Národní památka s jedinečným výhledem. Jak vznikl Velký kaňon?

Když byla 11. ledna 1908, oblast Velkého kaňonu řeky Colorado, prohlášena národní památkou, nikdo tehdy jistě netušil, že právě byl zabezpečen před lidskou rozpínavostí jeden z nádherných koutů přírody, kterých na této planetě, bohužel, není na rozdávání. Gigantické, stovky kilometrů dlouhé údolí, s příkrými svahy, až k hladině řeky, která se vine několik kilometrů hluboko od okrajů svahu, s jedinečnými výhledy. Od roku 1979 je zapsán do Světového dědictví UNESCO.

O deset let později se celá oblast stala národním parkem, vděčným cílem vědců, umělců, sportovců a ikonickým místem filmového průmyslu. Grand Canyon se nachází v severozápadní části Arizony, na řece Colorado. Celý úsek je asi 450 km dlouhý, šířka dosahuje až třiceti kilometrů a hloubka téměř dva kilometry. Okraje náhorní plošiny dosahují výšky až 2 700 metrů nad mořem. Je to útvar, který vznikl teprve včera a je zároveň naprosto unikátním průřezem geologie Země.

Jak daleko jsme s přípravami cesty na Mars? A víme přesně, co nás na rudé planetě čeká?

Stáří kaňonu je necelých šest milionů let, ale jeho stěny nabízejí pohled na téměř dvě miliardy let vývoje naší planety. Od starohor u hladiny řeky, až po druhohory na okrajích srázů. Stěny kaňonu tvoří vrstvy pískovců a vápenců v různých barvách, podle chemických příměsí. Plošina, která leží severně od kaňonu, je o trochu výše než jižní, díky deskové tektonice. Proto také veškeré vodní toky v této oblasti stékají do kaňonu, zatímco na jižní straně odtékají od kaňonu. Eroze severním směrem je tedy mnohem rychlejší.

Jules Verne by zatleskal. Nová mise na Mars, hledání života

Velký kaňon má opravdu grandiózní rozměry a člověk, stojící na okraji srázu, si je plně uvědomuje. Nebude to však dlouho trvat a naskytne se mu úplně jiný pohled. Bude si připadat mnohem menší a nicotnější, i když planeta, na které bude stát, nebude Země. Mariner 9 je americká sonda, která odstartovala k rudé planetě před padesáti lety, v roce 1971.  Stále ještě obíhá, ale její dny jsou i v daleko řidší atmosféře Marsu sečteny. Shořet by měla někdy v roce 2022.

FOTO: Dva kaňony

Dva kaňony - Kosmetické vady na tvářích planetDva kaňony - Kosmetické vady na tvářích planetDva kaňony - Kosmetické vady na tvářích planetDva kaňony - Kosmetické vady na tvářích planetDva kaňony - Kosmetické vady na tvářích planet

Za dobu své činnosti zaslala k Zemi tisíce nádherných snímků. Mezi jinými i snímek údolí, proti kterému je Grand Canyon nepatrnou rýhou na tváři Země. Pokud si koupíte, třeba v planetáriu mapu Marsu, najdete zde útvar s názvem Valles Marineris. Údolí Marinerů. Vědci se ještě definitivně neshodli na tom, jak toto údolí vzniklo. Desková tektonika, tak jak ji známe, na Marsu neexistuje. Možná zemětřesení, možná sopečná činnost, možná vyschlé koryto nějakého dávného oceánu. Stáří přes tři miliardy let, podle lávových proudů na jeho svazích. Délka 4 000 km, šířka místy až 500 km a propadá se do hlubiny deseti kilometrů. Závidím člověku, který něco tak impozantního uvidí na vlastní oči.

 

Dnes, 05:23
Úhrady moderních léků se možná změní. Upraví se také například dohodovací řízení nebo práce revizních...
Dnes, 05:15
S myšlenkou dát svému národu levný lidový vůz dostupný každému přišel ve třicátých letech minulého...
Dnes, 05:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 05:00
Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se...
Včera, 16:45
Památkáři opravují Mincovnu v areálu hradu a zámku Český Krumlov. Obnovují interiéry i fasádu, vznikne...
Včera, 16:30
Stárnutí přináší prarodičům příležitost přemýšlet o výchovných chybách, které udělali u svých dětí. Role babičky...
Včera, 16:12
Spotřebitelé by se měli dočkat lepší ochrany na trhu s energiemi. Přinést ji má vládní...
Včera, 15:57
Kvůli státní podpoře existuje na trhu řada firem, které by za normální situace na trhu...
Včera, 15:45
Horský hotel a televizní vysílač na Ještědu, Labská bouda, karlovarský hotel Thermal, obchodní dům Kotva,...
Včera, 15:35
Starší lidé čelí dříve či později úbytku fyzických dispozic a kognitivních schopností, které zahrnují paměť,...
Včera, 13:52
Cizinci tvoří zhruba 15 procent zaměstnanců v Česku. Za poslední desetiletí se podíl zahraničních pracovníků...
Reklama