Porážka křižáků u Sudoměře. Žádné pleny, postačilo bahno a nadšení husitů

Další fotky

Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do bahna překrytého plenami, tedy rouškami a závoji husitských žen. To se nejspíš nikdy nestalo. Rytířská těžká jízda jen neměla v tak těžkém terénu, prakticky bažině, žádnou šanci. A křižáci si to před útokem jaksi neuvědomili.

K bitvě se začalo schylovat, když husitský oddíl putoval v počtu 400 lidí, 12 vozů a 9 jezdeckých koní z Plzně do Tábora. Pronásledovali je panské oddíly Bohuslava ze Švamberka, tj. asi 300 jezdců doplněných patrně pěchotou, spojené s rytíři, johanity strakonického převora Jindřicha z Hradce, mistra řádu sv. Jana ve Strakonicích v součinnosti s královskou posádkou z Písku pod vedením kutnohorského mincmistra Mikeše Divůčka z Jemniště a Petrem Konopišťským ze Šternberka. Proti husitům tak podle současných odhadů stálo asi 700 rytířů, podle jiných zdrojům 5 000 rytířů (Palacký, Kuffner) anebo 2 000 rytířů (Pekař, Durdík).

Míšeňský rejs a nejdražší jeleni na světě. Husité za hranice nejezdili na dovolenou

25. března 1420 výrazně slabší husité zjistili, že jsou pronásledováni, zrychlili přesun a pokusili se před Švamberkovou jízdou uniknout, ale v cestě jim stála písecká královská posádka. Husitům nezbylo, než na místě zaujmout obranné postavení. Vybrali si pro ně nálevkovitou proluku hráze mezi rybníky Markovcem a vypuštěným Škaredým, kterou pod velením Jana Žižky z Trocnova přehradili svými dvanácti vozy. Vozy obsadili střelci s kušemi a píšťalami, zbytek husitů chránil týl a sloužil jako záloha. V té době Švamberk a písecká posádka zjistili, že pronásledují stejný husitský houfec. Před vozovou hradbou se proto spojili a kolem osmnácté hodiny začala bitva.

Znáte nejlepší vojsko středověku? Jeho jádrem byli Češi a dokázali pravé divy

Jeden oddíl rytířů zaútočil proti vozové hradbě, ale jeho první vlna byla odražena účinnou palbou z kuší a píšťal. Na tuto první odraženou vlnu najela druhá vlna rytířů a dovršila zmatek před vozovou hradbou, jejíž obránci pokračovali ve střelbě. Druhý oddíl rytířů měl přejet přes dno vypuštěného rybníka Škaredý a vozovou hradbu tak obejít. Rytíři na koních však byli příliš těžcí a koně zapadli do bahna tak, že nemohli dál. Rytíři proto sesedli a sami se brodili k vozové hradbě. Nakonec k ní došli a byli napadeni pohyblivější husitskou zálohou. Husité navíc měli další výhodu v tom, že útočili dolů z hráze, zatímco rytíři museli postupovat do kopce.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

Řež byla nelítostná, ale mezitím se setmělo a padla mlha. Vojska ztratila orientaci, odražení rytíři se vydali přes rybník zpět a vzali s sebou asi třicet zajatců z řad husitů. Nakonec se s největší pravděpodobností stáhli až do Písku. Zbývající husité přenocovali na místě, ráno urychleně pohřbili své mrtvé, raněné nechali v péči místních kališníků a odtáhli na hrad Újezdec ve vlastnictví husity Jetřicha z Újezdce. Z Tábora poté vyrazil naproti Žižkovi menší husitský oddíl a doprovodil vítěze od Sudoměře na poslední jednodenní etapě jejich přesunu do Tábora.

Rytířské vojsko utrpělo překvapivou porážku a husité získali značné sebevědomí. Z význačných osob byl v bitvě zraněn převor johanitů Jindřich z Hradce. Malé škrábnutí na jeho ruce zachvátila sněť a převor proto na následky tohoto zranění po několika měsících zemřel. Na straně husitů padl Břeněk Švihovský. Zajatí husité byli později vyměněni za zajatce protistrany.

FOTO: Bitva u Sudoměře

Bitva u Sudoměře - Adolf Liebscher – Nájezd železných pánů na vozovou hradbu u Sudoměře – wikipediaBitva u Sudoměře - Ferdinand Hetteš – Porážka železných pánů u Sudoměře – wikipediaBitva u Sudoměře - Erb Jana Žižky z Trocnova. – wikipedieBitva u Sudoměře - Na památku vítězství byl na bojišti v roce 1925 postaven 16 m vysoký pomník Jana Žižky, jehož autorem je sochař Emanuel J. Kodet – wikipedieBitva u Sudoměře - Hráz mezi rybníky Markovec a Škaredý od Žižkova pomníku – wikipedie
Další fotky
Bitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 1 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 2 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 3 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 4 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 5 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 6 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 7 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 8 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 9 – youtubeBitva u Sudoměře - Korouhev Českého království – wikipediaBitva u Sudoměře - husitská korouhev – wikipediaBitva u Sudoměře - Korouhev táborů v hypotetických barvách – wikipedia

Vyprávění o tom, jak husitské ženy zamaskovaly bahno v rybníce textilem, konkrétně rouškami, závoji a plenami, je zřejmě až dodatečnou smyšlenkou, kterou se nepřítel husitů Piccolomini (pozdější papež Pius II.) snažil ospravedlnit porážku katolických rytířů. Ani náhlé setmění před bitvou, považované za zázrak, zřejmě nebylo zázrakem, ale došlo k němu zcela přirozeně, v březnu se stmívá samozřejmě poměrně stále ještě brzy – Slunce zapadá v 18.23 hodin.

 

Dnes, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Dnes, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
Včera, 15:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 15:40
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
Včera, 13:40
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
Včera, 11:40
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Včera, 10:20
Banány patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a co teprve, když jsou v obchodě v akci! Snadno...
Včera, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
21.10.2020
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
21.10.2020
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
21.10.2020
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Reklama