Posměšná písnička, která se stala symbolem touhy po svobodě

Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila tu správnou vlnu a pak už se jenom s napětím čekalo, kdy se ozve známá melodie. Melodie písničky, která vznikla kdysi v osmnáctém století, byla čerstvým vzduchem v zatuchlém bezčasí normalizace. Stejně jako kdysi Londýn, nebo Moskva. Za poslech cizích stanic se už sice nepopravovalo, ale uši uvědomělých sousedů byli citlivé a opatrnost byla na místě.

Název písně Yankee Doodle má zajímavou historii. Stejně jako slovo Yankee. Prvními evropskými osadníky východního pobřeží dnešních USA byli Holanďané. Britové je následovali. Přezdívky a vzájemné posměšky kvůli národnosti byly vždy. I tehdy. Britové zjistili, že nejrozšířenějším jménem mezi Holanďany je Jan. Holanďané vždy milovali sýry a Britové si to spojili. Jan Kaas neboli Honza Sýr. No a už víme, proč se Američanům říká Yankee.

Hvězdy na vlajce USA mohly být šesticípé a proč tomu tak není

Třináct původních kolonií se změnilo ve třináct nezávislých států. Kolonie, které se vymkly poručníkování z Londýna, jeho obyvatelé vzali do rukou zbraně a dali se do práce. Feudalismus se začal přežívat a kolonisté si uvědomili, že v zemi kde je obzor nekonečně daleko se nedá žít s britskou koulí zákonů, předpisů a nařízení na noze. Svoboda se nedá získat prosbami, apely, žádostmi. Londýn dobře věděl, že když dosud poddané Jeho Veličenstva pustí ze řetězu, že za pár desítek let vyroste ze štěňátka pořádný hafan, tak jak zpívá pan Werich ve známé písni. Tak se i stalo. Zbraně, nikoliv petice, přinutili Brity usednout za jednací stůl. Deklarací nezávislosti třinácti původních kolonií skončil středověk. Stalo se to 4. 7. 1776.

Sendvičový prezident a Socha Svobody. Když v USA vládl zdravý rozum

A jak je to s tou písní? Posměšná písnička, kterou si původně Britové zpívali, s cílem zesměšnit nové osadníky, kteří zatoužili po svobodě, se stala symbolem. Možná, že vás napadne, proč po této Deklaraci nebyla zakázána? Typicky Evropské uvažování. Nová moc, nové zákazy. Kupodivu, nebyla zakázána. Odjakživa platilo, že posměváčka nejvíce naštvete tím, když jeho posměšek použijete a zasmějete se sami sobě. Vyrazíte mu tím zbraň z ruky, když pozná, že vám to nevadí.

FOTO: Deklarace nezávislosti

Deklarace nezávislosti - deklarace nezávislostiDeklarace nezávislosti - BubeníkDeklarace nezávislosti - Deklarace nezávislostiDeklarace nezávislosti - Síň nezávislostiDeklarace nezávislosti - den nezavislosti

Je symbolem i dnes. A nejen pro nás, Evropany. Tato píseň se vrací tam, kde vznikla. Lidé si i za Atlantikem začínají uvědomovat, že se stává opět aktuální. Středověk nezahynul, opět ožívá. Opět bude nutné bojovat za nezávislost. Nezávislost, kterou má každý Američan v srdci a kterou si uchová. Za ideály svých předků z roku 1776. Proti jakékoliv totalitě, jakémukoliv diktátu.

Včera, 17:31
O vztazích na dálku, partnerství, rozchodech, samotě, nevěrách i o čerstvém zamilování. O naději i...
Včera, 15:59
Pod jeho nehybnou, kamennou tváří, uplynulo již nezměrné množství vody. Více jak osm století hledí...
Včera, 14:20
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské...
Včera, 12:02
Má váš pes volný přístup na zahradu? Pokud mu život na ní chcete zpříjemnit, učinit...
Včera, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
2.8.2020
Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních,...
2.8.2020
Po roce 1989 se v této zemi spustila dokonalá keltománie. Není divu, do té doby...
2.8.2020
Lapač snů jsme si v dnešní době oblíbili hlavně jako dekoraci do ložnic a dětských...
2.8.2020
A také vleklá občanská válka. Ta první skončila 2. srpna 1997, další následovala dva roky...
2.8.2020
Konečně můžeme vařit venku! Na chatě, na chalupě, na zahradě, na čundru... Nabízíme vám několik...
Reklama