nekrutější daň

3.9.2019
Lukáš Mucha

Ctižádostivý lékař

Johann Friedrich Struensee se narodil v roce 1737 v rodině protestantského teologa a faráře v německém Halle. Byl to slavný rod – z jeho kořenů vzešly i takové osobnosti německé politiky, jakými byli kancléř Bismarck či admirál Tirpitz. Také Friedrich oplýval nadprůměrnou inteligencí a v pouhých čtrnácti letech začal studovat lékařskou vědu. Již ve dvaceti získal pověst skvělého společníka, ale i vědce a sportovce. Vstoupil do šlechtických domů a roku 1768 se ocitl ve službách duševně nemocného dánského krále Kristiána, jenž v té době cestoval po Evropě. Po návratu do Kodaně se však mladý lékař sblížil s královnou a brzy se stal – i když to z historických pramenů nelze zcela potvrdit – jejím milencem.

„Šestiprstá čarodějnice“ Anna Boleynová. Smutný příběh královny, která změnila Anglii

Nešťastný královský pár

Dánská královna Matylda byla mladičká. Do Kodaně přišla anglická princezna již ve svých patnácti letech. Byla krásná – měla modré oči a plavé vlasy. Ale král Kristián moc neplnil jak své královské, tak manželské povinnosti; bojoval především sám se sebou. Trpěl epilepsií a po těžkém dětství byl nevyrovnaný i citově nevyzrálý: dával přednost nevěstkám a milenkám před vlastní ženou. Králem se stal již v sedmnácti letech a Matylda mu brzy porodila chlapce, následníka. Ale králova duševní choroba se stále zhoršovala a také královna se raději stáhla do soukromí. Trpěla depresemi a nevycházela na veřejnost. Všechno měl změnit až králův osobní lékař Friedrich Struensee.

Kladivo na Skoty. Vojenské výpady Edwarda I. proti skotským rebelům

Panovník bez koruny

A v tu chvíli začala jeho strmá kariéra. Král neměl o vládnutí zájem, a tak předal moc svému lékaři. Ten dal rozpustit státní radu a zmocnil se vlády. Měl prostor pro své reformní zásahy. Král nikoho nepřijímal, vládla královna, či spíše její ctižádostivý milenec. Imponoval jí inteligencí, energií, mužností. Friedrich zavedl svobodu tisku, náboženskou toleranci, zakázal mučení a cenzuru. A také omezil nákladný život u dvora.

Nepovedená poprava skotské královny. Marii Stuartovnu provázela smůla v životě i ve smrti

Spiknutí královského dvora

Opozice začala pomalu zvedat hlavu, milenecký pár se stal cílem pomluv a narážek. Pohár trpělivosti přetekl, když se královně v roce 1771 narodila s největší pravděpodobností nemanželská dcera. Struensee byl ještě jmenován hrabětem, ale jeho protivníci už veřejně prohlásili, že chce uchvátit královský trůn. Králova nevlastní matka a její syn počátkem následujícího roku získali kontrolu nad vojskem a provedli převrat. Nemocný král podepsal zatykač, královnu internovali v paláci a její milenec putoval do vězení.

Geniální chemik Lavoisier. Tvrdě pracoval pro Francii, která se mu odvděčila gilotinou

Smutný konec milenců

Struensee skončil na mučidlech, kde se také přiznal ke skandálnímu poměru s královnou. Obvinili jej z vlastizrady, a tak měl být ortel co nejkrutější. Veřejná poprava před kodaňskou branou. Čtyřiatřicetiletý hrabě nejdříve přišel o svou pravou ruku a hned poté o hlavu. Následně mu kat vytrhl vnitřnosti a zkrvavené zbytky lékařova těla vpletl do kola.

Na samotnou královnu si spiklenci netroufli. Když se o událostech dozvěděl anglický král, vyslal k dánským břehům námořní flotilu. Královnu propustili na svobodu, a tak odešla ze země. Azyl našla v Německu, kde po třech letech náhle zemřela. V pouhých čtyřiadvaceti letech.

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)Nepřehlédněte