Neštítil se extrémně krutě mučit ani ženy. Bestie v estébácké kůži Miroslav Pich-Tůma

Další fotky

Článek o takovém člověku (?) se ani psát nechce, ale je to nutné. Lidská paměť je krátká, od zločinů 50. let už uplynulo víc jak půl století. Stále však je třeba připomínat, jakých zločinů se tehdy komunisté u nás dopouštěli. Už kvůli jejich obětem a utrpení, které musely zažít.

Jedním z komunistických vrahů, na které nesmíme zapomenout už jen proto, aby se nevrátila doba, kdy bylo něco takového možné, se jmenoval Miroslav Pich-Tůma (22. srpna 1919  – 9. ledna 1995). Při vyslovení jeho jména jde pamětníkům mráz po zádech ještě i dnes. Proč?

 • Za druhé světové války působil v odboji. V roce 1940 přešel do Sovětského svazu, později byl členem Rudé armády. Byl zařazen do důstojnické školy pro specialisty na partyzánský boj. V roce 1944 byl proveden nad protektorátem výsadek partyzánů. Mezi dvanácti členy byl jediný Čech, ostatní byli občany Sovětského svazu, z toho dvě mladé ženy. Stal se komisařem partyzánské brigády Mistra Jana Husa. Na jaře 1945 se podílel na boji Na Dlouhé, kde dobojoval svůj poslední boj major Fomin, který se s několika svými druhy vydal na dohodnutou schůzku a padl do obklíčení. Partyzáni bojovali celou noc, a když poznali bezvýchodnost situace, ukončili své životy vlastní rukou. Přežil jen on a ještě dva tři partyzáni. Vyrojily se spekulace o jeho úloze v tomto střetnutí. Někteří historici ho obviňují ze spolupráce s gestapem, ale jasné důkazy chybí.

Dnes zapomenutá Marie Švermová prožila život plný zvratů. Od komunistické poslankyně přes vězení k Chartě 77

 • Zřejmě se dovedl postarat o kompromitující svědky jako v případě Žofie Veselíkové, která za Protektorátu pracovala pro SD a gestapo a měla mít u sebe dokonce materiály o jejich agentech. Byla zatčena, nebyla vyslýchána (i když o výslech žádala), umístěna v cele v občanském obleku a s kabelkou. Byla nalezena mrtvá a závěr vyšetřování zněl: sebevražda s použitím velké dávky luminálu (barbituturát).
 • Další žena, která ho mohla ohrozit,  byla členkou partyzánského oddílu, byla tehdy zajata a při výslechu na gestapu prozradila některá jména. Po válce byla odsouzena. V roce 1952 byla předvolána na bezpečnost k výslechu ohledně činnosti Picha-Tůmy za Protektorátu. Podle svědectví lidí z okolí se uzavřela do sebe, s nikým se nestýkala, zamykala se a jen stačila říct, že má obavy o svůj život. V té době ji navštívil tajemný muž a po několika dnech byla nalezena ve svém bytě oběšená. Pitva se nekonala, neboť příčina smrti byla jasná – sebevražda. Jaké vědomosti měly tyto ženy o protektorátní minulosti Picha-Tůmy, že musely spáchat sebevraždu, anebo jim někdo k tomu pomohl?

StB byla s pomocí sovětských soudruhů horší než Gestapo. A uměla se o sebe postarat i po sametové revoluci

 • Nejvíce si toho ale od Picha-Tůmy zřejmě vytrpěla Emílie Faitlová, která se od začátku okupace zapojila s manželem do protinacistického hnutí, v roce 1943 je zatklo gestapo a byli odvezeni do koncentračních táborů. Manžel byl popraven, ona přežila a po osvobození pracovala na ministerstvu obrany a pak vnitra pod Reicinem, později obětí vykonstruovaných komunistických procesů 50. let. V roce 1948 zatčena. Pich ji nechal odvézt na utajené pracoviště, tedy do mučírny do chaty ve Velké Úpě. Spoutanou a nacpanou ve dřevěné bedně ji vyslýchal 12 dnů. Rozbil jí obličej, vyrazil osm zubů, poranil na prsou a rozžhaveným drátem ji švihal přes chodidla. Pak ji odvezli do sanatoria, kde jí píchali různé injekce a převezli do Ruzyně do cely, kde ležela na holé zemi. Jeden slušnější dozorce ji ošetřil a zachránil ji tak život. Ve vězení strávila 11 měsíců. Dceru a syna umístili do různých dětských domovů. Pichovo mučení ji poznamenalo doživotně. Zůstala invalidní, pak se u ní objevila rakovina prsu a předčasně zemřela v roce 1978. Nacistický koncentrák přežila, ale do hrobu jí pomohl komunistický kriminál, který ji okradl o dlouhá léta normálního života. Co se chtěl Pich dozvědět, když ji podroboval tak krutému mučení?

Černí baroni válčili za Čepičky. Ten od Gottwalda dostal dceru a celou armádu k tomu

 • V letech 1945 – 1946 byl poslancem Prozatímního Národního shromáždění za KSČ, respektive za Svaz české mládeže. Byl předsedou Československého svazu partyzánů. Klement Gottwald ho pověřil vybudováním tajné zpravodajské organizace uvnitř KSČ a svazu partyzánů. Působil u Státní bezpečnosti, kde se po roce 1948 podílel na násilnostech a justičních zločinech.
 • V den nalezení těla politika Jana Masaryka se pohyboval v 7 hodin ráno na místě činu. Nedokázal nikdy tuto okolnost vysvětlit. Začalo se proslýchat, že Masarykovým vrahem je major Schramm, příslušník STB a agent sovětské NKVD, který byl za několik týdnů nalezen zastřelen na prahu svého bytu. Vraha se dodnes nepodařilo zjistit.

