Naděje pro jedince s depresí. Lékařům se podařilo nemoc potlačit zavedením implantátu

20.10.2021
Simona Knotková

Sarah bojovala roky s depresí. Vyléčil ji teprve implantát vložený do mozku, který obdržela jako první pacient v historii.

„Vyzkoušela jsem všechno. Každý den jsem trpěla a deprese mě omezovala v běžném životě. Jen stěží jsem se hýbala nebo jsem něco dělala. V těch nejhorších momentech jsem dokázala vidět jenom ty ošklivé věci,“ vypráví šestatřicetiletá žena.

Za špatnou náladu a deprese může serotonin. Z čeho můžeme hormon štěstí získat?

V minulosti brala množství antidepresiv a podstoupila elektrošoky, ale všechno bez úspěchu. Naděje na vyléčení jí svitla teprve s revolučním zákrokem, během kterého jí byl do mozku vložen implantát.

Lékařům se podařilo najít oblast v šedé hmotě, takzvané striatum, jehož stimulací jsou potlačovány pocity deprese. Nepřetržitým monitorováním činnosti amygdaly (struktura spojená s emočními prožitky) implantát rozpozná, kdy je potřeba vyslat do mozku elektrický impulz, a zabránit tak rozvinutí deprese. Sarah tvrdí, že tento impulz necítí, ale do 15 minut pozná změnu na své náladě.

Známe nejlepší lék na stres a deprese. Dopřát si ho může každý z nás

„Můj život se obrátil vzhůru nohama okamžitě poté, co implantát začal fungovat. Do pár týdnů zmizely sebevražedné myšlenky. Zařízení v mém mozku drží depresi na uzdě, a já tak můžu být opět nejlepší verzí sebe sama a znovu si vybudovat života, který stojí za to žít.“

Vědci o jejím případě informovali v žurnále Nature Medical Journal. Doufají, že pokračujícím výzkumem se jim podaří najít efektní způsob, jak léčit nejtěžší formy deprese.

Zdroj: BBC, Nature Medical JournalNepřehlédněte