Otřesný příběh sovětského špiona. Byl odsouzen za pokusy na lidech a za Gorbačeva zcela rehabilitován

7.7.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Jmenoval se Pavel Anatoljevič Sudoplatov, narodil se 7. července 1907 v Melitopolu ruské matce a ukrajinskému otci a byl pokřtěn ruskou pravoslavnou církví. V roce 1919, ve věku dvanácti let, opustil domov a připojil se k Rudé armádě. Jako její příslušník bojoval v době ruské občanské války proti bělogvardějcům a ukrajinským nacionalistům. Ve věku 14 let byl přijat do „Čeky“ a v roce 1927 se stal členem ukrajinské OGPU, jak se v SSSR nazývala tajná policie v letech 1922 – 1934. V roce 1933 přešel do centrály OGPU a přestěhoval se do Moskvy. Brzy se stal ilegálním pracovníkem působícím pod různým krytím v řadě evropských zemí.

Memel nebo Klajpeda, osud tamních obyvatel byl tragický za Němců i za Sovětů

A do akcií se zapojoval i osobně. 3. května 1938 například zavraždil ukrajinského nacionalistické vůdce Jevhena Konovalce v Rotterdamu tak, že mu doručil bonboniéru s nastraženou bombou. Rozkaz k této vraždě vydal přímo Stalin. Sudoplatov se po předání bonboniéry Konovalcovi vzdálil do bezpečné vzdálenosti a čekal, aby měl jistotu, že v bonboniéře nastražená bomba skutečně vybuchla. Pak odjel do Paříže, odkud ho NKVD tajně převedla do Španělska. Tam pracoval jako sovětský špion pro SSSR a pomáhal tamním partyzánům proti Frankovým nacionalistům. Zároveň ale také každá jednotka protisovětské OUN (Organizace ukrajinských nacionalistů) dostala fotografii s dvojportrétem Sudoplatova a Konovalce. Když ve 40. letech agenti SMERŠ na západní Ukrajině zatkli dva příslušníky OUN a zeptali se jich, kdo je na této fotografii, Konovalce poznali s jistotu. A dodali: „Kdo je ten druhý nemáme ponětí. Ale jakmile ho najdeme, ihned ho zlikvidujeme.“

Když se neschopné velení stane vrahem svých vlastních vojáků. Jako v Rudé armádě

Na podzim roku 1938 se Sudoplatov stal velitelem zahraniční rozvědky NKVD. Bylo to v době čistek, které vyvrcholily pádem a popravou organizátora tzv. Velkého teroru Nikolaje Ježova roku 1940. Toho potom nahradil stejně neblaze proslulý Berija. Sudoplatov těmto čistkám tehdy těsně unikl. V březnu 1939 ho naopak Stalin povýšil na zástupce ředitele ministerstva zahraničí a pověřil ho organizací atentátu na Trockého, který byl úspěšně proveden v srpnu 1940.

„Rudý Napoleon“ Tuchačevskij se sice stal obětí Stalinových čistek, sám však vraždil pomocí plynu

Vzápětí po napadení Sovětského svazu hitlerovským Německem, se 25. až 27. června 1941 Sudoplatov na Berijův rozkaz setkal v gruzínské restauraci v centru Moskvy s bulharským velvyslancem, který měl podle sovětské výzvědné služby nadstandardní styky s Němci a dobře se s nimi znal. Sudoplatov se měl jeho prostřednictvím Němců zeptat, za jakých podmínek by Německo nyní ukončilo válku, zda by Německu vyhovovalo, kdyby jim byly předány některé sovětské země, jako je Pobaltí, Ukrajina, Besarábie, Bukovina nebo Karelská šíje, a pokud ne, o jaká území by měli zájem. Hitler však na tento dotaz nereagoval a ani nebylo proč. Vývoj bleskové války na východní frontě zatím sliboval nacistům brzké vítězství. Nikdo ale neví ani to, zda tento návrh byl myšlen vážně anebo šlo jen o Stalinův pokus, aby získal čas. Berija Sudoplatova přísně varoval, aby o tom nikde, nikomu a nikdy neřekl, že jinak on a jeho rodina budou zlikvidováni.

V roce 1941 Sudoplatov řídil sabotážní činnost v německém týlu. Roku 1942 byl převelen do čela 4. správy NKVD, která měla za úkol organizovat sabotážní, partyzánskou a špionážní činnost. Během války jeho oddělení pomáhalo řídit partyzánské jednotky a ilegální skupiny provádějící sabotáže a atentáty na územích obsazených nacisty. Téměř všechny tyto oddíly byly tak přísně stranicky kontrolovány.

