Plukovník Redl roku 1913 doplatil na svou homosexualitu. Ale ještě víc na bídný charakter

Další fotky

Na rakousko-uherskou armádu se tehdy hledělo jako na něco nedotknutelného. Důstojnický sbor, o němž se sice vědělo, že je to jen „lesklá bída“, žil v neviditelném korzetu přísných předpisů a chování řízeného etickým kodexem stejně reakčním a konzervativním jako byla celá monarchie. Redlova aféra ukázala, že pod lesklým pozlátkem je armáda stejně zpuchřelá jako celé císařství.

„Alfred Redl se narodil 14. března 1864 ve Lvově do chudé rodiny železničáře a měl ještě dvanáct sourozenců. Jeho osobní vlastnosti mu umožnily stát se důstojníkem rakousko-uherské armády, navzdory tomu, že nepocházel z bohaté rodiny či neměl vlivné příbuzenstvo. Navštěvoval válečnou školu ve Vídni, která si každý rok vybírala z tisíce žadatelů jen padesát posluchačů. Po absolvování následoval rychlý postup díky jeho organizačním vlastnostem. Byl výtečným vojákem a hovořil šesti jazyky. V roce 1900 byl jmenován zástupcem náčelníka Vyzvědačského úřadu. Zavedl některé nové metody pro odhalování cizích špionů – otisky prstů, fotografickou dokumentaci o podezřelých a odposlechy. V roce 1907 byl jmenován šéfem kontrarozvědky a byl povýšen do hodnosti plukovníka.

Nejzáhadnější muž novodobé historie. Byl to špion, nebo válečný zločinec?

Motivy jeho zrady, resp. vlastizrady, nejsou dodnes uspokojivě vysvětleny. Mohl být usvědčen ruskými agenty v kompromitující situaci, protože byl homosexuál, což by pro něho znamenalo konec slibné kariéry. Velitel ruské zpravodajské služby, která sídlila ve Varšavě, Nikolaj Batjušin, přišel na Redlovu homosexualitu v roce 1901 a zřejmě začal Redla vydírat. V roce 1902 Redl předal Rusům kopii rakousko-uherských válečných plánů. Generál von Gieslingen, sborový velitel rakousko-uherské vojenské zpravodajské služby, přikázal Redlovi, aby našel zdroj tohoto úniku. Redl, po domluvě s Rusy, „odhalil“ několik bezvýznamných agentů jako ruských špionů, čímž sebe zbavil jakéhokoli podezření.

Generál Klecandu našli jako Jana Masaryka mrtvého pod okny jeho bytu. Byla to nešťastná náhoda nebo politická vražda?

Před první světovou válkou Redl prodal Rusům rakouské plány invaze do Srbska, takže, když Rakousko napadlo Srbsko, Srbové byli připraveni. Dále předal množství rakouských vojenských tajemství a plánů, především ty zaměřené právě proti nim. Tím značně ovlivnil začátek první světové války. Dále jim předal bitevní plán, plán mobilizace, protože v té době bylo optimální provedení mobilizace považováno za jednu z klíčových cest k vítězství a plány rakouských opevnění. Měl také svoje agenty v ruském štábu, ale ty zradil a vydal Rusům. Buď stačili spáchat sebevraždu, nebo byli oběšeni. A naopak, Redl pro Rakousko-Uhersko zfalšoval údaje o vojenské síle Rusů. Později vyšlo najevo, že spolupracoval také se špionážními službami Francie a Itálie.

Chcípali v zákopech a jejich rodiny doma hlady. První světová válka očima libockého faráře

Je jasné, že Redl si byl dobře vědom, čeho se dopouští a jaké následky to může, resp. bude mít. Pouhé vydírání by ho k činnosti v takovém rozsahu, pokud by byl čestným důstojníkem, určitě nedohnalo. Za své služby byl ovšem Redl ruskou tajnou službou také dobře placen. Jeho životní styl neodpovídal oficiálním příjmům. Zdá se, že jako byl marnivý, tak se rád vystavoval nebezpečí. Ruská zpráva z roku 1907 ho popisuje jako více „prohnaného a falešného než inteligentního a talentovaného“, cynického člověka, který hledá rozptýlení. On sám potom své nadměrné utrácení vysvětloval smyšlenou historkou o dědictví a nezájem o ženy velkým pracovním vytížením. Pro jistotu si však platil společnici, aby to na veřejnosti vypadalo, že alespoň nějaké styky se ženami má.

