Někteří vysocí úředníci a politici se vrhli na finance z fondů EU jako piraně na svoji kořist

Obrovské rozkrádání evropských fondů určených pro Regionální operační program (ROP) Severozápad neuniklo pozornosti Bruselu, ten kvůli tomu pozastavil na některé dílčí projekty další dotace.

Jedná se o letitou záležitost, ale v těchto dnech došlo ve věci k zásadnímu posunu. Přes již několik podaných obžalob, které vyústily v odsouzení celé řady osob, teprve nyní míří k soudu obžaloba, která odhaluje a popisuje celou „chobotnici“ v celé její nahotě. Opět se jedná o rozkrádání dotací, které Brusel poslal do České republiky na podporu infrastruktury, opravy silnic, ale i třeba vzdělávání, kulturu či sport. Tentokrát však již bude řeč o velmi dobře organizované skupině pachatelů z Ústecka, jejíž členové podle obžaloby způsobili v rámci zločinného spolčení škodu velkého rozsahu. A kteří rozdělovali miliardy korun do jednotlivých resortů. A také do vlastních kapes.

V hlavní roli podvody, úplatky a zločin

„Některé informace z pohledu orgánů činných v trestním řízení nasvědčují tomu, že se jedná o jeden z největší finanční skandálů v dějinách evropských dotačních programů, ne-li vůbec ten největší,“ sdělila Našemu REGIONU v těchto dnech známá pražská advokátka JUDr. Barbora Pešková, která je s případem podrobně obeznámena.

Vypadá to tak, že Česká republika si z pohledu celé Evropské unie a civilizovaného světa vykoledovala kvůli nevídaným dotačním podvodům další ostudný skandál. Dne 19. června 2020 podal státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze Mgr. Tomáš Minx žalobu, která se týká celkem 27 osob.  Její text má celkem 682 stran. Obžalovaní podle něj jednali ve vzájemné shodě a koordinaci „sofistikovaně, hierarchicky, dlouhodobě a z pozice vědomí vlastní síly“, doplnila JUDr. Pešková. Náš REGION má část žaloby k dispozici. Mezi obžalovanými jsou mimo jiné někdejší hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) i její předchůdce Jiří Šulc (ODS), bývalý hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) a kromě nich několik krajských zastupitelů, regionálních politiků, advokát a řada podnikatelů. „Osoby v tomto případě policie začala stíhat kvůli poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení,“ řekl v těchto dnech Našemu REGIONU Pavel S. z Národní centrály proti organizovaného zločinu (NCOZ). S dalšími dotazy nás odkázal na VSZ a justici. Když jsme kontaktovali Ústecký soud a snažili se zjistit, kdy bude nařízeno jednání, mluvčí JUDr. Veronika Suchoňová nám oznámila, že v této fázi vývoje kauzy není možné požadovat podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacích žádné informace.

Jak to bylo? Námět na sci-fi seriál!

Na základě prošetřování informací o podvodech a nasazení prostorových a telefonických odposlechů s povolením soudce provedl tehdejší Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (často v médiích označovaný jako ekonomická kontrarozvědka) již dne 22. března 2011 razii přímo v sídle Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem. Detektivové tehdy zapečetili některé kanceláře. Zkopírovali určité dokumenty, potom přišly na řadu kontroly počítačů. Dva dny poté, dne 24. března 2011 ústecký soud vzal do vazby tehdejšího ředitele Úřadu regionální rady Petra Kušnierze, který měl stát v čele gangu, a další 4 osoby obviněné z uplácení při rozdělování peněz z evropských fondů. Někdy začátkem června 2012 se policie vrátila a opět prohledala kanceláře dotačního úřadu. Tentokrát si odnesla dokumentaci ke čtyřem projektům, kde existovalo podezření z dalších machinací. Ke slovu se dostalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Dne 4. června 2012 (tedy po více než ročnímu šetření od „první“ razie) úředníci zastavili vyplácení dotací Regionálnímu operačnímu programu Severozápad s odůvodněním, že už nemusí jít „jen“ o pochybení jednotlivých úředníků, ale i o takzvané „špatné nastavení celého systému“.

Kauza v červnu 2012 smetla z funkce hejtmana Jiřího Šulce (ODS) kvůli politické odpovědnosti za celý skandál. V červenci 2012 si policisté přišli pro další čtyři osoby. Kvůli možnému ovlivňování a uplácení pohádkovými sumami peněz svědků poslala soudkyně Okresního soudu v Ústí nad Labem bývalého šéfa Petra Kušnierze znovu do vyšetřovací vazby.

