• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Místní a pomístní jména mohou mít souvislost se zdejšími dávnými událostmi

    20.8.2021

    To, že jména a zejména pak příjmení vznikala původně jako popisná pojmenování kupříkladu vlastností nebo typických znaků pro konkrétní osoby, například Černý, Nový, Veselý a podobně, není žádným tajemstvím. Již méně zjevná však mohou být v některých případech pojmenování místní. Někdy lze původ jejich názvu hledat i v atypických událostech, které se tu kdysi v minulosti mohly odehrávat…

    Necelé dva kilometry od vrchu Chlum nedaleko Mladé Boleslavi se nachází jedno takové zvláštní místo, Katův kříž, zřejmě pojmenované na základě toho, že zde v roce 1779 nechal kat Václav Růžička z Dobrovice vztyčit kříž. Stál u cesty do Mladé Boleslavi, kudy kat chodíval, které se však ostatní lidé vyhýbali. Nechal jej postavit na sklonku života jako odčinění za hříchy, jež si vyžádala jeho práce. Po smrti jeho syna byl kříž zapomenut, ale v roce 2015 byl obnoven.

    Kde je ukrytý tajemný svatý grál? Všechny stopy vedou na Křivoklát

    Nedaleko od Chlumu se také nachází Černovna u Vinařic, kde najdeme pravěké mohyly nejasného stáří. Pověst vypráví, že se zde za úplňku zjevují dávní bojovníci a čekají na zahájení bitvy. Z místa bitvy je prý občas slyšet štěkot psů, třeskot zbraní a zvuky bubnů. Podle pověstí by se prý údajně mělo jednat o bojovníky z kmene Pšovanů.

    Tip na výlet: Sugestivní Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku. Budete kráčet po dlažbě, po které kdysi chodili kati i jejich oběti

    V nedaleké vsi Domousice se má zase zjevovat přízrak tzv. Divokého lovce na bílém koni se zástupem pekelných příšer. Podle jistých pramenů se zde tento pekelný hon koná několikrát do roka. Divoká honba je jev, který se hojně vyskytuje nejen v naší zemi. V evropských pověstech se v tomto případě jedná o označení pro skupinu démonických bytostí, často považovaných za duše zemřelých, které se se svým vůdcem prohání po obloze či zemi, a to nejčastěji v noci. Kromě zemřelých nebo i lovců může být prý průvod údajně tvořen také vojáky nebo vílami a často je doprovázen psy.

    Geniální rozplétač záhad má svůj pomník, i když nikdy nežil

    Badatel a spisovatel Otomar Dvořák se domnívá, že by se mohlo jednat například o meteorologický jev (místní tornádo, dálkový odraz zvuku na hranici vrstev různě teplého vzduchu) nebo o nějakou mystickou energii, pohybující se podél geologických zlomů. Jak sám ale uvádí, není jev dodnes vysvětlen.

    Zdroj: wikipedie



    Nepřehlédněte
    7.11.2024
    Zprávy

    Proč zvítězil Trump?