Říkejte ano, zatímco jiní říkají ne. Stanete se v životě úspěšnějšími

24.9.2019
Lukáš Mucha

„Najděte způsob, jak věcem přitakávat… řeknete-li ano, znamená to, že uděláte něco nového, někoho nového potkáte a změníte svůj život. Slovo ano vám umožní vystoupit z davu, být optimistou, vidět plnou sklenici a stát se tím, koho všichni vyhledávají. Díky slovu ano si všichni můžeme zachovat mládí.“

Eric Schmidt

Říkejte „ano“

Neradíme vám, abyste souhlasili se vším a ignorovali přitom riziko, realitu a zdravý rozum. Jde o to rozpoznat okamžiky, kdy obvykle můžete zaváhat, místo, abyste využili příležitost.

Toužíte po úspěchu? Kombinujte plánování se spontánností

Měli byste opustit chabé výmluvy. Dobře víte, oč jde:

  • „Je mi líto, ale mám moc práce.“
  • „Rád bych, ale… možná později.“
  • „To jsem ještě nikdy nedělal.“
  • „Vypadá to lákavě, ale stačí mi to, co mám.“
  • „Už jsem se rozhodl.“
  • „Na to je už trochu pozdě.“

Za těmito slovy se skrývá váhání, strach, odkládání rozhodnutí a nechuť riskovat. Ten, kdo chce v životě uspět, se takových vlastností musí zbavit.

Můžete si neustále kupovat nové boty nebo se pouštět do nových románků, ale šťastní a úspěšní tím nebudete

Už jste si někdy vyčítali, že jste nevyužili skvělou příležitost? Kdybyste jen tehdy měli dostatečnou prozíravost. Co byste potřebovali, abyste mohli sebejistě říci „ano“? Dobře to vyjádřil informatik Randy Pausch: „V životě nelitujeme věcí, které jsme udělali, ale těch, které jsme neudělali.“ Staňte se člověkem, který říká „ano“, zatímco většina ostatních říká „možná“, „nejsem si jistý“, „snad“, „uvidíme“ a podobně.

Zkouška „Budu litovat, že jsem neřekl ano?“

Každý člověk něčeho lituje a většinou je tato lítost oprávněná. Někdy však nikoli – pokud jsme kvůli tomu nešťastní, deprimovaní a nedokážeme se posunout dále. Pokaždé, když čelíte důležité příležitosti nebo výběru, byste si měli zodpovědět tyto otázky:

  • Nechcete ve skutečnosti slovy i činy říci „ano“?
  • Budete později litovat, když nyní řeknete „ne“?

Toužíte po úspěchu? Navazujte kontakty. Poradíme, čeho se vyvarovat

Jaká důležitá rozhodnutí před sebou očekáváte v blízké budoucnosti? Budou se týkat přijetí nabídky na povýšení, prodeje domu, rozhodnutí o vstupu do manželství nebo výběru vlastního nástupce v práci?

Jak se můžete odhodlat říci „ano“?

Co vám v tom brání? Co potřebujete udělat nebo vědět, abyste dokázali říci „ano“? Musíte si s někým promluvit? Musí se něco stát? Často vám stačí více času, dodatečné informace a příležitost rozhodnutí, které vás čeká, s někým probrat.

Chcete-li dosáhnout úspěchu, nikdy se nevzdávejte a zkoušejte vše znovu

Co nejhoršího se může stát?

Chcete-li být schopni říci „ano“ s větší jistotou, zeptejte se sami sebe „Co nejhoršího se může stát? Jak vyznívá porovnání toho, co musím ztratit, s tím, co mohu později získat?“

Budete překvapeni, jak často přeháníte potenciální nevýhody a negativa svých voleb. Platí to zejména v případech, kdy se jedná o nové a neznámé možnosti. Ještě náročnější to bývá v případech, kdy čelíte rozhodnutí, se kterým jste se zatím nesetkali, nebo kdy jste v rozporu s obecně přijímanými názory.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)Nepřehlédněte