Exkluzivní podrobnosti o pašerácké narkomafii, jejíž členem měla být i exhvězda televize Nova Slávek Boura

Skandál okomentovala i představitelka EU pro ČR

Šéf Dotačního úřadu Severozápad Pavel Markvart (ODS), později sám obviněný i pravomocně odsouzený tehdy uvedl, že zaměstnanci úřadu porušili zákon, když prý chtěli proplatit Mosteckému hotelu Cascade i pět let starou rekonstrukci za 16 milionů korun.

V září 2012 policie nasadila pouta náměstkovi ústecké hejtmanky Pavlu Koudovi (ČSSD). Obvinění se nevyhnulo dalším šesti osobám. Mezi zatčenými byl rovněž tehdejší ředitel Úřadu regionální rady Severozápad Pavel Markvart (ODS) a předchozí ředitel Petr Vráblík, který úřad vedl do roku 2009 (zdroj: Aktuálně.cz). Co na to EU?

„Šlo o minulé rozpočtové období, které skončilo v roce 2013. Komise pro ČR žádala, aby lépe dotace kontrolovala. A v roce 2012 pozastavila proplácení do doby, než si ČR nastaví účinné kontrolní mechanismy,“ sdělila před pár dny Našemu REGIONU PhDr. Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR. Další podrobnosti však neposkytla.

Celou existenci ROP Severozápad provázely potíže už od roku 2010. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech také téměř na dva roky pozastaven. Samotná EU vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun.

Nekonečný příběh

Nejednalo se však ani zdaleka o konec causy, dokonce ani o začátek jejího konce. Šlo teprve o konec začátku.

V roce 2016 totiž policie obvinila z poškozování zájmů EU a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad dalších 24 lidí, nyní již skutečné „osoby v pozadí“, mimo jiné bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou, starostu Chebu Petra Navrátila, podnikatele Daniela Ježka nebo bývalého senátora Alexandra Nováka.

Radovan Krejčíř, čaroděj první kategorie! Aneb jak náš stát oškubal sebe sama o stovky miliónů korun na úkor věřitelů

V mezidobí – v dubnu 2017 – Vrchní soud v Praze vynesl pravomocný rozsudek, kterým mj. potvrdil trest odnětí svobody na 7 let pro Petra Kušnierze i podmíněné tresty pro další obžalované Pavla Markvarta, Pavla Koudu a Irenu Kotlanovou, což byl svým způsobem „úvod do problému“.

Zpět k „mamutímu“ obvinění z roku 2016 – Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR rozhodla, že její poslanci Josef Novotný (ČSSD) a Jaroslav Borka (KSČM) budou v této věci vydáni k trestnímu stíhání.

Bývalý ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Petr Kušnierz, bývalý náměstek ministra zemědělství Gandaloviče (ODS), který byl již v červenci 2012 odsouzen za přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele na 7,5 roku odnětí svobody ve věznici s ostrahou, k pokutě 750 tisíc korun (v případě nezaplacení 1 rok vězení) a 5,5 roku zákazu činnosti při nakládání s financemi z EU a znovu shledán vinným a pravomocně v dubnu 2016 odsouzen pro  obdobnou trestnou činnost, totiž ztratil trpělivost.  Přestalo jej „bavit“ nést celou vinu na sobě a konečně řekl policii to, co ostatně již dávno tušila. Mozkem celého gangu nebyl on, ale dvojice vlivných severočeských podnikatelů: Daniel Ježek a Alexandr Novák, nyní občan Německa.

Ve výčtu bychom mohli pokračovat. Společným jmenovatelem byla korupce, korupce a korupce. Všechna obvinění i žaloby nyní bude posuzovat senát Krajského soudu Ústí nad Labem. Dokumentace čítá celkem 85 skutků údajných manipulací s evropskými a státními dotacemi pro „zájmové projekty“, popsaných i s odůvodněním a důkazy včetně odposlechů na celkem již zmíněných 682 stranách. Podle státního zástupce byly nakonec nezákonně vyplaceny na dotacích pro předem vybrané „zájmové, V.I.P. a tlačené projekty“ stamiliónové až miliardové sumy z fondů Evropské unie i státního rozpočtu ČR… Některým aktérům hrozí až 12 let za mřížemi. Pokud čekáte na pokračování této kauzy, Náš REGION vás bude určitě informovat.

Stovky miliónů vyletěly komínem, armáda stále mlčí. Proč byla v roce 2009 v tichosti zrušena elitní vojenská jednotka SOG

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama