Retro rady hospodyňkám 17: I po třiceti letech jich mnoho pracuje bez závad

Další fotky

Na dnešek jsme slíbili povídání o jednotlivých elektrických kuchyňských pomocnících. Pojďme rovnou k věci. Mixér, šlehač, mlýnek na kávu, strojek na maso nebo gril, tyhle všechny moc dobře známe. Podívejme se na ně ale pohledem z roku 1980.

Dnes se jich vyrábí nepřeberné množství různých výkonností, funkcí a podob. Je nesporným faktem, že velmi ulehčují práci v kuchyni. Jsou jednoúčelové i víceúčelové neboli multifunkční a práci v kuchyni už si bez nich dnes nedokážeme představit. Aby nám tyto spotřebiče dobře sloužily, musíme s nimi umět dobře zacházet a správně je používat. Pravdou je, že mnoho těch tehdejších pracuje bez úhony klidně třicet let. Podívejme se na ně zblízka.

Provoní prádlo, odežene potravinové moly, pomůže od rýmy a masu dá správnou chuť

Mixér

Má v domácnosti velice široké uplatnění. Homogenizuje a mixuje potraviny noži, které se rychle otáčejí. Lze v něm mixovat suroviny na polévky, zavářky do polévek, masa, omáčky, majonézy, saláty, zeleninu, ovoce, samostatná jídla, jako jsou různé směsi, tvaroh, sýry, vejce, moučníky, pomazánky, nápoje i doplňkovou stravu pro kojence

Zapamatujme si:

  • Před mixováním potraviny umyjeme, odstraníme z nich nejedlé části, jako jsou například pecky, chrupavky, blány a podobně. Tužší potraviny nakrájíme na menší kousky. Připravíme si kapalinu, kterou budeme ředit obsah potraviny. Kapaliny musí být tolik, aby byly nože ponořené.
  • Nejdříve mixujeme tekuté přísady, potom přidáme měkčí a nakonec tuhé potraviny.
  • Mixovat začínáme nejnižší rychlostí, potom postupně zvyšujeme obrátky.
  • Obsah mixéru je obvykle ¾ litru. Potraviny mixujeme nejdéle tři minuty.
  • Po použití mixér utřeme vlhkým hadrem a jeho nádobu vymyjeme.

Retro rady hospodyňkám 7: Že tělu prospívá vyvážená, pestrá a na vitamíny bohatá strava, věděly už naše babičky. Ovšem neměly takové možnosti jako my

Šlehač

Používá se na šlehání nejrůznějších druhů těst i masové hmoty, jako jsou například piškotové a třené těsto, krémy, náplně a pěny. Šlehače mají speciální nádobu, do které vkládáme hmotu, již chceme rozšlehat, ale stejně dobře můžeme použít i nádobu jinou, neboť šlehač je možno držet v ruce. Rychlost šlehače je regulovatelná. Čistíme jej jako mixér.

Mlýnek na kávu

Je dobrým pomocníkem zejména pro milovníky dobré kávy. Prodává se samostatně i jako součást mixéru. Jemnost mletí se reguluje pomocí rychlostní stupnice.

  • Protože z pomleté kávy velice rychle vyprchávají aromatické látky, čímž se ztrácí její chuť a vůně, meleme jen takové množství kávy, o kterém předpokládáme, že jej ihned spotřebujeme.

Retro podle abecedy 18: Potírat kuře sodou? Přidat do cukru pomerančovou kůru? Proč a nač prozradí předpředposlední pokračování retro seriálu

Strojek na maso

Je zkonstruován na stejném principu jako mlýnek na kávu, ale má větší výkon. Rozdrtí maso, zeleninu nebo brambory za několik vteřin. Prodává se jako součást univerzálního mixéru, ale například v SSSR i jako samostatný spotřebič.

Gril

Je možno si opatřit jako samostatný spotřebič, ale často bývá zabudován do sporáku. Tepelná úprava jídla spočívá v tom, že teplo sálá ze všech stran na potravinu nabodnutou na vidlice, které se otáčejí. Jídla takto připravená splňují všechny požadavky racionální výživy, proto tento způsob tepelné úpravy potravin zdravotnická osvěta velmi doporučuje. Gril s vrchním vyhříváním může být elektrický nebo plynový. Mezi grily se řadí také plynové sporáky s otočným hořákem, známý pod názvem salamandr. Mají tu výhodu, že se na nich zachycuje odkapávající tuk a šťáva a jsou vhodné i pro zapékání.

FOTO: Retro rady hospodyňkám_17

Retro rady hospodyňkám_17 - smartRetro rady hospodyňkám_17 - smartRetro rady hospodyňkám_17 - 17_3Retro rady hospodyňkám_17 - 17_4Retro rady hospodyňkám_17 - smart
Další fotky
Retro rady hospodyňkám_17 - smartRetro rady hospodyňkám_17 - 17_8Retro rady hospodyňkám_17 - 17_9Retro rady hospodyňkám_17 - 17_10

Grilovací kleště (kontaktní gril)

Nejsou zatím tak známé jako gril. Sestávají se ze dvou zvlněných destiček vyhřívaných elektřinou. Pečení se jimi zkracuje na polovinu.

  • Nový gril musí být před použitím čistý a dobře vyhřátý.
  • Připálené zbytky masa musíme po každém pečení odstranit drátěnkou, nejlépe ještě za tepla. Dbáme přitom opatrnosti, abychom se nespálili.
  • Přenosné grily umísťujeme tak, abychom měli jistotu, že teplo z grilu nezpůsobí požár.

A co nás čeká příště? Přes kuchyňský robot, kráječe a otvírače přejdeme k chladnějšímu tématu. Čekají nás chladničky a mrazící boxy. Tak schválně, co nového nám osmnáctý díl přinese.

 

Včera, 08:30
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Liebscher_-_%C4%8Cechov%C3%A9_na_Baltu.jpg
3.4.2020
Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se...
2.4.2020
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
2.4.2020
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
2.4.2020
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
2.4.2020
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
2.4.2020
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
1.4.2020
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
1.4.2020
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
Reklama