Marold. Nešťastně zmarněný život tvůrce našeho největšího obrazu

Další fotky

Byl zvláštní, docela samostatný a svérázný umělecký zjev, veliký nadáním i vůlí, kterou hravě překonával všechny překážky, které osud zpravidla tvůrčím lidem do cesty staví.

Luděk Marold se narodil v Praze 7. srpna 1865 a chtěl se původně věnovat dráze vojenské.
Leč – jeho zřejmý kreslířský talent ho přivedl na pražskou malířskou akademii. Byl sice jedním z nejlepších žáků, nesnášel ale poměry na škole, šosácké a neumělecké ovzduší, nenašel, co hledal, nemohl se naučit tomu, po čem prahl. Tak byl po půlroce vyloučen.

Odešel do Mnichova a tam také obdržel první větší zakázku — ilustrace pro Hackländerovy novely. V Mnichově měli Marolda brzy ve velké úctě. Později byly také tři akvarely jeho zakoupeny pro pinakotheku, což bylo pro něj velkým vyznamenáním, neboť této cti se dostávalo jen nejpřednějším umělcům.

Po svém návratu z Mnichova roku 1887 obdržel Marold atelier na pražské akademii malířské u profesora Maxe Pirnera a tady provedl svůj první veliký obraz na plátně, známý Vaječný trh v Praze, který byl zakoupen c. k. ministerstvem vyučování a darován galerii Společnosti vlasteneckých přátel umění v Rudolfinu; dnes je ve sbírkách Národní galerie.

Krajinář Julius Mařák. Jeho obrazy lesních samot předčí fotografii

Roku 1889 se Marold odebral do Paříže.
Na podzim tam přišel a než se rozvinulo jaro, objevil se už s prvními pracemi v týdenících a měsíčnících, pak v Salonu a potom už nestačil jeho hbitý štětec a svižné pero na všechny zakázky.
Paříž přivedla celý jeho talent k plnému rozkvětu a slávě a Marold se jí odvděčil veškerou svou prací: vylíčil komedii jejího života.

Pro ty, kteří znali Marolda z pražského ovzduší, byly jeho obrazy překvapením, nemohli věřit, že by tyhle obrázky plné vůně pařížských salonů nakreslil ten mladý Marold, ve společnosti až bojácný Pražan.

Marold byl však i překvapením pro vlastní Pařížany, které udivovaly kresby mladého cizince, který měl sotva dostatek času, aby se vůbec jen seznámil se svým nejbližším okolím, ale přesto dovedl život pařížských salonů a budoárů jedinečně vystihnout. Rázem se stal obdivovaným interpretem moderní a salonní Paříže tehdejší doby.

Max Pirner, muž, který ovlivnil dvě generace malířů

Do Čech se vrátil, aby se tu ujal čestného úkolu, provedení panoramatu Bitva u Lipan – zhostil se ho známým způsobem. Ví se asi méně, že mu s ním pomáhali malíři Theodor Hilšr, dnes tak populární Václav Jansa, Karel Rašek, Karel Štapfer a Ludvík Vacátko.

Koncem roku 1898 se Marold nakazil tyfem a do týdne (1. prosince) zemřel, aniž by se dočkal v Čechách souborné výstavy svých prací. Ta se uskutečnila až v roce 1899.

FOTO: Luděk Marold

Luděk Marold - Luděk Marold: Vaječný trh v PrazeLuděk Marold - 2 svtzLuděk Marold - 3 maLuděk Marold - Luděk Marold s manželkou ZdenouLuděk Marold - 4 marold vyznání
Další fotky
Luděk Marold - 5 muoLuděk Marold - marold lipanyLuděk Marold - 6 pinteLuděk Marold - 8 DSC03698 maroldLuděk Marold - 0 6

Zdroje: Národ, 1900; O. Novák, Světozor, 1941

Včera, 16:20
Výstava, kterou si Kulturní centrum Zahrada (Malenická 1784, Praha 4) zapůjčilo v Národním pedagogickém muzeu,...
Včera, 15:40
Před několika lety se náhle a nečekaně na prodej objevil originál listiny papeže Klementa VI....
Včera, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 13:40
Svíčka na stole tiše prská a plamínek knotu mele z posledního. Vosk vytvořil na desce...
malování na kamínky, anděl
Včera, 11:39
Možná jste při procházce venku nebo po cestě na nákup už našli malovaný kamínek. Třeba...
Včera, 10:20
Pražská defenestrace se v roce 1618 obešla bez obětí na životech. Proč tomu tak bylo,...
Včera, 08:11
Česká výtvarnice založila v roce 1910 v Jindřichově Hradci textilní dílnu a vyráběla zde jak...
Dopravní nehoda u Žežic
23.9.2020
Již desátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na...
23.9.2020
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
23.9.2020
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
23.9.2020
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Reklama