Pět hodin od zkázy Petrohradu. Katastrofa se naštěstí odehrála v nejpustějších místech Asie

Pozlacená střecha petropavlovského chrámu se roztéká jako svíčka. Jasně zářící koule na severním obzoru spaluje kůži a oděv lidí, kteří se marně snaží najít nějaký úkryt. Vzdálené dunění a vichr, který ničí vše před sebou. Vzduchem poletují lidé, zvířata a chumelenice skleněných střepů se zabodává do krvácejících těl. Hoří krovy všech domů na předměstí a bělostné fasády domů se pokrývají sazemi. Není úniku. Hřmící stěna zpěněné vody, která se řítí středem města, zkázu dokoná.

Pokud vám tento popis připomíná apokalypsu, nejste daleko od pravdy. Chybělo necelých pět hodin a dějiny Evropy, tak jak je známe dnes, se mohly ubírat úplně jiným směrem. Vše se mohlo 30. 6. 1908 změnit. Nestalo se tak.

Katastrofa se naštěstí odehrála v těch nejpustějších místech Asie, téměř čtyři tisíce kilometrů na východ, od hlavního města ruského impéria, Petrohradu. Sibiřská tajga a domorodí Evenkové, byli prvními svědky události, která se řeší do dnešních dnů. Cosi se tehdy zřítilo do tajgy, kde způsobilo zkázu, která naštěstí neublížila lidem. Vesmírné těleso se zřítilo krátce po sedmé hodině ranní, místního času. Nepatrný časový úsek tak zachránil miliony lidí v okolí Ladožského jezera, které leží na stejné zeměpisné šířce.

Ohnivá smršť a tlaková vlna zdevastovaly plochu pětkrát větší, než je dnešní rozloha Prahy. Tunguzská záhada stále nevyřešena

Pád do severních oblastí jezera by přinesl zkázu netušených rozměrů. Zde dosahuje hloubka vody až 200 metrů a severní, skalnaté břehy jsou vysoké. Veškerá energie vody by se tedy obrátila k otevřené krajině na jihu. Ke sto kilometrů vzdálenému Petrohradu. Směšná vzdálenost pro katastrofu biblických rozměrů. Je více než jisté, že by i ve tři sta kilometrů vzdálených Helsinkách měli sklenáři o práci postaráno, i když by město zřejmě katastrofě již uniklo.

FOTO: Pět hodin od zkázy

Pět hodin od zkázy - Tungusky meteoritPět hodin od zkázy - zeme asteroidPět hodin od zkázy - Tungusky meteoritPět hodin od zkázy - TajgaPět hodin od zkázy - Petrohrad
Další fotky
Pět hodin od zkázy - Fontány v Petrohradu

Příroda čas od času ukáže člověku, co dovede, i když jak se zdá, je prozatím velmi shovívavá. Katastrofy, které až do dnešních dnů lidstvo postihly, byly lokálního charakteru. Ale i tak nás umí potrápit a v minulosti ovlivnily chod dějin. Výbuch sopky a prach v atmosféře ovlivní počasí. Pokud neúroda trvá krátce a zasáhne malé území, nic moc se nestane. Pokud trvá pár let a týká se celého světadílu, jsou následky daleko horší. Stěhování národů, války, drancování.

Historii lidstva si tedy nevytvářejí jenom lidé, ale příroda si občas zlomyslně přisadí. Lze si jen domýšlet, jak by se události v Evropě vyvíjely, pokud by Petrohrad v roce 1908 zmizel z povrchu zemského. Pět hodin od zkázy.

 

Včera, 16:26
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
Včera, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Včera, 14:00
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
Včera, 11:31
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Včera, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Včera, 08:12
Začátek léta má většina z nás spojen s borůvkami. Někdo na ně vyrazí s bandaskou...
9.7.2020
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
9.7.2020
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
9.7.2020
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
9.7.2020
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Reklama