Pod dozorem Honzy Tuny: Vražedné roušky

Roušky a respirátory zabíjejí. I když jinak, než si někteří myslí. Samotného mě to dlouho nenapadlo, a když jsem se to dozvěděl, uvědomil jsem si, že by to měl vědět každý z nás.

Kvůli pandemii covid-19 teď lidstvo produkuje miliardy roušek a respirátorů. Jen v České republice jsou to minimálně desítky milionů kusů. A spousta z nich nakonec skončí ve volné přírodě nebo ve vodě.

Jedna z jejich částí bohužel dokáže zabíjet. Jsou to šňůrky a gumičky, kterými roušky a respirátory drží za ušima. A ty jsou nebezpečné pro ptáky i savce. Jakýkoliv materiál, který vytváří nějaká oka, smyčky či dlouhá vlákna, je zvířatům nebezpečný, protože zvíře se do nich zamotá a špatně skončí. A tak se stává, že si ptáci do gumičky zamotají nohu, prostrčí rouškou hlavu, pak se třeba tím druhým okem zachytí o nějakou větev a uškrtí se. Nebo jim šňůrky zaškrtí nohu a ta odumře.

Gumičkami respirátorů a roušek jsou nejvíc ohroženi vodní ptáci: labutě, kachny, lysky. Když se rouška nebo respirátor dostane do vody a labuť nebo jiný vodní pták ponoří hlavu, nabere ji na zobák, oko z gumičky se  omotá kolem krku a ptáka uškrtí.  Gumičky respirátorů a roušek samozřejmě neohrožují jen vodní ptáky, ale i další druhy, například dravce. 

Pod dozorem Honzy Tuny: Velký test kvality respirátorů. Které nebrat?

A nejen je. Začíná období hnízdění a ptáci si všechno, co se jim hodí, tahají do hnízda. Dělají to kosi, vrabci, straky. Používají to jako výstelku hnízda. A opět se do toho mohou zamotat a uhynout. Především jejich mláďata, která pak často visí uškrcená ven z hnízda. 

Roušky a respirátory v přírodě ohrožují i menší savce. Lišky, ježky, zajíce. Opět se do gumiček a šňůrek zamotají nebo si je navlečou na hlavu. Ochránci přírody popisují případy ježků, kteří měli kolem sebe zaškrcenou gumičku, ze které se nebyli schopni vyprostit.

Použité roušky a respirátory je třeba uložit do sáčku, pečlivě zavázat a vyhodit do směsného odpadu. Nikdy pohazovat kolem sebe někde na ulici nebo v přírodě. To ví asi každý z nás. Platí ale jedno základní pravidlo, o kterém jsem ještě nedávno neměl ani tušení. Vždy před vyhozením důsledně rozstřihnout gumičky. Protože nikdy nevíme, kde ta naše rouška či respirátor skončí. Ne všechen odpad se spálí a spousta z něj skončí na skládkách. A i na nich žije spousta zvířat, které oko z gumičky může zabít: racky, havranovité ptáky a další. Anebo roušky a respirátory vyhozené správně do odpadu při převozu či ze skládky odnese vítr do volné přírody. Takže nejprve přestřihnout a pak vyhodit.

Pod dozorem Honzy Tuny: Sexem proti covidu

Zvířata na životě ohrožuje i další plastový odpad, který teď v obrovském množství kvůli covidu produkujeme. Různé mikrotenové sáčky, gumové rukavice, plastové krabičky na jídlo a podobně. Zvířata jsou zvědavá, třeba právě již zmíněný ježek, který musí pročichat a prošťourat kdeco ve svém rajonu. A běžně se zamotává do mikrotenových sáčků. A stejně tak zmiňovaní kosové. Ti si zdobí hnízda všemožným plastem. V podstatě všechny tyto odpady jsou pro zvířata nebezpečné. A nejen plastové. Sám jsem na vlastní oči viděl, jak se do vyhozené plechovky v lese chytila ještěrka, která do ní vlezla, ale zpět už nemohla. A tak v ní uhynula. Podobnou smrtící pastí se stávají i PET láhve, provázky, vyhozené či zapomenuté vlasce od rybářů a podobně.

Tak prosím, nebuďme lhostejní. Nežijeme na planetě sami. A na každém z nás záleží. A odnést si po sobě odpad či  jedno střihnutí nůžkami ještě nikomu neublížilo. 

Více informací, jak může každý z nás pomoci či jaké zdánlivé banality jsou nebezpečné, najdete v mém pořadu A DOST! na Televizeseznam.cz/…ost. Nebo na našem Facebooku a Instagramu. Mějte se dobře, buďte zdrávi a za týden se těším na počtenou 🙂 Váš Honza Tuna

Dnes, 07:14
Matky, které z různých důvodů nekojí své děti, by se již brzy mohly dočkat alternativy....
Dnes, 07:08
Nejvyšší správní soud (NSS) zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva zdravotnictví z letošního...
Dnes, 06:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:57
Píše se 8. únor 1600 a před papežskou komisí v Římě stojí obviněný italský filozof...
Včera, 15:40
Pátrání po šestnáctiletém chlapci, který se ztratil v Sajanech, skončilo tragicky. Mladíka sežral medvěd.
Včera, 14:37
I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na...
Včera, 13:21
Před několika dny proběhla světovými médii zpráva o senzačním narození desaterčat. Jak se ale nyní...
Včera, 10:46
Příroda umí být nemilosrdná, ale i varující. Dokáže napovídat tomu, kdo je vnímavý. Třeba takové...
Včera, 09:51
Prezident Miloš Zeman stále považuje stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu za chybu. Je třeba ji...
Včera, 09:30
Covid a s ním spojená sociální izolace způsobily, že se lidé častěji vydávali do přírody....
Včera, 09:01
Krutou a bolestivou smrtí zemřel osmdesátiletý Michael Baines z Nestonu v hrabství Cheshire. Zavraždila ho...
Reklama