• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Proslavil ho legendární hit Jožin z Bažin, sám se považuje za malujícího vtipálka

  7.2.2024
  Jitka Kačánová

  Vystudoval ekonomiku, která ho moc nebavila, a zpívat a hrát začal, aby nemusel vstávat ráno do práce, studoval s Václavem Klausem, ale je zapálený monarchista, maluje obrazy, které se prodávají za statisíce, ale má styl naivního malíře. Rád dělá věci opačně, jeho heslem je: „Raději ‚blbě‘ po svém než skvěle jako ostatní!“

  Legendární zpěvák a hráč na banjo Ivan Mládek v plné síle oslaví 7. února 82. narozeniny a milovaného hraní se svým Banjo Bandem zatím zanechat nehodlá. Nové písničky ale už skládat nechce a i na rozhovory je skoupý. Myslí si totiž, že toho nakecal už tolik, že se bojí, aby se neopakoval. Pravda je, že Mládka a jeho písní i mluveného slova bylo ve veřejném prostoru opravdu hodně. Nezdá se ovšem, že by to někomu příliš vadilo.

  Chtěl hlavně hrát

  To, že bude znám především jako zpěvák a bavič, je přitom víceméně dílem náhody. Původně si Mládek přál hlavně hrát na banjo – to byl také důvod, proč založil několik kapel, aby měl kde hrát své oblíbené staré americké pecky. Jenže pak mu poradili, aby přidal i nějaké svoje písničky, které budou stravitelnější pro české publikum. A když jednou nedorazil na koncert slavný Jeňýk Pacák, musel před plným hledištěm odezpívat písničkový repertoár sám. Do té doby se prý styděl zpívat si i sám v koupelně. Takže poprvé zpíval až „za prachy“, jak často dává s oblibou k dobru.

  S balalajkou v Paříži

  Slibně nakročenou dráhu ekonoma přerušil jeho odjezd do Paříže, kam se vydal v roce 1968, když pochopil, že po vstupu vojsk Varšavské smlouvy se už jen tak nikam nepodívá. Hrál tam po barech na balalajku zejména ruským emigrantům, natrvalo v cizině ale zůstat nechtěl, protože by se mu stýskalo po domově. Takže se nakonec vrátil, ale stejně už to měl zapsané v kádrovém posudku a s kariérou například „cifršpióna“ se mohl rozloučit. Ale ne, že by mu to nějak příliš vadilo. Na to byl příliš volnomyšlenkářský a toužil po zaměstnání, kdy nebude muset ráno vstávat do práce.

  Co možná někoho překvapí, na Vysoké škole ekonomické studoval mimo jiné s budoucím prezidentem Václavem Klausem. Za studií se ale příliš nekamarádili. „Tenkrát jsme se znali jen matně, naše tehdejší přítelkyně byly ale nejlepší kamarádky. Sblížili jsme se a spřátelili až po sametovém předání moci dogmatických komunistů těm hodnějším komunistům,“ vysvětlil Mládek v rozhovoru pro CNN Prima News.

  Jóžin z Bážin

  A tak začala jeho dráha muzikanta. To, že během ní složí několik hitů, které bude znát téměř každý, vůbec nečekal. „Moje písničky byly směrované spíše na studenty a kamarády z hospody. Bylo to míněné jako ‚dada‘ a recese. A to, že se toho chytly třeba i děti, bylo pro mě veliké překvapení. Úspěšné jsou asi proto, že jsou to hovadiny a mají vlezlé melodie,“ řekl Mládek v rozhovoru pro Český rozhlas k úspěchu své tvorby.

  „U žádné své písničky jsem předem neodhadl, jak uspěje. Přiznám se ale, že když jsme na zkoušce s Pešákem poprvé zazpívali dvojhlasně Jožina z bažin, tak jsme si hned všichni říkali, že to snad ani není možné, aby se tato hovadina nechytila,“ dodal později pro magazín Aktuálně.

  Jóžina z Bážin v roce 2018 zahrála na svém pražském koncertě dokonce heavymetalová skupina Metallica. Ta si pro své fanoušky během turné pokaždé nastuduje nějaký místní hit. Na výběr měla písničky skupiny Lucie, Jiřího Schelingera, Blue Effektu nebo Vejvodovu Škoda lásky. To, že nakonec zahrají Jóžina, Mládek netušil, a protože poslouchá úplně jinou hudbu, musel se přiznat, že Metallicu vůbec nezná.

  Naivní malíř

  Mládkovo hlavní doménou je, nehledě na popularitu na hudebním poli, malování. Má své originální výtvarné styly, které nazývá například antiperspektiva, posunismus či umělecké rýsování. Nehledě na jednoduchý a až naivní projev se jeho obrazy prodávají za desítky tisíc korun a jedno z jeho děl, které vzniklo ve spolupráci s malířem Jaroslavem Myslivečkem, visí dokonce ve foyer budovy Bank of America v San Franciscu.

  Zdroj: Aktualne.cz, Aha, CNN Prima News, iDnes.cz  Nepřehlédněte