Před heřmánkem smekni a před bezem klekni. A to zejména v nadcházejícím zimním období

Bez černý je listnatý keř nebo malý stromek dorůstající do výšky přibližně 3 – 7 metrů, který má široké využití v léčitelství, farmacii i potravinářství. Lze jej najít na vlhkých lesních mýtinách, v roklích, na mezích i v parcích po celé Evropě, s výjimkou nejsevernějších oblastí, a dále také v Asii, až po západní Sibiř.

Jde o jednu z našich nejznámějších a zároveň rovněž i nejúčinnějších léčivých bylin vůbec, i když v dnešní době již není bez tak ceněný jako v minulosti. Jeho léčivé účinky byly známé již ve středověku. Plody jsou i vyhledávanou potravou některých ptáků, jež následně v trusu roznášejí nestrávená semínka, čímž napomáhají rozšiřování rostliny.

Květy v barvě slonové kosti jsou uspořádány do bohatého květenství. Plody bezu jsou pak drobné bobule fialové až černé barvy. Tato léčivá rostlina je ceněna jak pro květy, tak rovněž i pro plody. Své využití však našly též listy bezu, které ulevují při revmatismu., kdy z nich lze připravit zábal na bolavé klouby, který necháme působit přes noc. Pleťová maska z listů může navíc zmírňovat i akné.

Sléz maurský je doslova kouzelná bylina. Léčí tělo, barví látky a navíc báječně chutná

K všestrannému použití tedy slouží v podstatě celá rostlina. Díky charakteristické vůni bezu jej můžeme využít také jako odpuzovač obtížného hmyzu a dalších škůdců. Na Slovensku je například velice často využíváno i bezové dřevo, a to nejen na výrobu tradičních hudebních nástrojů – fujar, ale i různých píšťalek.

Na chřipku platí zázvor. Proč ale nepatří do čaje s citronem?

Bez černý kvete postupně, obvykle v průběhu tří týdnů, od května do července v závislosti na panujících klimatických podmínkách. Nasbírané květy ukládáme volně, aby se nezapařily. Pokud květ změní barvu a zhnědne, není již vhodný k použití. Plody bezu sbíráme od srpna do října, případně do listopadu.

Květy i plody využíváme v léčitelství jak sušené, tak i v čerstvém stavu, kdy je jejich účinek ještě silnější. Léčivou sílu bezu můžeme ocenit zejména v nadcházejícím chladném a sychravém počasí, neboť se výborně hodí k léčbě nachlazení, zánětů dýchacích cest a angíny. Mimo jiné navíc dokáže celkově zklidňovat organismus a pomáhá při migréně i vysokém krevním tlaku.

FOTO: Bez černý

Bez černý - Bez černý – plodyBez černý - marmeláda bezBez černý - Sambucus nigraBez černý - Bez černýBez černý - Bez černý
Další fotky
Bez černý - Bez černý
Dnes, 11:15
Venku je mráz a nevlídno, že byste ani psa nevyhnali? Poradíme vám, jak se o...
Dnes, 11:09
Stát by mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zcela sám. Je to varianta...
Dnes, 10:23
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:23
Na 78 procent Čechů souhlasí s tím, že by lidé měli utrácet jen peníze, které...
Dnes, 09:44
Víc Čechů pije během pandemie pravidelně nadměrné dávky alkoholu, uvádí studie týmu Petra Winklera z...
Dnes, 09:30
České Budějovice poskytnou letos turistům, kteří se ve městě či okolí ubytují, slevu 30 procent,...
Dnes, 05:23
Úhrady moderních léků se možná změní. Upraví se také například dohodovací řízení nebo práce revizních...
Dnes, 05:15
S myšlenkou dát svému národu levný lidový vůz dostupný každému přišel ve třicátých letech minulého...
Dnes, 05:00
Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se...
Včera, 16:45
Památkáři opravují Mincovnu v areálu hradu a zámku Český Krumlov. Obnovují interiéry i fasádu, vznikne...
Včera, 16:30
Stárnutí přináší prarodičům příležitost přemýšlet o výchovných chybách, které udělali u svých dětí. Role babičky...
Reklama