Slavná chodská rebelie. Jak vznikla legendární glosa Lomikare, Lomikare, do roka a do dne

Příběh známý z českých čítanek. Díky Jiráskovým Psohlavcům se stal Jan Kozina českým národním hrdinou, stojícím jen nedaleko od Jana Žižky či Roháče z Dubé. I když Chodové statečně bránili svá stará privilegia, jejich boj s vrchností byl však marný.

Statečný sedlák z Újezdu

Nejznámější z rebelů Kozina pocházel z chodské obce Újezd. Jmenoval se vlastně Jan Sladký, Kozina byla pouze přezdívka – statku, který mu patřil. Od pradávna se mu říkalo U Kozinů. O jeho životě do čtyřicítky nevíme nic. Na scénu vstoupil až v roce 1692, kdy se na Chodsku rozhořela vzpoura proti místnímu pánu Wolfu Maxmiliánu Lammingerovi (Alois Jirásek z něj udělal Lomikara, ale s komolením začal právě Lamminger, neboť ve svých přípisech nazýval Kozinu Gossinou). V té době byl Kozina již vyzrálým mužem středního věku, kterého si do svého čela zvolili Chodové pro jeho odvahu. A to přesto, že nebyl rychtářem, kteří obvykle vystupovali jako mluvčí vesnice a přirozeně se stali i vůdci rebelujících sedláků.

Milost přišla po dvanácté. Polního maršála Russworma nezachránil před popravou ani jeho ochránce Rudolf II.

Doba temna

Chodové bránili svá prastará zemská práva. Od středověku sídlili na hranicích a měli poněkud odlišný statut od jiných obyvatel království. V době po Bílé hoře však panstvo přitáhlo otěže nad svobodomyslným národem, a to vyvolalo časté vzpoury a bouře. Chodové se nejprve snažili obhájit svá práva pokojnou cestou. V roce 1692 se poselství Chodů vydalo do Vídně – Kozina nechyběl, a dokonce jej přijal císař. Ale nic z toho nebylo. O pár měsíců později pražští místodržící před Kozinou a dalšími Chody rozstříhali stará hraničářská privilegia. Nic už neplatilo, doba se změnila.

Prokletí druhorozeného. Mladší bratr Františka Josefa I. si zajistil císařskou korunu v Mexiku

Oprátka pro vůdce vzpoury

Tehdy vystoupil třiačtyřicetiletý Kozina na trhanovském zámku před své druhy a vyzval je k otevřené vzpouře. Avšak revolta netrvala dlouho. Organizovaná armáda sedláky lehce přemohla a hlavní „arcisvůdci“ putovali do vězení. Lamminger pro ně uchystal přísný trest: tři měli být popraveni, další vymrskáni ze země. Ale císař s tak tvrdými tresty nesouhlasil a povolil popravu pouze jediného rebela. A tím byl – hlavní slovo měl pravděpodobně Lamminger – právě Kozina. Bylo to velké divadlo, na které museli přijít z každé chodské vesnice zástupci, aby se podívali, jak dopadne rebelie proti císaři. Popravu nakonec sledovalo 70 statečných Chodů. Kozinovo tělo pak viselo na šibenici ještě další rok (možná i déle) a neví se, zda byly Kozinovy ostatky nakonec vůbec pochovány.

Bůh ví, že zemřu neprávem. Ztracený zápas Jakuba de Molay, posledního velmistra řádu templářů

„Lomikare, Lomikare…“

Lamminger zemřel necelý rok po plzeňské exekuci. Mezi lidem se začalo mluvit o božích mlýnech, které melou sice pomalu, ale spravedlivě, a zde zřejmě vznikla legenda o poslední Kozinově větě, kterou převzal i Jirásek. „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne tě zvu před Boží soud!“

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Dnes, 18:25
Rekonstrukce Státního zámku Slatiňany je po necelých třech letech u konce. Zámek má opravenou fasádu...
Dnes, 17:21
V České republice žije podle některých údajů asi 130 tisíc konzumentů drog. Dalších asi 6...
Dnes, 16:19
Každý z nás touží po nesmrtelnosti. Ne té tělesné, to je jaksi ještě stále mimo...
Dnes, 14:22
Mandelinka bramborová, nebo jak se kdysi také říkalo americký brouk, podle legendy o shazování mandelinek...
Dnes, 10:01
Jak se z brusičky v kovovýrobě stane nejúspěšnější odstřelovačka v celé známé historii na světě vůbec? Nenávist k fašistickým...
Dnes, 08:02
Saláty mají obrovskou výhodu ve využití. Můžete je použít jako přílohu i jako hlavní jídlo,...
Včera, 16:31
Na konspirační teorie se většinou díváme jako na něco škodlivého, co má za úkol svést...
Včera, 14:11
A třeba si přitom vzpomenout i na příslušnou báseň Jana Nerudy Romance o Karlu IV....
Včera, 11:30
Z Českých Budějovic se vydáváme na dovolenou na Šumavu. Projíždíme Netolickou pánví a nemůžeme minout...
Slovanská mytologie
Včera, 10:40
Zatímco o řecké či římské mytologii se dnes žáci učí prakticky na každé škole, staly...
Reklama