OBRAZEM: Před sto lety lidé prchali ze zákopů války. Zůstaly snímky, při kterých tuhne krev v žilách

V roce 1912 byl Redl povýšen a na jeho místo nastoupil major Ronge, který se zaměřil na kontrolu pošty. Při jedné kontrole narazil na zásilky obsahující vyšší finanční obnosy. Obě byly adresovány Nikonu Nicetasovi, ale nikdo takový neexistoval. Policie nainstalovala na poště u okénka, kde se vydávaly dopisy, tlačítko, jehož vedení spojovalo poštu s policií. Kdyby si přišel někdo vyzvednout zásilky pro Nicetasa, úředník tlačítkem na to upozornil detektivy. A to se také skutečně 24. května 1913 stalo. Nějaký muž si skutečně přišel vyzvednout tyto zásilky a detektivové ho vystopovali až do hotelu Komser. Ohlásili to pověřené armádní složce a zanedlouho k Redlovi na pokoj dorazila návštěva několik důstojníků. Zapírání za této situace nemělo smysl a tak se jim Redl přiznal. Jeden z důstojníků mu předal revolver, aby mu tak umožnil čestný konec, jak bývá v takových situacích zvykem. Redl samozřejmě pochopil a 25. května 1913 ráno ho našel hotelový personál mrtvého.

Při prohlídce Redlova pražského bytu nalezli policisté velké množství peněz, fotolaboratoř na ofotografování dokumentů pro Rusko a pro focení mužských aktů. A k překvapení všech přítomných rozepsané dopisy hulánskému důstojníkovi, jemuž chtěl Redl koupit auto za to, aby se neoženil. Právě pro ty peníze na auto si šel Redl na poštu. A spadla klec.

FOTO: Plukovník Alfred Redl

Plukovník Alfred Redl - 14. BŘEZEN – ALFRED REDLPlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ (1985) – CineMaterialPlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl – špion´ (1924) – Roads to the Great WarPlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ (1985) -youtubePlukovník Alfred Redl - Film „Plukovník Redl – špion´ (1924) – LET’S CEE Film Festival
Další fotky
Plukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl – špion´ (1924) – MubiPlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ (1985) – běh uličkou – youtubePlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ (1985) – Bonjour Tristesse netPlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ (1985) – Bonjour TristessePlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ (1985) – Cinema ParadisoPlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ (1985) – CineMaterialPlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ (1985) – Virtual HistorylPlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ (1985) – YouTubePlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ (1985) -youtubePlukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´ Bez názvu – 3Plukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´Bez názvu – 4Plukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´Bez názvu – 5Plukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´Bez názvu – 6Plukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´Bez názvu – 7Plukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´Bez názvu – 8Plukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´Bez názvu – 9Plukovník Alfred Redl - Film ´Plukovník Redl´Bez názvu – 10Plukovník Alfred Redl - Stejnokroje c. (a) k. armády a námořnictva – primaplana.czPlukovník Alfred Redl - Stejnokroje c. (a) k. armády a námořnictva – primaplana.czPlukovník Alfred Redl - Vševěd Encyklopedie v pohybu

Dosah Redlovy vlastizrady byl obrovský. Odhaduje se, že stála na půl milionu životů jeho rakousko-uherských krajanů, mezi nimi pochopitelně i Čechů. Je proto považován za jednoho z největších zrádců v historii. Na druhou stranu se ale zase tím, že přispěl k porážce Rakouska-Uherska, paradoxně zasloužil o vznik čs. samostatného státu.

 

 

Dnes, 17:30
Nebo právě proto? Jmenoval se Janan Karlovič Berzin (lotyšsky Jānis Bērziņš, (25. 11. 1889. –...
Dnes, 16:27
Zapálení ufologové mají další případ k bádání. Na internetu byla před několika dny zveřejněna nahrávka...
Dnes, 16:26
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 16:26
Při brouzdání Google Earth můžete narazit na hodně podivné věci. Jeden takový objev učinil i...
Dnes, 15:37
Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají nízké desítky procent nakažených včetně lidí, kteří stonali bez...
Dnes, 15:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Dnes, 15:03
Zahraniční média informovala o ženě z Jihoafrické republiky, která porodila deset dětí. Děti měly být...
Dnes, 15:00
To, že přitom jaksi mimochodem napomohl vzniknout fašismu a vedl svůj národ do války po...
Dnes, 14:53
Zanedlouho si připomeneme výročí válečného konfliktu, který se odehrál v roce 1866, kdy Prusko usilující...
Dnes, 14:17
Chladným projevem ztvárňoval vnitřně bohaté postavy, ze kterých sálala silná vůle, spojená s velkou sebekázní...
Dnes, 13:25
Zmizení dvou španělských dívek, které unesl jejich otec, má bohužel tragický konec. Jedna ze sester...
Reklama