O tomhle se u nás nepsalo. Rudí Khmerové unesli americkou obchodní loď

Sedmdesátá normalizační léta se u nás pochopitelně podepsala i na vládní a stranické „linii“, tehdejších sdělovacích prostředků. Prezident Gerald Ford se mohl objevit leda tak v podobě karikatury v Dikobrazu, i když on sám žádnou karikaturou na prezidenta nebyl. Spíš naopak.

Gerald Ford (14. 7. 1913 – 26. 12. 2006) byl jediným americkým viceprezidentem a prezidentem, který zastával tento úřad, aniž byl zvolen, Když v roce 1973 na svou funkci rezignoval viceprezident Spiro Agnew, prezident Richard Nixon na toto místo navrhl právě Forda a obě komory Kongresu tento návrh schválily. Zanedlouho, 9. srpna 1974, Nixon rezignoval v souvislosti s aférou Watergate, prezidentský úřad po něm jako viceprezident převzal Ford. A zažil v něm chvilky, kdy mu bylo opravdu horko.

Hned následujícího roku, 30. dubna 1975, skončila válka ve Vietnamu, což vedlo k výrazným změnám v politice v celé jižní Asii. Administrativa prezidenta Forda se právem obávala ztráty amerického vlivu v této oblasti. Když Rudí Khmerové z Kambodže obsadili 15. května 1975 v mezinárodních vodách americkou kontejnerovou obchodní loď Mayaguez a mířili s ní ke kambodžskému ostrovu Koh Tang, reagovaly proto USA velmi rázně.

Američané mohli ve Vietnamu vyhrát. Před 51 lety začala ofenzíva Tết

Prezident Ford vyslal k osvobození posádky lodi americkou námořní pěchotu, která dostala za úkol provést souběžně tři různé operace. Její vylodění v kambodžské zátoce Kompong Som se setkalo s nečekaně tuhým odporem a přišla o dvě vojenské transportní helikoptéry. Přitom bylo 41 amerických vojáků zabito a 50 zraněno, zatímco ztráty Rudých Khmerů činily přibližně 60 mužů.

Druhá akce, obsazení zajaté americké lodi Mayaguez z paluby lodi USS Henry E. Holt, se 14. května 1975 zdařila, ovšem američtí vojáci zjistili, že posádka lodi už není na palubě a že byla přemístěna na palubu kambodžské rybářské lodi. A s úspěchem se setkala i třetí operace, výsadek na kambodžský ostrov Koh Tang.

Teror Rudých Khmérů skončil až po smrti jejich vůdce Pol Pota. Šlo zřejmě o nejbrutálnější diktaturu vůbec

Prezident Ford potom za této situace požadoval po Kambodže propuštění americké lodní posádky, což Rudí Khmerové odmítli. Nakonec americká loď USS Henry B. Wilson již o den později, 15. května 1975, našla onu rybářskou loď, na které byli zajatci drženi, osvobodila je a vzala na palubu.

Jednalo se vlastně o poslední bitvu ve vietnamské válce a jména Američanů padlých během této operace, včetně tří zajatých vojáků, které Rudí Khmerové popravili později, byla těmi posledními, která jsou vyryta na Památníku vietnamských veteránů ve Washingtonu, D.C.

Když padl Saigon, bylo rozhodnuto. Vše ale také mohlo dopadnout i jinak

Někteří američtí politologové tuto akci na záchranu posádky americké lodi odsuzovali jako přehnanou, ale na základě pozdější analýzy interních diskuzí prezidentské administrativy z té doby v roce 2009 se potvrdilo, že Fordův tým národní bezpečnosti reagoval správně a důrazně, protože jen tak mohl odradit vlády dalších komunistických států v Asii podporovaných SSSR od dalších provokací.

FOTO: Rudí Khmerové unesli americkou obchodní loď

Rudí Khmerové unesli americkou obchodní loď - nákladní loď obchodní MayagüezIncident1Rudí Khmerové unesli americkou obchodní loď - Mayaguez  USA vojáci Vietnam Bruce_Crandall’s_UH-1DRudí Khmerové unesli americkou obchodní loď - gerald ford
Dnes, 16:27
Hlavní a největší výhodou vlastního záhonku je bezesporu čerstvost vypěstované zeleniny. Čerstvá obsahuje nejvíce vitaminů,...
Dnes, 14:14
Ještě obléci kabát s ohrnutým límcem a klobouk s širokým okrajem. Plynové lampy již svítí,...
The Art of Dissent – Umění disentu
Dnes, 12:02
The Art of Dissent – Umění disentu, takový název nese česko-americký koprodukční film o umělecké...
Dnes, 10:29
Podle řecké mytologie byla Minthé nymfa, do které se zamiloval Pluto. Jeho žárlivou ženu to...
Dnes, 08:11
Posázavský pacifik je lidové označení pro železniční tratě z Prahy přes Vrané nad Vltavou do...
Včera, 16:31
Před několika dny, konkrétně 3. srpna ve večerních hodinách, byl za účasti italského premiéra Giuseppa...
Včera, 14:16
Kotouček načervenalé barvy, který je na obloze nepřehlédnutelný. Téměř jistě náš budoucí domov a možná...
Včera, 12:03
Jindřich Matiegka byl český lékař a antropolog. Působil také jako profesor a později rektor Univerzity...
Včera, 10:32
U většiny běžných olejů jsou pro mnohé z nás rozhodující především chuťové vlastnosti. Tím se...
Včera, 08:11
Nešťastný osud člověka a místa se někdy sejdou, jako by si byli dávno navzájem předurčeni,...
Reklama