• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nepovedená poprava skotské královny. Marii Stuartovnu provázela smůla v životě i ve smrti

  7.8.2019
  Lukáš Mucha

  Marie Stuartovna, královna francouzská a vládnoucí královna Skotska. Po šesti dnech od narození se stala právoplatnou hlavou skotského království, ale později prohrála boj s místní šlechtou a musela zemi opustit. I když měla nárok také na anglický trůn, strávila zde polovinu života v zajetí své sokyně, anglické královny Alžběty I., která ji nakonec poslala na smrt.

  Urozené děvčátko

  Marie se narodila jen pár dní před smrtí svého otce, skotského krále Jakuba V. V šesti letech odvezli urozené děvčátko k francouzskému dvoru. Nejen na vychování, ale domluvili jí skvělou partii. Po deseti letech si vzala tedy prince, který o rok později nastoupil na trůn jako František II. Avšak hned následující rok její muž zemřel a Marie se vrátila do Skotska. A vznesla oprávněný nárok na trůn.

  Nejzbabělejší český panovník. Boleslav III. Ryšavý nechal vykastrovat vlastního bratra, aby neohrozil jeho vládu

  Vražda pro lásku

  Marie byla mladá a pohledná, měla celou řadu nápadníků a také několik milenců. Opět se vdala. Tentokrát za lorda Darnleye, s nímž svazek znamenal pouze přechodnou záležitost. O pár měsíců později se totiž vášnivě zamilovala do hraběte Hepburna (říkalo se mu i Bothwell, podle jeho hraběcího predikátu), s jehož pomocí nechala svého druhého manžela zavraždit. A tři měsíce poté se za Bothwella provdala. Ten se tak na krátký čas stal vládcem hornaté země. Neoblíbeným a neuznávaným.

  Caligula v sukních. Sadistická královna Ranavalona I. vraždila, aby vymýtila křesťanství na Madagaskaru

  Nenáviděná královna a sokyně

  Protestantská šlechta neměla svou katolickou královnu v lásce už dříve, ale její poslední činy ji rozběsnily. V ulicích Edinburghu se objevily provokativní nápisy: „Upalte vražednici!“ Šlechta povstala a sesadila královnu z trůnu. Marie ještě stihla povolat armádu, ale lordi v bitvě zvítězili a královně nezbylo, než prchnout. Mohla by odjet do spřátelené Francie či Španělska, ale Marie se rozhodla dát přednost Anglii. A to nebylo rozumné. Měla totiž také právo na anglický trůn a vládnoucí královna Alžběta I. ji vnímala jako nepříjemnou sokyni.

  „Černá ovce“ Habsburků. Císař a král Maxmilián II. nesympatizoval s katolickou církví

  Vězení v přepychu

  A tak se stalo, s čím zřejmě Marie ani ve snu nepočítala. Sotva se objevila v Anglii, byla zatčena. Zpočátku jen preventivně. Vlastně to ani nepoznala. Nemohla tušit, že bude uvězněna po dlouhých dvacet let. Mohla si dělat, co chtěla, žila na zámku, zůstalo jí služebnictvo i přátelé. Chtěla mluvit s královnou Alžbětou, ale ta ji odmítla přijmout. Královny spolu tedy komunikovaly jen přes prostředníky a osobně se nikdy nesetkaly. Alžběta se nespokojila s „pouhým“ vězněním své sokyně, a tak společně se svými rádci přemýšlela, co s nepohodlnou zajatkyní, aby měla naprostou jistotu, že neohrozí její trůn. Někteří navrhovali Mariinu smrt. A časem svůj záměr prosadili.

  Čarodějnická horečka na Šumpersku. Obětí inkvizitora Bobliga se stal i oblíbený moravský kněz

  Krutý rozsudek

  Pomohla náhoda. Katolické kruhy, naladěné proti Alžbětě, připravovaly povstání (možná je jako provokaci připravili Alžbětiny rádci). A Marii se do něj podařilo zaplést. Dopisovala si totiž se svým katolickým obdivovatelem Babingtonem, jenž měl v plánu Marii osvobodit. Přisluhovači anglické královny k němu ale nastrčili špeha, který mu vnukl myšlenku o zavraždění královny Alžběty. Babington se poté ve svých dopisech o tomto nápadu Marii zmínil a žádal ji o povolení. Vězněná královna dala k vraždě v dopisech souhlas, a to rozhodlo. Alžběta okamžitě svolala soud a ten odsoudil Marii k trestu smrti za velezradu.

  Nenaplněná láska mladé ženy se změnila v posedlost. Smutný osud krásné dcery slavného otce, Adèle Hugové

  Nevydařená poprava

  Marie přijala verdikt i samotnou popravu s klidem a nadhledem. Už dlouho s tím počítala. Nevyvedl se jí život, ani smrt – katovo nepodařené setnutí královniny hlavy se zapsalo do dějin. První dvě rány tupou sekerou byly příliš slabé a královnu jen zranily. Krvavé divadlo ve vyzdobeném zámeckém sále před zástupy šlechty dokončil až třetí úder. Smůly však stále nebyl konec. Když chtěl kat zvednout hlavu popravené královny a ukázat ji divákům (jak tomu bylo zvykem), zůstala mu v ruce jen její zakrvavená paruka. Královská hlava se kutálela po zemi…

  Prolhaná femme fatale. Byla Mata Hari skutečně německou špionkou?

  Historický bulvár

  Mariin poslední manžel Bothwell zemřel ještě devět let před svou ženou ve vězení v Dragsholmu, kam byl umístěn na žádost skotské vlády. Kuriozitou osudu bylo, že po smrti Alžběty nastoupil na anglický trůn Mariin syn Jakub I. A perličkou z historického bulváru zase tvrzení, že prý již sťatou nešťastnou královnu znásilnil její kat.

  Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)  Nepřehlédněte