Toužil po svobodné Gruzii a na Stalina prozradil kde co. Včetně jeho sadismu a spolupráce s carskou policií

Dalším zájmem SSSR byla jaderná špionáž, rovněž spadající pod Sudoplatova. Ten o ní napsal, že už v říjnu roku 1942 se Stalin setkal s akademiky, kteří mu poradili, aby se obrátil na Nielse Bohra a další vědce s prosbou podělit se o informace týkající se vývoje jaderné zbraně. Stalin tehdy řekl, že akademici jsou naivní, když věří, že by něco podobného bylo možné. Ale bylo a sovětská rozvědka skutečně časem dostala informace o tom, že Enrico Fermi, který první vyvolal řízenou řetězovou jadernou reakci, je ochoten se o své poznatky se sovětskými vědci podělit. Kurčatov („otec sovětské jaderné bomby“) roku 1943 potom sepsal seznam sedmi nejvýznamnějších vědeckých center a 26 odborníků v USA, jejichž poznatky by pro SSSR měly ohromný význam a je třeba je špionážně vytěžit. V důsledku toho měli Sověti nakonec během války ve spojenecké zemi, tj. ve Spojených státech, víc špionů než v nepřátelském nacistickém Německu.

V létě 1946 byl Sudoplatov pověřen řízením skupiny spadající pod MGB (Ministerstvo státní bezpečnosti), která plánovala sabotáže na Západě. V listopadu 1949 dočasně pomáhal likvidovat partyzánské jednotky ukrajinského osvobozeneckého hnutí, které bylo aktivní za 2. světové války.

Neuvěřitelné, a přesto pravdivé. Stalinův vrchní popravčí střílel odsouzené každé tři minuty

Na jaře roku 1953, v době kolem Stalinova úmrtí, byl jmenován vedoucím skupiny opětně přejmenovaného MVD (Ministerstvo vnitra), která byla zodpovědná za špiony a sabotážní akce v zahraničí a připravovala útoky na vojenská zařízení v zemích NATO v případě, že by vojska těchto zemí napadla Sovětský svaz.

Po popravě Beriji byl Sudoplatov 21. srpna 1953 zatčen jako jeho údajný spolupracovník podílející se na zločinech. Začal simulovat šílenství, aby nebyl zastřelen jako Berija. Odsouzen tak byl jen na 15 let a propuštěn v roce 1958. Během jeho procesu vyšlo najevo i to, že Sudoplatov v letech 1942 – 1946 řídil tzv. laboratoř smrti, kterou vedl G. Majranovský a která spadala pod Beriju. Páchaly se tam hrozné zločiny proti lidskosti, kdy političtí vězňové byli používání při testování smrtelných jedů a umírali bolestivou smrtí. Testy s jedy na lidech požadoval sám Sudoplatov přímo ve stranickém zájmu. V autentickém vyprávění pamětníka, rakousko-uherského vojáka, Čecha, který se během 1. světové války dostal do ruského zajetí, nechtěl mít nic společného s Rudou armádou a vrátil se pěšky domů několik let po skončení války, zaznělo toto: „Každý bolševický pohlavár má krabičku s jedy pro případ, když by ho chtěl někdo ohrozit v kariéře.“

Stalinovým čistkám zřejmě unikl jen díky smrtelnému infarktu. Nemožné splnit neuměl

Po propuštění Sudoplatov pracoval nějakou dobu jak překladatel z němčiny a ukrajinštiny. Během politiky tzv. glasnosti byl rehabilitován a v roce 1992 zproštěn nařčení ze zločinů proti lidskosti. O své rehabilitaci: potom Sudoplatov s hořkostí napsal: „Od Sovětského svazu, kterému jsem věnoval celý svůj život a za který jsem byl ochoten zemřít, pro který jsem udělal vše, aby se změnil ze zaostalého národa ve světovou supervelmoc, pro který jsem strávil dlouhé měsíce ve službě daleko od ženy a dětí, jsem se dočkal toho, že jeho pochybení mě stálo 15 let života jako manžela a otce. Vzal moje občanství a poté, co neochotně připustil svůj přehmat, mi ho znovu vrátil. A i když to už nebyl Sovětský svaz, ani hrdé impérium, byl jsem teprve plně rehabilitován a opět zařazen tam, kam jsem vždy patřil.“

FOTO: Sudoplatov

Sudoplatov - Sovětská vžzvědná služba v předvečer 2. světové války – Espionage History ArchiveSudoplatov - Pavel Sudoplatov – Valka.czSudoplatov - Pavel Sudoplatov – WIKIPEDIESudoplatov - Jevhen Konovalec, ukrajinský nacionalista, zavražděný bombou ukrytou v bomboniéře a doručenou Sudoplatovem – wikipedieSudoplatov - Odznak příslušníka OGPU, sovětské tajné policie, pokračovatele Čeky a předchůdce NKVD – matrix 2001
Další fotky
Sudoplatov - Nikolaj Ježov, šéf NKDV během Velkého teroru, malý vzrůstem, 151 cm, zvaný Skrček. Nevynikal ani inteligencí, zato jeho osobní brutalita při výsleších byla bezmezná-wikipedieSudoplatov - Agent NKVD Pavel Sudoplatov vyhodil roku 1938 v Rotterdamu do povětří ukrajinského emigranta Jevhena KonovalceEURO.CZ

Sudoplatov tak přes všechny zločiny, které napáchal, zemřel 26. září 1996 v Moskvě ve svých téměř devadesáti letech, v hodnosti generálporučíka a jistě i s pocitem značného zadostiučinění. Vždyť přece nakonec i sám Gorbačov uznal, že to, co dělal, dělal správně, ve prospěch SSSR, tedy Ruska.

 Nepřehlédněte