Najdete v mystickém pomníku Julia Zeyera odkaz na homosexualitu tohoto velikána?

9.5.2018
Jitka Lenková
Další fotky

Začněme od toho, že Julius Zeyer (1841-1901) dnes patří prakticky mezi zapomenuté spisovatele. Mnozí z nás si jako na jeho jediné dílo vzpomenout na divadelní hru Radúz a Mahulena (1898), a to ještě jen díky jejímu filmovému přepisu z roku 1970 s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou v titulních rolích. Možná si vzpomenou ještě na jeho obecnou charakteristiku „křesťanského mystika“. I proto jim pomník tohoto autora v Chotkových sadech kousek od Letohrádku královny Anny (Belvedéru) bude nejspíš připadat trochu nesrozumitelný.

Stalinovu pomníku se říkalo „fronta na maso“. Obří monument na Letné vydržel pouhých sedm let

Knižní postavy rozjímají v jeskyni

Základem pomníku je uměle vytvořená skalka s jeskyní, v níž jsou rozmístěny některé postavy ze Zeyerových děl. Čestné přední místo je vyhrazeno pro sestru Paskalínu ze stejnojmenného románu z roku 1887. Příběh napravené hříšnice ve stylu středověkých francouzských legend u nás naposledy vyšel roku 1903, takže „sám od sebe“ ji dnes pozná málokdo. Radúz a Mahulena, krásný pár ztvárněný v romantickém duchu, nepotřebuje komentáře. Snad jen tolik, že s ošklivými skvrnami na bělostném mramoru dívčiných vlasů a tváře by se udělat něco nejen mohlo, ale i mělo.

Pomníček české kriminalistiky: Tělo ve dvou kufrech dorazilo na Slovensko. Kdo je vrahem Otýlie Vranské?

Trojice žen znázorňuje Krokovy dcery Kazi, Tetu a Libuši z divadelní hry Libušin hněv (1887). Vzadu za nimi lze zahlédnout nenápadnou mužskou postavu, zřejmě rytíře. Znalce Zeyerova díla napadne, že by to mohl být Roland z jeho Písně o Rolandovi, ale není tomu tak.

Je za přátelstvím mužů homosexualita?

Podle popisu pomníku tam dokonce mají být rytíři dva, nerozluční přátelé Amis a Amil, jejichž dávný příběh Zeyer nově přepracoval roku 1880. Proč však právě oni? Jakékoliv mužské přátelství v sobě vždy skrývá podezření z homosexuality, i když středověká francouzská legenda s tímto motivem nemohla otevřeně pracovat.

HIV virus je v Praze na hranici epidemie, rizikoví jsou homosexuální i heterosexuální muži

Autor pomníku a Zeyerův současník Josef Mauder (1854-1920) však zřejmě věděl, že autor je z náklonnosti ke stejnému pohlaví přinejmenším podezříván. Stejné podezření vyslovili i později literární historici na základě rozboru Zeyerova díla. Nahrává tomu i fakt, že Zeyer se nikdy neoženil. Svoji orientaci a tím i své soukromí však po celý život úzkostlivě tajil, protože pro tehdejší společnost byla nepřijatelná.

Dvojpomník v Číčovicích připomíná oběti světových válek a muže zastřelené v Lidicích

Ani Mauder nemohl nic prozradit, tak aspoň „cosi“ naznačil tím, že z většiny úhlů pohledu na pomník divák vidí hlavu jen jednoho z rytířů. Z toho správného místa, čelem přímo proti pomníku, lze však zahlédnout i hlavu druhého rytíře, jakoby přirostlou k té první. Kdo chce pochopit, pochopí…

FOTO: Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze

Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 10Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 1Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 2Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 3Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 4
Další fotky
Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 5Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 6Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 7Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 8Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 9Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 11Pomník Julia Zeyera v Chotkových sadech v Praze - Tajemství pomníku Julia Zeyera 12

Témata:

Nepřehlédněte