Na příkaz krále ho utopte jako psa! Rozzuřený Václav IV. netušil, co způsobí smrt pražského kněze

Světec omylem pasovaný do role ochránce zpovědního tajemství. Muž, který byl po dlouhý čas nejznámějším Čechem. Jeho sochy zdobily vesnické návsi a mosty střední Evropy. Ale legenda až příliš zašmodrchala skutečný život generálního vikáře, který ve svém hněvu ukončil opilý král Václav IV.

Strmá kněžská kariéra

Světec Jan Nepomucký je poněkud jiná osoba než jeho předobraz, doktor a notář Johan z Pomuku. Ale to se občas stává. Pozdější vikář svatovítské kapituly se narodil v malé obci u cisterciáckého kláštera, která se uváděla tu Pomuk, a tu zase Nepomuk. Od roku 1369 už mladý kněz působil ve službách církve – sloužil jako notář pražské diecéze. Chtěl však ještě studovat. Vydal se tedy do italské Padovy a v roce 1387 se vrátil s titulem doktora práv. To jeho církevní kariéru urychlilo. Stal se kanovníkem vyšehradské kapituly a v roce 1389 generálním vikářem, jakýmsi právním zástupcem pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Postavil si dům a zdálo se, že jeho život příliš dramatických změn nepotká.

Mečem ti hlavu setnu a obličej ti položím k zadku. I když výhružku kníže Břetislav nesplnil, trestal obzvlášť krutě

Krev na rukou českého krále

Na královském trůně však tou dobou seděl nevyzpytatelný Václav IV., který se právě dostal do vleklého sporu s arcibiskupem. Šlo o benediktinský klášter v Kladrubech. Král měl své plány, ale Jenštejn mu je překazil. Vladař zuřil a hrozil, že arcibiskupa utopí. Jenštejn z Prahy raději utekl, nicméně poměrně brzy se vrátil na další schůzku s králem. Ke smíru však nedošlo. Naopak. Václav se opil a došlo k hádce: „Budeš toho litovat, ty i tvoji lidé!“ Křičel rozzuřený král. Arcibiskup opět uprchl, ale jeho lidé zůstali a odnesli si to za něj. Zatkli tři kněze, včetně Jana z Pomuku. Všichni byli mučeni na žebříku a páleni pochodněmi do boků. Král si potřeboval vybít zlost. Až pozdě si uvědomil, že na podobné výstřelky nemá právo. Dva kněží přísahali, že nikomu o mučení nic neprozradí, a tak je propustili. Jan Nepomucký, jenž byl Jenštejnovi nejblíže, ale upadl do bezvědomí. Král nařídil smazat všechny stopy – vikář má být utopen.

Slavná chodská rebelie. Jak vznikla legendární glosa Lomikare, Lomikare, do roka a do dne

Kolotoč nepravdivých legend

V noci katovi pacholci svázali Jana do kozelce a odnesli ho na Karlův most, odkud jej shodili do Vltavy. Pár týdnů poté jeho tělo z řeky vylovili a pohřbili. Teprve až po několika letech ostatky umučeného vikáře pietně pochovali v katedrále. Kdesi v kronice se objevil zápis, že Jan byl zpovědníkem královny a Václav ho dal utopit, protože odmítal porušit zpovědní tajemství. Od té chvíle se roztočil kolotoč nepravdivých legend a zmatků, na jehož konci se ocitli Nepomukové dva – vikář a mučedník.

Za zlonickým sv. Janem Nepomuckým

Svatý Jan Nepomucký

A protože umučení pro zachování zpovědního tajemství je čin velmi záslužný, posmrtná kariéra doktora Jana rychle pokračovala. Začal být uctíván jako světec a brzy se dočkal i oficiálního potvrzení. V roce 1715 byl zahájen proces blahořečení a komise přijela prozkoumat ostatky. Stal se zázrak – z lebky vypadl zachovalý jazyk. Jasný důkaz. I když šlo pouze o zbytek mozkové tkáně. V roce 1721 Jana Nepomuckého blahoslavili a po dalších osmi letech jej církev zařadila mezi své svaté. Na jeho památku byly na údajném místě svržení do Vltavy zhotoveny kříž a mřížka s reliéfem, na kterou když sáhnete, splní se vám přání…

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Dnes, 18:25
Rekonstrukce Státního zámku Slatiňany je po necelých třech letech u konce. Zámek má opravenou fasádu...
Dnes, 17:21
V České republice žije podle některých údajů asi 130 tisíc konzumentů drog. Dalších asi 6...
Dnes, 16:19
Každý z nás touží po nesmrtelnosti. Ne té tělesné, to je jaksi ještě stále mimo...
Dnes, 14:22
Mandelinka bramborová, nebo jak se kdysi také říkalo americký brouk, podle legendy o shazování mandelinek...
Dnes, 10:01
Jak se z brusičky v kovovýrobě stane nejúspěšnější odstřelovačka v celé známé historii na světě vůbec? Nenávist k fašistickým...
Dnes, 08:02
Saláty mají obrovskou výhodu ve využití. Můžete je použít jako přílohu i jako hlavní jídlo,...
Včera, 16:31
Na konspirační teorie se většinou díváme jako na něco škodlivého, co má za úkol svést...
Včera, 14:11
A třeba si přitom vzpomenout i na příslušnou báseň Jana Nerudy Romance o Karlu IV....
Včera, 11:30
Z Českých Budějovic se vydáváme na dovolenou na Šumavu. Projíždíme Netolickou pánví a nemůžeme minout...
Slovanská mytologie
Včera, 10:40
Zatímco o řecké či římské mytologii se dnes žáci učí prakticky na každé škole, staly...
Reklama