Mluví se o něm jako o místu vhodném pro zřízení muzea totality. Co víme o Borůvkově sanatoriu?

 • V roce 1964 závěry inspekce ministra vnitra potvrdily, že v letech 1948 – 1949 osm příslušníků StB v čele s Tůmou zlikvidovalo tři vyšetřované osoby. Dvě byly bez soudu popraveny, třetí měla být utlučena v průběhu výslechu. Zpravodajského důstojníka vyslýchal celou noc tím způsobem, že nedožil rána. Hájil se tím, že vyslýchaný se pokusil o útěk a spadl ze schodů.
 • Již po roce 1953 byl za „porušování socialistické zákonnosti“ Tůma krátce odsouzen, ale v roce 1956 mu byl zbytek trestu zmírněn na podmíněný, v roce 1960 byl amnestován prezidentem Antonínem Novotným a zbytek trestu mu byl vymazán.

Nedostudovaný právník a ministr informací Kopecký. Při vzpomínce na něj mnohé pamětníky zamrazí ještě dnes. A plným právem

 • Do vazby se dostal opět v letech 1968 – 1969, k odsouzení však nedošlo a po sovětské intervenci byl případ uzavřen.
 • V květnu 1975 byl odhalen památník brigádě Mistra Jana Husa. Byli pozvaní všichni žijící partyzáni a to i ze Sovětského svazu. Právě tito partyzáni, opravdu čestní lidé, byli nespokojeni s vykreslením odbojové činnosti Tůmy, vyčítali mu zradu partyzánského hnutí. Komisař Pich-Tůma se oslav zúčastnil i s manželkou. Při příchodu do sálu jej obklopilo minimálně 8 českých partyzánů a padly první facky. Komisař Pich-Tůma zahanbeně oslavy opustil. Je celkem zajímavé, že i vedení tehdejšího KV KSČ pochopilo, že Pich-Tůma více partyzánskému hnutí škodí, než prospívá.
 • Před Vojenským soudem v Příbrami se znovu ocitl roku 1990 a ten jej pak v červenci 1991 rehabilitoval. To vyvolalo značně kritickou odezvu, protože účastník zločinů 50. let tak byl postaven na roveň politickým vězňům. V první polovině 90. let byla jeho osoba objektem zájmu médií, byl kritizován za svou roli v komunistickém teroru 50. let a připravovalo se nové vyšetřování. Žil v Trutnově, kde jím lidé pohrdali a leckdy ho otevřeně nenáviděli.

FOTO: Pich-Tůma a zločiny komunismu

Pich-Tůma a zločiny komunismu - 50a605c8-749e-430d-9e38-8983a181a498Pich-Tůma a zločiny komunismu - 170px-Cikháj_-_Fryšavský_kopec,_partyzánský_památník_na_vrcholu_obr02Pich-Tůma a zločiny komunismu - Bedrich.Reicin.(1911-1952)Pich-Tůma a zločiny komunismu - Jan_MasarykPich-Tůma a zločiny komunismu - Soviet_guerilla
Další fotky
Pich-Tůma a zločiny komunismu - SAMSUNG DIGITAL CAMERAPich-Tůma a zločiny komunismu - Barbed_wire_B&W
 • V lednu 1995, kdy mu už fakticky nic moc nehrozilo, se na půdě svého domu oběsil. Že by výčitky svědomí? Beznaděj? Prohlašoval, že některé zákony pocházejí ještě z doby feudalismu a že on uznává jediný zákon – zákon třídního boje. A ten v té době už neplatil. Jeho oběti se toho však povětšinou nedožily…
Dnes, 16:29
Podle všeho jí byl příslušník německého šlechtického rodu Welfů zvaný Heinrich der Löwe čili Jindřich...
Dnes, 14:16
Pláň mírně stoupá až ke vzdálenému obzoru. Nízká tráva různých odstínů zelené barvy a zkroucené...
Dnes, 10:29
Chcete udělat dobrý skutek a vytvořit domov pejskovi z útulku? Určitě máte dobré úmysly. Adopci...
Dnes, 08:11
Současné tradice lidové kultury jako jsou různé obyčeje a svátky sahají až do dávné lidské...
Včera, 16:31
V naší zemi mají léčivé rostliny dlouholetou tradici. Již v dávné době je lidé nejen...
Včera, 14:10
Dej mi své ubohé, unavené, své schoulené masy, toužící volně dýchat. Ten žalostný nadbytek tvých...
Včera, 12:02
I s místenkou. A já se tím vlakem pokusila odjet. Pochopitelně v dobré víře. Absurdní zkušenost s českou...
Včera, 10:30
Železniční neštěstí u Blovic nedaleko Plzně vstoupilo do drážní historie jako nehoda vlaku s pádem...
Včera, 08:12
Letní prázdniny a s nimi i období dovolených jsou v plném proudu. Tisíce rodin v...
4.8.2020
Od Tábora až k nám, cestička jako mlat... Tuto písničku už z rozhlasu na táborském...
Reklama