Poselství krásné Behize. Užívejte si života naplno, dokud to jde, a pamatujte i na rodinu

10.10.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Behice Hanımefendi, původním jménem Behiye Maan, se narodila 10. října 1882 ve městě Adapazarı v provincii Beynevid jako nejstarší, z celkem šesti dětí, do rodiny gruzínského šlechtice Albuse Beye Maana a jeho abchazské manželky Nazli Hanim Kucba. Zároveň byla i prapravnučkou známého společníka posledního abchazského vládce, prince Mikhaila Servasidzeho. To ji však neuchránilo před tím, aby ji otec díky konexím s její sestřenicí Sazkar, jednou z manželek tureckého sultána Abdulhamida II. (1842 – 1918), neprodal do harému.

Lady Montagu napsala o zaostalých Čechách i přednostech Turecka, včetně očkování. V 18. století

Původně se Behice měla stát jednou z manželek jeho syna Şehzadeho Mehmeda Badreddina (1885 – 1949), ale Abdulhamid byl tak očarován její krásou, že se s ní rozhodl oženit sám. Behize nejprve tuto nabídko o 40 let staršího panovníka odmítla, ale sultán ji nakonec i za pomoci jejího otce přesvědčil, aby si ho vzala. Svatba se potom konala 10. května 1900 v paláci Yıldız, tj. Hvězdném paláci, postaveném v roce 1880. Behíz se tak stala sultánovou 12. manželkou a její postavení se upevnilo, když sultánovi již 12. června téhož roku porodila prvního syna Şehzade Ahmeda Nureddina a o rok později, 20. června 1901 druhého syna, Şehzade Mehmeda Bedreddina. Jiné zdroje však uvádějí jako roky narození těchto dvou princů léta 1901 a 1902 a dokonce i to, že šlo o dvojčata narozená roku 1901.

Únos do harému pro ni byl pravé požehnání. V rodné východní Haliči by asi žádné štěstí neudělala

V každém případě Behice neváhala svého nově nabytého postavení patřičně využít. Do paláce si začala nastěhovávat své příbuzné a požadovala po sultánovi stále další peníze pro sebe a pro svou rodinu. V roce 1902 se Behicin otec přestěhoval do sídla za 300 tisíc liber a dostal také svou komnatu v paláci Yıldız. Tam se konala i svatba její sestry Tasvire Hanim, pro kterou od sultána získala věno 90 tisíc liber, a pro jejího manžela získala práci v sultánových zahradách. Podobně Behizin zatím neprovdané sestry získaly sídlo a k tomu rentu ročně 50 tisíc liber a příslib věna ve výši 50 tisíc liber. Behizina matka a její dvorní dámy dostaly v sultánském paláci každá 20 služebníků, kterým se vyplácely mzdy rovněž ze sultánské pokladny. Další značné výdaje padly na Behiziny šaty, vesměs dovážené ze zahraničí.

Trápí vás, že je léto u konce? Známe 5 blízkých destinací, kam ještě můžete vyjet na dovolenou

Soumrak tohoto utrácení nastal, když ministr financí upozornil sultána, že situace se stává neúnosnou a sultán svou manželku dokonce veřejně za přílišné utrácení pokáral. Jenže to nepomohlo a Behice si nadále půjčovala a zadlužovala se u arménských bankéřů. K dočasnému snížení Behoziných výdajů došlo jen, když 13. října 1903 zemřel její dvouletý syn Badreddin. Ale i tak Behice v letech 1901-03 stála Osmanskou říši asi 2 miliony liber.

Rok po smrti jejího syna začalo její zběsilé utrácení nanovo. Behice si koupila nová tři sídla u Bosporu, nechala si namalovat svoji podobiznu od sultánova osobního malíře a objednala šperky pro svoje příbuzenstvo v hodnotě 15 000 liber. Ale to už také končilo období sultánovy maximální přízně. Ten se totiž 4. listopadu 1904 oženil s další, v pořadí již 13. manželkou, Naciye Hanım. Naciye byla o pět let mladší než tehdy „již“ 22-tiletá Behice a o 45 let mladší než sultán. Stala se tak jeho hlavní favoritkou, zvlášť poté, co mu následujícího roku porodila syna.

Bitva u Moháče na dlouhou dobu poznamenala evropské i naše dějiny. Bezpochyby k horšímu…

Po pádu Abdula Hamida II. v roce 1909, způsobeného i vybrakovanou státní pokladnou, kdy jej svrhli příslušníci reformního hnutí, tzv. mladoturci, Behice Hanım nenásledovala svého manžela do řeckého exilu do Soluně. Místo toho zůstala v Istanbulu, kde spolu se synem Nureddinem žila v hotelu „Maçka Palas“, než byla v roce 1924 po vzniku Turecké republiky donucena jako členka rodiny bývalého sultána Turecko opustit.

FOTO: Behice Hanımefendi

Behice Hanımefendi - Behice Hanimefendi (1882 – 1969), konkubína a 12. manželka osmanského sultána Abdulhamida II.-wikipedieBehice Hanımefendi - Císař Abdul Hamin II. (1842- 1918) měl 13 manželek a 17 dětí – wikipedieBehice Hanımefendi - Bez titulku – commons.wikimedia.Behice Hanımefendi - Sultánův osedlaný kůň -.commons.wikimediaBehice Hanımefendi - Jildozský palác v Istanbulu – wikipedia
Další fotky
Behice Hanımefendi - Eunuch u dveří sultánova harému -commons.wikimedia.Behice Hanımefendi - Císař Abdul Hamin II. (1842- 1918)- commons.wikimedia.Behice Hanımefendi - Císař Abdul Hamin II. (1908)- commons.wikimedia.Behice Hanımefendi - Císař Abdul Hamin II. (1908)- commons.wikimedia.Behice Hanımefendi - Další manželka sultána Abdulhamida II. -.commons.wikimediaBehice Hanımefendi - Naciye HanimBehice Hanımefendi - Jdn-commons.wikimedia.

Odešla tehdy i se svým synem do Neapole a později do Paříže, kde roku 1944 syn zemřel a byl pohřben na tamním islámském hřbitově. Do Turecka se Behice mohla vrátit až roku 1969. Zemřela tam 22. října 1969, sedm měsíců po svém návratu, a je pochována na hřbitově Yahyi Efendiho.Nepřehlédněte