Není karát jako karát. Jak poznat kvalitu?

Občas si můžeme přečíst, většinou v rubrice nepříliš vážné, o tom, jak jsou v Británii někteří lidé nešťastní z toho, když musí přepočítávat svoje tradiční měrné jednotky na ty metrické, kterými se řídí lidé na opačné straně Kanálu. Zvláště starší generaci to vadí. Není to nic nenormálního. Tradice je tradice.

Nyní už je nám hej. Myslím, s metrickým systémem. Ještě před Marií Terezií v to byl docela nepřehledný guláš. Třeba s takovým loktem, což byla míra délková. Středověk stonal na feudalismus a tomu byla unifikace soustavy měr a vah šumafuk. Loket nebyl zdaleka jeden, bylo jich velmi mnoho, a každé větší město mělo ten svůj vlastní. Páni radní to věděli a tak etalon jejich lokte byl většinou upevněn nebo zazděn ve stěně radnice. Všichni příchozí kupci byli povinni se řídit tímto loktem. Deset loktů látky v Praze nebylo deset loktů látky třeba v Pardubicích. Teprve nastupující kapitalismus donutil lidi něco s tím udělat. V Čechách to byla Marie Terezie, která v roce 1765 podepsala patent o soustavě měr a vah, platný pro celé Rakousko. Platil 111 let. Například vídeňský sáh, od kterého se odvozovaly další délkové míry, měřil 1,896484metru.

Stříbrná mince hlasitě cinkne o stůl. Pražské groše, eura středověku

Sjednotit se s okolní Evropou, sjednotit obchod i výrobu v tomto směru, se mocnářství rozhodlo v roce 1871. Nespěchalo se. Tehdy se nikdy v ničem nespěchalo. Vídeňská káva voněla, sacher dort byl slaďoučký, a voda v krásném, modrém Dunaji, tiše plynula. Celých pět let platily oba systémy, aby si firmy i lidé zvykli na to, co začalo definitivně platit od prvního ledna 1876, a platí dodnes. Metr, litr, kilogram. Existuje však jedna důležitá jednotka hmotnosti, která je trochu atypická, a tou je karát. Existuje sice tzv. metrický karát, který byl stanoven už v roce 1907, ale v jednotkách SI bychom ho hledali marně. Co to vlastně je, ten karát?

Čas zmatků a změn byl u konce. Měřím, měříš, měříme

Karáty jsou dva. Jeden stanoví ryzost drahého kovu a druhý hmotnost drahého kamene. Oba vznikly již ve starověku, v období, kdy platila dvanáctková číselná soustava, protože číslo dvanáct má mnohem více dělitelů než číslo deset. První karát byl jednou čtyřiadvacetinou hmotnosti kovu. Takže kov 24 karátů je kov ryzí. Koupíme-li si prstýnek ze čtrnáctikarátového zlata, znamená to, že čtrnáct čtyřiadvacetin je tvořeno zlatem, a zbytek je jiný kov. Obvykle stříbro nebo měď. Slitiny drahých kovů se začaly vyrábět v době, kdy bylo třeba zajistit odolnost šperku, protože čisté zlato je velmi měkké. Je zajímavé, že toto stanovení ryzosti, má stejný původ, jako stanovení hmotnosti drahého kamene.

Po informacích toužila státní moc od úsvitu věků. Vánoce a sčítání lidu

Oba karáty jsou totiž odvozeny od hmotnosti semene rostliny, s názvem Rohovník obecný, nebo též Svatojánský chléb. Druhé pojmenování vzniklo v době, kdy měl Jan Křtitel putovat po poušti a těmito semeny se živit. Strom, rozšířený hlavně ve východním Středomoří, Turecku a na Arabském poloostrově. Hmotnost jednoho semene, která vyrůstají v dlouhých, hnědých luscích, je 200 miligramů. Pětikarátový diamat tedy váží jeden gram. A jak souvisí jeho hmotnost s ryzostí kovů? Ve starověkém Římě existovala zlatá mince s názvem solidus, která měla hmotnost 24 těchto semen. Tak se stala jedna čtyřiadvacetina měrnou jednotkou ryzosti. A ještě zpět k Rohovníku obecnému. Není to žádná botanická vzácnost a daří se mu i v jiných zeměpisných šířkách. Například v sadech Svatopluka Čecha, v Praze.

 

Dnes, 06:51
Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských...
Včera, 20:34
V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to...
Včera, 18:40
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 18:40
Původně zubař a později jeden z nejslavnějších českých vědecko-fantastických spisovatelů byl ve své době zjevením....
Včera, 13:50
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 13:18
Máte sedavé zaměstnání, nesportujete nebo máte nadváhu? Potom vám dost možná hrozí trombóza. Její příznaky...
Včera, 11:39
Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička rezignoval. Hnilička byl pod tlakem od ledna, kdy...
Včera, 11:23
Těch deset mladých lidí, kteří naštěstí neměli hluboko do kapsy, vyřešilo problém s morovou nákazou...
Včera, 10:57
Pracovníci brněnského Ústavu archeologické památkové péče odkryli v katastru Mutěnic na Hodonínsku část velkomoravské vesnice....
Včera, 10:25
Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se dnes vrací k normální výuce ve...
Včera, 09:56
V Česku se ode dneška mohou konat kulturní akce pod širým nebem s účastí až...
Reklama