Město referendum nevyhlásilo. Odpůrci parkovacích zón se obrátili na soud

1.10.2021
Jan Štoll

Pod petici za vyhlášení referenda k parkovacím zónám v Říčanech se podepsalo přes 3 tisíce lidí. Zastupitelstvo města jej ale zatím nevyhlásilo. Odpůrci zón se proto obrátili na Krajský soud v Praze.

Parkovací zóny mají podle radnice zajistit víc volných parkovacích míst a přispět ke zklidnění dopravy ve městě. Se zavedením zón ale nesouhlasí odpůrci, kteří se sdružili v iniciativě Nechceme parkovací zóny v Říčanech. Peticí požadovali k zavedení zón referendum. Zastupitelstvo města sice požadavek na referendum projednalo 8. září, jeho vyhlášení ale vázne.

„Dne 23.9.2021 byl podán ke Krajskému soudu v Praze Návrh na vyhlášení referenda, které nám zastupitelé Klidného města, Stan a Unie pro sport svým zdrženlivým postojem k hlasování v zastupitelstvu neumožnili,“ uvedli zástupci iniciativy Nechceme parkovací zóny v Říčanech.

Referendum o parkovacích zónách zamáznuto. Zatím nebude

„Město bylo soudem vyzváno k reakci na žalobu, kterou podali odpůrci parkovacího systému. Odpověď zpracovala kancelář Frank Bold Advokáti, která město v této věci zastupuje,“ uvedl starosta města David Michalička.

„Je smutné, že k zavedení parkovacího systému stačila několik let stará anketa, kterou podpořilo zhruba 350 lidí, ale k jeho zrušení nestačil jasný názor více než 3000 obyvatel Říčan. Sami nevíme, jak velká je naše naděje na úspěch, může přijít další zklamání, ale nevzdáváme to a bojujeme dál,“ dodala iniciativa.

Původní termín referenda měl být spjat se sněmovními volbami, to se zřejmě nestihne. „Soud má na vyřízení 30 dní, ale nejsme takoví optimisté, abychom se na termín spoléhali,“ upřesnil za iniciativu Petr Foldyna.

Říčanští zastupitelé pověřili tajemníka městského úřadu k vytvoření pracovní skupiny pro formulaci vhodné otázky o parkování, na jejímž základě bude možné místní referendum vyhlásit. „Tajemník sestavil pracovní skupinu napříč zastupitelstvem dle platného usnesení. Termín prvního setkání skupiny byl po dohodě členů stanoven na 4. 10. 2021,“ upřesnil starosta Michalička.

Říčany zpomalí na 30 a zavedou zóny. Za špatné parkování bude pokuta až 10 tisíc

Město proti vyhlášení referenda s otázkou stanovenou odpůrci argumentuje nesouhlasnými stanovisky a tvrzením, že tak jak je položena, přesahuje jeho kompetence. „Většina zastupitelů však vzala v potaz také právní názor Ministerstva vnitra ČR jako dozorového orgánu a stanovisko renomované právní kanceláře Frank Bold Advokáti, kteří shodně konstatovali, že k otázce předložené organizačním výborem nelze místní referendum konat, neboť se jedná o záležitost v přenesené působnosti, a ne v samostatné působnosti obce,“ uvedla dříve mluvčí Lauerová.

Stanovisko ministerstva, o které se město opírá ale není závazné. „Vedení města představilo zastupitelům právní posudek, jehož závěrem bylo, že položená otázka je špatná a nelze o ní v referendu hlasovat. Bohužel nezmínilo, že přípravný výbor zastupitelům a vedením města předložil právní posudky které dokazují, že otázka je správná a lze o ni v referendu hlasovat,“ konstatovala iniciativa.

Zdroj: vzNepřehlédněte