Pro ty, kterým se začalo stýskat. Týden se starými přáteli

V těchto dnech máme ideální příležitost navštívit staré přátele. Ne, tím nevybízím k obcházení vyhlášené karantény. Čekají vás na stránkách příběhů ve vaší knihovničce a možná, že se tam nudí stejně, jako se nejspíš nudíte i vy. Možná si řeknete, tobě se to mluví, můžeš doma sedět od rána do večera. Ale právě pro tyto čtenáře je tento článek určen. Pro ty, kteří už do práce nemusí a kterým se možná začalo stýskat.

Knihy jsou často jako filmy. Ztotožňujeme se s jejich hrdiny, sníme o tom, že jsme se ocitli v jejich kůži i době, a prožíváme s nimi stejná dobrodružství.

Uplynou léta a my velmi často zjistíme, že příběh, po kterém jsme jako děti nemohly usnout, nás už neosloví. Klouže po povrchu a my se díváme na scény, které nám už nic neříkají. Nechápeme to a zmocní se nás často smutek a rozmrzelost. Ale tak je to správné. Životní zkušenosti totiž srovnaly naše priority hodnot do jiného pořadí a nosit kolty proklatě nízko nás už zkrátka nevzrušuje.

Z opuštěného ostrova se dostal. Jeho neklidná, horká krev ho však hnala do dalších dobrodružství. Jak se Robinsonův příběh stával skutečností

Ale i dospělým čtenářům mohou hrdinové ze stránek románů poradit. Nebo je povzbudit. Udělají to rádi, jenom za nimi musíme přijít. Hrabě Monte Cristo se jistě shovívavě usmívá nad vaším týdnem nucené izolace, v pohodlí, teple a dostatku. Chladná kobka, žalářník, který nemluví, šero a samota. Ne týden, ale čtrnáct nekonečných let.

A co nám řekne tato kniha? Zpěněné vlny, končící bouře, a písečná pláž. Loď zmizela v hlubinách a moře vyvrhlo jen jediného muže, který na ostrově prožije skoro třicet let. Daniel Defoe ponechal svému hrdinovi jenom život, zdravé ruce a rozum. Usoudil, že pro přežití je to dostatečné a nemýlil se.

FOTO: Knihy a dobrodružství

Knihy a dobrodružství - Čtenář a knihaKnihy a dobrodružství - Alexander SelkirkKnihy a dobrodružství - Jeskyně a mořeKnihy a dobrodružství - Mořské pobřežíKnihy a dobrodružství - Marseille a pevnost IF

Váš byt není ani kobka pevnosti If, ani pustý ostrov kdesi v Pacifiku. Pohodlné křeslo, káva a příběh, který nezestárne. Čtenáři jsou vnímaví a jistě dobře vědí, proč tyto příběhy nestárnou. Odpověď je jednoduchá. Protože nás přesahují. Přesahují délku lidského života i doby, ve které se odehrávají. Jsou o lidské nezdolnosti.

Ani Edmond Dantes, ani Robinson, by se dnes, po svých zkušenostech, rozhodně nehroutili pod přívalem katastrofických zpráv, které se na nás hrnou z médií. Buďte jako oni. Třást se strachy, s nosem přilepeným na televizní obrazovce, vám rozhodně neprospěje. Mnohem lepší je obávat se o osudy přátel ve vaší knihovně. Víte předem jak vše skončí, ale i tak jim znovu držíte palce. S dobrou knihou uteče týden jako voda.

 

Včera, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Včera, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Včera, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Včera, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Včera, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
4.4.2020
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Liebscher_-_%C4%8Cechov%C3%A9_na_Baltu.jpg
3.4.2020
Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se...
2.4.2020
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
2.4.2020
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
Reklama