Slavný romanopisec Victor Hugo aneb Nebojte se číst klasiku

Jistě se shodneme na tom, že nic tak spolehlivě neodradí dítě či mladého člověka od čtení literatury, jako čtenářský deník. Naprostá zrůdnost a pro mnohé žáky další stupeň útrpné otázky. Netrpí jenom literatura, ale i její autoři. Položili svoji práci, talent, fantazii na oltář umění a z jejich díla se stala zápalná oběť a něco, co je upřímně nenáviděno. Je to nesmírná škoda a ty knihy si něco takového rozhodně nezaslouží.

Francouzský romanopisec Victor Hugo a jeho knihy už vůbec ne. Ne, neděste se, nebudeme se probírat neuvěřitelnou spoustou jeho prací. Divadelní hry, básně, eseje. A romány, hlavně romány. Nabízí se zajímavé srovnání. Hugo a Dumas. Oba dva se narodili v témže roce, 1802. Hugo, 26.2. Otcové těchto mužů byli vojáci, Napoleonovi vojáci. Dumasův otec dokonce divizní generál. I Hugův otec byl důstojník a ti se dlouho na jednom místě nezdrží. Vidět Alpy, Středozemní moře, Řím, to byl pro kluka té doby fantastický zážitek a znamenal vzpomínky na celý život. Psychologové dneška, kteří se snaží vyřešit kvadraturu kruhu v manželských vztazích, by měli problémy vysvětlit, co vlastně Hugovi rodiče k sobě poutalo. Otec ateista a republikán, vášnivý bonapartista, matka katolička a royalistka, která nedala na krále dopustit. Kupodivu, ani jeden tomu druhému nedělal naschvály, přesto však vztah mladého Victora k matce předznamenal jeho budoucí tvorbu.

Nenaplněná láska mladé ženy se změnila v posedlost. Smutný osud krásné dcery slavného otce, Adèle Hugové

Děti se obyčejně vymezují vůči rodičům. Je to přirozené a správné, vzdor vůči autoritám je nezbytný. I budoucí romanopisec se rozhodl, že bude jiný. Matka lůzou pohrdala, on byl pravým opakem. Volnomyšlenkářem a zastáncem republiky. Zapletl se do politiky, stal se dokonce senátorem a tvrdě narazil. V politice nejsou lidé, ale názory, politika neodstraňuje lidi, ale překážku. Bouřlivý rok 1848 vše urychlil a nástup Napoleona III. na trůn, v roce 1851, Hugovu politickou kariéru drsně ukončil. Hugo odešel do exilu, který se protáhl na neuvěřitelných dvacet let. Azylem byly Normanské ostrovy, na dohled francouzských břehů, ale patřící Británii. Zvláště ostrov Guernsey. Amnestie, vyhlášená císařem v roce 1859, ho nepřesvědčila o upřímnosti mocných. Nedůvěřoval jí, a do Paříže vrátil až v roce 1870, aby zatleskal pařížské Komuně. Nebylo to prozíravé, což pochopil až později. Když v roce 1885 zemřel, byl v den jeho pohřbu vyhlášen státní smutek.

Vojenský úspěch Francie se nedostavil. Bismarck a Napoleon III.

Příliš krátký životopis, že? Musí to tak být, aby tento článek opravdu nepřipomínal čtenářský deník. Na pana Huga bychom ale zanevřít neměli. Je v tom nevinně. Stačí připomenout dva jeho romány, které skončily na církevním indexu zakázaných knih, což je samo o sobě dobrým vysvědčením jejich kvality. Chrám Matky Boží v Paříži a román Bídníci. Oba romány byly několikrát zfilmovány a jejich postavy jsou dobře známé. Nešťastně zamilovaný zvoník Quasimodo, v jehož znetvořeném těle se ukrývala šlechetná duše, silák a galejník Jean Valjean, nesnesitelný a odporný policajt Javert, i maličká Cosetta. Jejich příběhy dojmou i dnes, a je naprosto lhostejné, že se zrodily ve fantazii jednoho geniálního muže. Dnes si je už můžete přečíst v pohodě a beze strachu. Nikdo po vás čtenářský deník požadovat nebude.

Dnes, 19:57
Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na...
Dnes, 18:38
Vláda v pondělí opět navrhne, aby prezident Miloš Zeman povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS)...
Dnes, 14:49
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 14:49
Podíl pozitivních testů na koronavirus ve firmách podle průzkumů Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP)...
Dnes, 14:20
Politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES dnes vyslalo v rámci kampaně po České republice...
Dnes, 14:00
S hokejem prožil bývalý reprezentant Miloš Holaň spoustu včetně mistrovského titulu, bronzu z mistrovství světa,...
Dnes, 13:25
Komety měly u lidského pokolení již odpradávna tu nejhorší pověst. Neprávem se jim přisuzovalo všechno...
Dnes, 13:20
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z...
Dnes, 11:48
Kancelář veřejného ochránce práv navrhuje zákaz a zrušení kojeneckých ústavů a stanovení hranice tří let,...
Dnes, 11:15
„Saxano, v knihách vázaných v kůži…“ Kdo by neznal alespoň první slova textu k populární...
Dnes, 10:20
Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat...
Reklama