Noční puč na radnici Prahy 22. „Uhříněveské Palermo,“ říká senátor Kos

27.3.2021
Jan Štoll

Odvolání starosty Zelenky prosadili zastupitelé těsnou 13. hlasou většinou, také dvěma hlasy vládnoucí koalice. Podle Langmajera vznesla opozice na starostu dotazy týkající se školství, které nebyly zodpovězeny, proto navrhl odvolání, které předem ohlásil.

„Problémy ve školské infrastruktuře se týkají celkem sedmi problematických projektů škol, školek, tělocvičen a školních jídelen, které starosta Zelenka osobně odsunul, zrušil nebo nezvládl dotáhnout. Kvůli tomu hrozí, že děti z naší městské části brzo nebudou mít kam chodit do školy nebo školky,“ uvedl předseda místní buňky ODS Langmajer.

„Aktuálně jsou v Praze 22 připravovány projekty škol a školek za více než 1 miliardu korun. Zároveň je nutné dodat, že jsme v listopadu 2018 od našich předchůdců z řad stávající opozice nepřebírali žádný projekt, který by byl rozpracován například ve fázi zpracovávání dokumentace pro územní nebo stavební řízení. Tedy až na zpackaný projekt z investičního odboru Magistrátu hlavního města Prahy na novou základní školu, který bylo nutné zásadním způsobem upravit, a tudíž jsme se rozhodli jít ověřenou cestou otevřené architektonické soutěže podobně, jako u ZŠ v Chýni, Psárech, nebo nedalekých Říčanech,“ reagoval odvolaný starosta Zelenka s uznáním, že stav školských zařízení není stejně jako v dalších pražských městských částek skutečně uspokojivý.

Policie prošetřuje úmrtí taxikáře Viktora. Zemřel v chomutovské nemocnici, lékaři jej měli odmítnout ošetřit

Otevřená a transparentní architektonická soutěž se obcím a městům u velkých investic osvědčuje, v Říčanech takto vybrali návrh školy za téměř půl miliardy korun, ceny škol ani jinde nejsou výrazně nižší. Tento postup ale ODS vadí a kritizovala jej už dříve. „Na radnici Prahy 22 se tajně uskutečnil projekt, jak vytáhnout z veřejných peněz stovky milionů korun. Zdánlivě na bohulibou věc, novou uhříněveskou školu. Jenže o pět let později, než měla být, za nejméně dvojnásobek peněz a cestou neprůhledného a neveřejného výběrového řízení,“ napsal Langmajer.

„Během necelých dvou let se nám povedlo připravit dva projekty z úplné nuly do fáze vydání společného územního rozhodnutí a stavebního povolení. Oba projekty jsou však účelově napadeny systémovou podjatostí. Než bude vypořádána, není možné stavby zahájit. U projektu Polyfunkčního domu v Pitkovicích, který zahrnuje 4 třídy mateřská školky, se nám dokonce během 1,5 roku povedlo projekt dotáhnout od nákupu pozemku po výběr zhotovitele a podpis smlouvy o dílo,“ dodal Zelenka.

Noční hlasování zastupitelstva zřejmě nebyla náhoda.

„Osobně jsem přesvědčen, a mnohé signály tomu nasvědčují, že se někteří zástupci opozičních stran aktivně podílejí na komplikaci příprav investic, například domluvou s účastníky řízení, kteří pak formou cílených odvolání vznik projektů odsouvají. Ti samí zástupci opozice se aktivně v uplynulých 15 letech podíleli na velkém nekoordinovaném rozvoji MČ v oblasti rezidenčního developmentu,“ dodal Zelenka.

Panoptikum dostavby Pražského okruhu u Běchovic. Další Babišův člověk řeší neúspěchy na účet Uhříněvsi

Připravované projekty tak zřejmě nebyly dostatečně projednány s radniční opozicí a stavební loby. Sám Langmajer býval kontroverzní osobou na pražském magistrátu z dob primátora Béma, kde měl pod sebou oblast územního rozvoje a tedy i tvorbu nového územního plánu. Jeho součástí byla i změna pozemků Romana Janouška ze zemědělské půdy na stavební parcely.

„Takže po Jihoměstském Palermu a patnáctkovém Palermu tu máme i Uhříněveské Palermo. Byli jste pozitivním ostrůvkem mého senátního obvodu, ale síla prodeveloperských šíbrů je ohromná,“ uvedl senátor Ladislav Kos.

Zastupitelé starostu odvolali v tajné volbě. „Pokud jde o tajnou volbu, jde o běžný demokratický mechanismus. My všichni v parlamentních nebo komunálních volbách také volíme tajně. Výhradně veřejně se volí nanejvýš v Severní Koreji,“ uvedl ke hlasování zastupitelů občanský demokrat Langmajer. Volení zástupci hlasují obvykle veřejně, aby byl jejich postup transparentní, u volby starosty si ale mohou zastupitelé sami zvolit formu tajného hlasování.

Kompetence odvolaného starosty dočasně přebrala místostarostka Kateřina Erbsová (bezp. za Praha 22 Naše město). Co bude dál, není v době eskalující epidemie koronaviru zatím zřejmé, ODS se po dovolání starosty k řízení úřadu nehlásí.

„Kdo by měl být novým starostou není otázka na mne, na opozičního zastupitele. Je to věcí vládnoucí koalice na radnici, která má v zastupitelstvu většinu hlasů a z nichž část včera hlasovala pro odvolání dosavadního starosty. My jako zastupitelé menšinové opozice můžeme jen podpořit ty návrhy, případně ty kandidáty, které považujeme za smysluplné,“ uvedl k dalšímu postupu Langmajer.

O postu starosty se bude jednat koalice v neděli. V Praze 22, která zahrnuje Uhříněves, Hájek a Pitkovice, vznikla po volbách v roce 2018 koalice STAN a Svobodných s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů.

Podle Langmajera by nynější situace mohla vést ke změně fungování radnice, kdyby byl například snížen počet placených radních ze sedmi na pět. „Polovina koalice je v radě, to není nikde, ale přitom nemáme třeba radního pro bezpečnost a infrastrukturu,“ řekl. Odvolání starosty prý neznamená apriorní snahu opozice vstoupit do vedení radnice.

Koaliční strany se dohodly na rozdělení sedmi křesel v radě městské části. Starostové se Svobodnými, kteří v Uhříněvsi volby vyhráli, získali devět mandátů v pětadvacetičlenném zastupitelstvu a dosud měli čtyři radní. Druhý koaliční partner obsadil tři křesla radních. Naše město získalo ve volbách pět mandátů. Ve volbách dále uspěly hnutí Pro Prahu, které získalo šest mandátů, ODS má tři zastupitele a poslední dvě křesla obsadilo ANO.

sto/ČTKNepřehlédněte